Terroryści korzystają z kryptowalut

Terroryści finansują swoją działalność kryptowalutami – alarmują urzędnicy ONZ

Według urzędników ONZ, gotówka i hawala pozostają „dominującymi metodami finansowania terroryzmu”. Jednak „zaawansowane” organizacje terrorystyczne zwracają się ku kryptowalutom.

Według Svetlany Martynovej, koordynatorki ds. przeciwdziałania finansowaniu terroryzmu w Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ), grupy terrorystyczne, które zostały wykluczone z „formalnego systemu finansowego”, zwróciły się w kierunku wykorzystania potencjału kryptowalut, aby sfinansować swoją działalność.

Urzędniczka ONZ wygłosił uwagi podczas przemówienia na „Specjalnym spotkaniu” zorganizowanym przez Komitet Antyterrorystyczny ONZ (CTC) w New Delhi i Bombaju w dniach 28-29 października, który koncentrował się na zwalczaniu używania „nowych i wschodzących technologii” dla celów terrorystycznych.

Martynova powiedziała, że gotówka i hawala – tradycyjny system przekazywania pieniędzy w krajach arabskich i Azji Południowej – są „dominującymi metodami” finansowania terroryzmu.

Przeczytaj także: Dogecoin rośnie 150% w ciągu 4 dni, ale trzeba uważać bo jest teraz najbardziej „wykupiony” od kwietnia 2021 roku

„Wiemy, że terroryści dostosowują się do ewolucji otaczających ich warunków, a wraz z rozwojem technologii również wykorzystują nową technologię” – powiedziała.

Martynova zauważyła, że nowe technologie pozostające w zakresie interesującym dla organizacji terrorystycznych obejmują kryptowaluty, które zostały wykorzystane do „tworzenia okazji do nadużyć”, powiedziała, dodając:

„Jeśli są wykluczeni z formalnego systemu finansowego i chcą kupić lub zainwestować w coś z zachowaniem anonimowości, i są w tym zaawansowani, prawdopodobnie będą nadużywać kryptowalut”.

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres stwierdził również, że chociaż pojawiające się technologie mają „niezrównany potencjał poprawy warunków życia na całym świecie”, wyrządzone szkody wykraczają daleko poza finansowanie terroryzmu:

„Terroryści i inne osoby przedstawiające nienawistne ideologie nadużywają nowych i powstających technologii, aby szerzyć dezinformację, wzniecać niezgodę, rekrutować i radykalizować, mobilizować zasoby i przeprowadzać ataki”.

Jeśli chodzi o to, jak ONZ planuje zająć się tą kwestią na szczeblu międzynarodowym, Martynova powiedziała, że ​​głównym wyzwaniem jest włączenie państw narodowych do swoich regulacji.

„Mamy bardzo jasne globalne standardy od Grupy Zadaniowej ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (FATF) i rezolucji Rady Bezpieczeństwa” – powiedziała.

Martynova dodała jednak, że bardzo niewiele krajów rozpoczęło prace nad regulacjami, a jeszcze mniej państw „skutecznie egzekwuje tę regulację”, aby odstraszyć podmioty niepaństwowe o złych zamiarach.

Podejmowane są pewne wysiłki na poziomie stanowym, przy czym Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych, w szczególności, sankcjonuje mikser kryptowalut Tornado Cash w związku z praniem brudnych pieniędzy i obawami o cyberprzestępczość.

Wiele firm z branży kryminalistyki opartych na blockchain, takich jak Chainalysis i Elliptic, również pojawiło się w ostatnich latach, aby śledzić cyberprzestępców i zgłaszać ich działania rządom, co pomogło obalić mit, że kryptowaluta jest bezpieczną przystanią dla przestępców.

Może Cię zainteresuje:

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.