Tarcza 2.0 | Digitalizacja, skanowanie listów i … zwolnienie z PCC dla kryptowalut?

W ubiegły weekend przekazano do konsultacji kolejny pakiet zmian, który ma rozszerzyć wachlarz rozwiązań w ramach rządowej tarczy antykryzysowej 2.0. W grę wchodzą zmiany w zakresie blisko 59 ustaw, w tym dotyczące PCC dla wymiany kryptowalut.

Pomimo ekspresowego tempa wprowadzenia założeń pierwotnej wersji tarczy, organa rządowe w dużym pośpiechu pracowały nad wprowadzeniem kolejnych zmian w tym zakresie.

Wśród wielu zmian z zakresu prawa i innych, w projekcie znalazły się bardzo interesujące założenia. Oto niektóre z nich:

Więcej władzy w ręce Ministra

Jednym z nich jest poszerzenie kompetencji Ministra Cyfryzacji o uprawnienia dotyczące możliwości wglądu do danych operatorów telekomunikacyjnych. Dzięki temu rząd miałby uzyskać dostęp do danych o lokalizacji urządzeń (laptopy, smartfony) i to do 14 dni wstecz. Projekt zmian ma nie tylko dotyczyć osób zarażonych koronawirusem czy objętych kwarantanną. Pojawiły się informacje, że pozyskane w ten sposób informacje mają nie ujawniać danych osób, z których sprzętów zostaną pozyskane.

Cyfryzacja pełną gębą, czyli Fundusz Szerokopasmowy

Nowelizacja specustawy ma również obejmować uruchomienie tak zwanego Funduszu Szerokopasmowego. W jego założeniach znajduje się zapewnienie wszystkim obywatelom dostępu do Internetu. W grę wchodzą też usprawnienie dotyczące e-learningu, nauczania na odległość. Chodzi o zerową stawkę VAT, którą mają zostać objęte dostawy sprzętu dla operatora Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

Pośród usprawnień w zakresie dostępu do Internetu, mowa o nielimitowanym dostępie do stron rządowych, edukacyjnych, jak również poświęconych usługom zdalnej diagnostyki medycznej.

Poczta Polska

W planach znalazł się również pomysł nowych uprawnień, które otrzymałaby Poczta Polska. Chodzi o tak zwane “przesyłki hybrydowe”. Pocztowcy mieliby mieć możliwość otwierania listów, skanowania i finalnego ich dostarczania do adresatów drogą elektroniczną. Nowe uprawnienia Poczty Polskiej miałyby dotyczyć pism dotyczących spraw w zakresie postępowań administracyjnych, egzekucyjnych czy karnych.

Co z kryptowalutami?

Pojawiły się przecieki, jakoby w ramach tarczy antykryzysowej 2.0 znalazły się także nowe założenia, które szczególnie zainteresują miłośników kryptowalut. Chodzi o podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Jak pamiętamy, Ministerstwo Finansów przedłużyło pod koniec ubiegłego roku abolicję związaną z tym obowiązkiem.

Z nieoficjalnych doniesień wynika, że w ramach “nowej tarczy” pojawią się regulacje, skutkiem których może okazać się zwolnienie wymiany kryptowalut z PCC już od 1 lipca 2020 roku.

Więcej informacji na temat proponowanych zmian znajdziecie tutaj. Prawdopodobnie już dzisiaj poznamy kolejne informacje i szczegóły w tej sprawie.

Komentarze