Token Kopernika ruszył! | CoperniCoin | Warmia i Mazury
Kilka dni temu na platformie Waves uruchomiono token Kopernika – CoperniCoin, który ma być sposobem na promocję Warmii i Mazur.
Token Kopernika
19 lutego, 2019 r., w urodziny Mikołaja Kopernika, wybitnego astronoma i naukowca, wyemitowano token CoperniCoin. W ten dzień odbyła się konferencja CoperniCoin Blockchain Event, której motywem przewodnim był ów token, a zatem i blockchain. W ogóle spotkanie miało charakter technologiczny i mówiono tam też np. o projekcie “2.0 CarPlus”.
https://twitter.com/SzFiedorowicz/status/1097893092240302081
CoperniCoin jest tokenem, kryptowalutą wyłącznie społecznościową, funkcjonującą na zasadzie punktów lojalnościowych. Token będzie można zdobyć przy różnych atrakcjach turystycznych, grach terenowych, konferencjach czy konkursach – mówi Maciej Bułkowski z Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie. Tokeny będą wymienialne na rzeczowe nagrody przy użyciu platformy wymiany, której start odbędzie się w czerwcu – dodaje Maciej w wywiadzie dla Radia Olsztyn.
Ponadto token Kopernika niewątpliwie będzie wspierany przez grę internetowo-terenową “Szlak Kopernikowski”, którą zapewne miał na myśli Pan Maciej w wywiadzie. Takie wnioski wyciągamy z uwagi na logo CoperniCoin, jak i uruchomienia Szlaku w czerwcu, według zegara na stronie projektu.
Pierwsi!?
Kimże są twórcy tokenu lojalnościowo-społecznościowego? Otóż inicjatorem projektu CoperniCoin jest Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W związku z tym powstały token Kopernika jest, prawdopodobnie, pierwszym tego typu projektem w administracji publicznej w ogóle.
Tokenowy projekt w administracji – chyba faktycznie pierwsze wdrożenie, w dodatku bardzo ciekawe zastosowanie, włączające obywateli. Gratuluję @CoinCoperni Toruńskie Centrum Usług Wspólnych było pierwsze w innym zastosowaniu: z nośnikiem trwałym. https://t.co/xGv3uQ6yMA
— Anna Strezynska (@AnnaStrezynska) February 13, 2019
Kopernikowski token został stworzony na jednej z bardziej popularnych platform kreujących tokeny – Waves Platform. Dlaczego tam? Autorzy wyjaśniają:
Platforma Waves to generacja 2+, gdzie transakcje są potwierdzane przez węzły, co wpływa na koszt obsługi. Braliśmy pod uwagę również “efekt” ekologiczny, ze względu na niewykorzystywanie tzw. koparek, które generują duże zużycie energii, w celu potwierdzenia transakcji, jak w przypadku innych rozwiązań.
Warto dodać, że CoperniCoin ma już swojego Twittera, a na konferencji zjawił się nie kto inny, jak wybitny polski profesor, ekonomista, bitcoinowiec Krzysztof Piech.
Inauguracja #CoperniCoin – ecofriendly token okolicznościowy, lojalnościowy na publicznym blockchainie (bez aspektów spekulacyjnych). Być może pierwsze takie zastosowanie na świecie – dla promowania regionu, wsparcia edukacji (przez grę terenową). @Miasto_Olsztyn @WarmiaMazury pic.twitter.com/I0zpkl9dqe
— Krzysztof Piech (@krzysztof_piech) February 19, 2019
Bardzo się cieszymy i wspieramy tego typu inicjatywy w Polsce, a Wy? Jak Wam się podoba projekt lokalnej administracji, token Kopernika? Czy to dobry pomysł na promocję regionu Warmii i Mazur? Komentujcie poniżej, zapraszamy!