Tokeny za uzdatnianie wody – blockchain i IoT w życiu codziennym

Potentat telekomunikacyjny China Mobile postanowił spróbować przybliżyć zwykłym ludziom wartość technologii łańcucha bloków. Firma zaimplementowała rozwiązanie oparte na blockchain przy produkcji swojego najnowszego uzdatniacza wody. Oddział przedsiębiorstwa specjalizujący się w zakresie internetu rzeczy (IoT – Internet of Things) zaprojektował urządzenie oczyszczające wodę z wbudowanym modułem IoT oraz przetwarzającym dane chipem. Tak samo, jak inne sprzęty bazujące na IoT, zbiera on informacje na temat zachowań konsumentów. Jednak w przeciwieństwie do nich, użytkownicy otrzymują konkretne korzyści.

IoT

Według Xiao Yi, dyrektora produktu China Mobile IoT, ta koncepcja wyróżni ich na rynku. Konsumenci będą otrzymywać „wynagrodzenie” w wysokości uzależnionej od tego, jak często użyją urządzenia. W tym momencie wchodzi w grę technologia blockchain. Nagroda przekazywana będzie w formie tokena PWMC, który będą mogli wymieniać na zapasowe filtry bądź inne towary. Yi twierdzi, że przybliży to idee łańcucha bloków osobom, które nie spędzają całych dni na trejdowaniu kryptowalutami.

“Naszym celem jest również zdobycie zainteresowania osób, które nie wiedzą dużo o kryptowalutach czy blockchain’ie. Mogły one kiedyś usłyszeć o tej technologii, ale niekoniecznie ją rozumieją. (…) Aby osiągnąć bardziej mainstream’ową adopcję, musimy pokazać coś, co wydaje się skomplikowane, jako coś zwykłego i codziennego.”

Uzdatniacz wody China Mobile nie trafi szybko do masowej produkcji. W tym momencie jest dostępny tylko poprzez jednomiesięczną kampanie crowdfundingową na chińskiej platformie JD.com. Do zebrania jest 200 tysięcy juanów lub 30 tysięcy dolarów do 21. stycznia. Sprzedaż prowadzi Chain Infinity, firma z Guangzhou, założona przez China Mobile’s IoT oraz blockchainowe start-upy Jingtum i MOAC.

IoT

China Mobile zainicjowało projekt na końcu roku 2017. Oprócz zachęty do korzystania z urządzenia, firma chce bazować na blockchain ze względu na jego duże możliwości przy rejestrowaniu danych. Uzdatniacz posiada wbudowany chip do ich przetwarzania oraz moduł IoT, dlatego jego połączenie z internetem jest niezależne od wifi. Dzięki temu działa jako indywidualny węzeł, a zebrane przez niego informacje trafiają do sieci rozproszonej. Wedug Xiao, dane gromadzone będą na SWTC, czyli publicznym łańcuchu bloków, opartym na algorytmie „problem bizantyjskich generałów”. Został on stworzony przez partnera China Mobile – Jingtum.

Jak Wam podoba się ten pomysł? Uważacie, że to dobre wykorzystanie blockchain’a? Zapraszam do dyskusji.

Komentarze