Tether nie zamrozi adresów SDN Tornado Cash -rząd idzie chyba za daleko.

7 063

Tether twierdzi, że nie zamrozi usankcjonowanych adresów SDN Tornado Cash, chyba że zostanie specjalnie poinstruowany przez organy ścigania.

„W naszych kontaktach z organami ścigania czasami jesteśmy specjalnie pouczani, aby nie zamrażać adresów, ponieważ może to ostrzec podejrzanych” – mówi Tether.

W środę, Tether (USDT), emitent stablecoina w dolarach amerykańskich, powiedział, że nie zamrozi adresów inteligentnych kontraktów usankcjonowanych przez listę Specially Designated Nationals and Blocked Persons (SDN) Urzędu Kontroli Aktywów Zagranicznych USA (OFAC) dla miksera adresów kryptowalut Tornado Cash. Wyjaśniając decyzję, Tether powiedział:

„Do tej pory OFAC nie wskazał, że oczekuje się, że emitent stablecoina zamrozi adresy rynków wtórnych, które są publikowane na liście SDN OFAC lub które są obsługiwane przez osoby i podmioty, które zostały objęte sankcjami przez OFAC. Nie złożyło takiego żądania pomimo naszego niemal codziennego kontaktu z amerykańskimi organami ścigania, których wnioski zawsze zawierają dokładne szczegóły”.

Tether wskazał, że jednostronne zamrożenie adresów portfela lub inteligentnych kontraktów może być „bardzo destrukcyjnym” i „lekkomyślnym” posunięciem.

„Może to ostrzec podejrzanych o zbliżającym się dochodzeniu organów ścigania, spowodować likwidację lub porzucenie funduszy i zagrozić dalszemu gromadzeniu dowodów” – powiedział emitent.

Wszystkim osobom i podmiotom ze Stanów Zjednoczonych nie wolno wchodzić w interakcje z adresami inteligentnej umowy USDC i Ethereum w wirtualnym mikserze walut znajdującym się na liście SDN, z zastrzeżeniem surowych sankcji karnych za naruszenie. Jednak Tether jest emitentem z siedzibą w Hongkongu i nie przyjmuje osób z USA jako klientów ani nie prowadzi działalności w USA, chociaż dobrowolnie przestrzega niektórych przepisów amerykańskich w ramach zgodności.

Tether wyraził również zastrzeżenia dotyczące decyzji emitenta monet USD Circle o jednostronnym zamrożeniu adresów inteligentnych kontraktów Tornado Cash na początku tego miesiąca.

„Jeśli zamrożą adresy bez instrukcji od władz USA, to działanie USDC na podstawie czarnej listy inteligentnych kontraktów Tornado Cash jest przedwczesne i może zagrozić pracy innych organów regulacyjnych i organów ścigania na całym świecie” – mówi Tether.

Firma zwraca uwagę, że inni emitenci stablecoinów z siedzibą w USA, tacy jak Paxos i Dai, nie zamrozili żadnych portfeli Tornado Cash. Sankcje weszły w życie 8 sierpnia.

Sankcje i aresztowania deweloperów powiązanych z Tornado Cash, będą miały „ogromny efekt mrożący na deweloperów na całym świecie” w branży kryptograficznej i DeFi, powiedział Steven Sidley, profesor na Uniwersytecie w Johannesburgu i kierownik uniwersyteckiego badania Blockchain i CryptoVerse.

Pomysł, że rządy nie chcą, aby transakcje były anonimowe, według Sidleya, powoduje „gorące napięcia między jednostką a państwem”.

Ran Neuner, gospodarz Crypto Banter i dyrektor generalny Onchain Capital, powtórzył obawy dotyczące powszechnych konsekwencji posunięcia rządu USA. Dodał, że po raz pierwszy oprogramowanie zostało objęte sankcjami, mówiąc:

„To tak, jakby rząd USA nakładał sankcje na Internet”.

Sidley i Neuner rozmawiali z Michelle Makori, redaktorem naczelnym w Kitco News.

Tornado Cash

Mikser kryptowalut, taki jak Tornado Cash, umożliwia użytkownikom wysyłanie kryptowalut do innych osób bez ujawniania indywidualnych adresów portfela.

„Wszyscy wkładamy nasze pieniądze w [mikser]” – wyjaśnił Neuner.

„A kiedy chcesz wyciągnąć z tego pieniądze, wypłaca je z centralnego adresu Tornado Cash. Więc to, co robi, to eliminacja identyfikowalności pieniędzy”.

Biuro Kontroli Aktywów Zagranicznych Departamentu Skarbu USA (OFAC) twierdziło, że 7 miliardów dolarów zostało wypranych za pośrednictwem Tornado Cash.

„Tornado Cash został wykorzystany do transakcji o wartości 7 miliardów dolarów” – powiedział Neuner.

„Jednak Chainalysis, która jest prawdopodobnie jedną z najbardziej renomowanych firm w świecie krypto, a także współpracowała z rządem USA, przeprowadziła analizę. Odkryli, że tylko 10 procent transakcji w Tornado Cash zostało wykorzystanych do włamań i nielegalnej działalności”.

Sidley dodał, że sankcje nałożone na Tornado Cash były bezprecedensowe i prawdopodobnie niezgodne z prawem.

„Po raz pierwszy OFAC usankcjonował coś, co nie jest związane z człowiekiem” – powiedział Sidley.

„Sankcjonowali fragment neutralnego kodu. Nigdy wcześniej tego nie robiono, jest to bezprecedensowe w prawie. I jest wątpliwe, czy przetrwałoby proces sądowy, ale nie dlatego to zrobili… Rząd w zasadzie powiedział, że nie wolno dokonywać anonimowych płatności”.

Aresztowanie dewelopera

Holenderskie władze aresztowały programistę Tornado Cash Alexa Pertseva 10 sierpnia w związku z sankcjami rządu USA dotyczącymi protokołu.

„Najgorsze jest to, że w Holandii deweloper został aresztowany za to, że napisał Tornado Cash” – powiedział Neuner.

„To tak absurdalne, że aż niewiarygodne”.

Coin Center, organizacja non-profit zajmująca się regulacją kryptowalut, pozwała Skarb USA w związku z sankcją Tornado Cash.

„Wierzę, że ta sprawa zakończy się sukcesem” – powiedział Sidley.

„Wystąpi efekt mrożący, dopóki nie będą w stanie tego wygrać, co może trwać miesiące lub lata. Ale myślę, że w końcu rząd ustąpi… Cała sprawa to kpina. I wierzę, że sprawiedliwość prawodawcza zwycięży w tej sprawie i ustąpią”.

Obawy o anonimowość i prywatność krążą również wokół walut cyfrowych banku centralnego, które według krytyków mogą być wykorzystywane do śledzenia i kontrolowania osób.

Tekst powstał na podstawie publikacji: https://www.kitco.com/news/2022-08-23/Tornado-Cash-sanction-to-have-a-chilling-effect-on-the-crypto-industry-Ran-Neuner-and-Steven-Sidley.html

Może Cię zainteresuje:

Komentarze