Tajemniczy górnik zgarnia 9 000 BCH z adresów SegWit

W ciągu dwóch lat nieznanemu górnikowi udało się pozyskać blisko 9000 BCH, które zostały uznane za utracone w wyniku pomyłek użytkowników po wdrożeniu SegWit. Co ciekawe, górnik bynajmniej nie zwrócił środków pierwotnym właścicielom…

Wzrost ilości utraconych BCH po hard forku z 2017 roku

Bitcoin Cash mierzył się z problemem utraconych coinów właściwie od momentu powstania w sierpniu 2017 roku. Podobieństwo formatu adresów w sieci stało się przez kolejne lata przyczyną licznych, kosztownych pomyłek.

Użytkownicy BCH przez pomyłkę wysyłali monety na adresy SegWit, które nie są obsługiwane w sieci Bitcoin Cash. Przez bardzo długi czas ten adresowy zgrzyt nie został rozwiązany. W konsekwencji ponad 18 000 BCH zostało wysłanych na niewłaściwe adresy. Takie błędne transakcje wykryto dopiero w 2018 i 2019 roku.

Najnowsze dane z Coinmetrics pokazują, że znanym pulom wydobywczym, udało się odzyskać około połowę monet i zwrócić je właścicielom. Ale jednemu „nieznanemu” górnikowi udało się wydobyć wystarczającą liczbę bloków, aby zabrać dla siebie około 9 000 BCH. Oto co Jameson Lopp, zwolennik Bitcoina, napisał na Twitterze o tak zwanym „jackpocie BCH”:

Coinmetrics śledził problem od pierwszych dni, kiedy zgubione monety liczono jeszcze w setkach. Górnicy tacy jak BTC.com uruchomili nawet formularz do drobnych zgłoszeń incydentów pomyłek, aczkolwiek usługa działała niezbyt długo. Później BTC.com postanowiło przerwać odzyskiwanie mniejszych kwot ustanawiając minimalną opłatę za odzyskanie co najmniej 100 BCH w wysokości 10 BCH.

Czy majowy atak 51% powstrzymał „nieznanego” górnika przed przejmowaniem kolejnych, utraconych coinów?

Jak do tej pory BTC.com i BTC.top to największe podmioty, które przenoszą „zagubione” BCH. Tak czy inaczej dotychczasowy „nieznany” górnik jest aktualnie w posiadaniu blisko 9000 BCH. Problem w tym, że na tym może się nie skończyć. W tym momencie nie wszystkie monety do odzyskania są znane a zatem można ich odkryć znacznie więcej.

Warunkiem uzyskania dostępu do zagubionych BCH jest albo bycie górnikiem albo skontaktowanie się z górnikiem, który zechce przeprowadzić niestandardową transakcję skryptową, która zostanie potem odpowiednio rozpropagowana. Zwykli użytkownicy nie mogą bowiem wysłać wymaganego typu transakcji do łańcucha bloków.

W pewnym momencie BTC.com i BTC.top zdołały zapobiec kolejnej próbie „odzyskania” utraconych monet przeprowadzając atak 51% na blockchain Bitcoin Cash. Mówi się, że to powstrzymało propagację transakcji przeprowadzanych przez nieznanego górnika poprzez osierocenie specjalnie przygotowanego bloku, który dałby górnikowi dostęp do kolejnych, „utraconych” BCH.

BCH zmienił format adresu pod koniec 2018 r. Od kwietnia 2019 ilość zgubionych monet znacznie spadła. Błędnych transakcji można uniknąć wysyłając niewielką ilość testowych monet. Poszukiwanie pozostałych zagubionych monet nadal trwa.

Co sądzicie o tej sprawie? Podzielcie się swoimi spostrzeżeniami w komentarzach.

Od Redakcji

Czy zapisaliście się już do newslettera Bithub i odebraliście swój Kurs Analizy Technicznej Bitcoina i Kryptowalut Alternatywnych? Możecie to zrobić z poziomu strony głównej naszego serwisu lub poniższego artykułu:

Komentarze