Tajemnica domeny wartej 420 ETH

Największy, ENS-owy prank w historii?

Nie dalej jak w ubiegły weekend ktoś dokonał zakupu domeny paradigm.et za 420 ETH wartych, bagatela,1,5 miliona dolarów. Wokół tej transakcji pojawiły się pewne interesujące, niewyjaśnione jak dotąd, okoliczności…

Problem polega na tym, że podmiotem, który dokonał zakupu tego ENS-a nie była firma venture capital – Paradnigm. Niedługo po transakcji, która miała miejsce 9 października na OpenSea, społeczność rozpoczęła dyskusję na temat tego, w czyje ręce trafiła domena.

Z początku oczywiście sądzono, że za zakupem stoi samo Paradigm – firma, która inwestowała w szeroki wachlarz scentralizowanych projektów, takich jak chociażby Coinbase, BlockFi,Chainalysis. Nie stroniła również od lokowania środków w projekty zdecentralizowane, takie jak Compund, dYdX czy Euler.

Dość szybko wyszło na jaw, że Paradigm nie kupiła tej domeny:

Co ustalono do tej pory?

Wiele wskazuje na to, że to zakup dla żartu. Jak zauważył Millegan, rekordy domeny Ethereum zostały ustawione na kilka dziwacznych linków. Kupujący ustawił e-mail na [email protected] – znany od dawna żart w kryptosferze i zmienił logo SushiSwap.

Inne dziwne elementy to konto na Twitterze wskazujące na firmę VC a16z oraz link GitHub do konta założyciela YFI, Andre Cronje.

Jak zauważył jeden z komentatorów na Twitterze: „Jeśli to troll, to musi być najdroższy trolling w historii, prawda?”

Millegan przyznał, że sprzedaż może być przypadkiem wash tradingu. Według tej hipotezy, ktoś mógłby sprzedawać domenę w toku doprawdy kosztownej transakcji, podczas gdy w rzeczywistości po prostu tasowałby pieniądze między własnymi portfelami.

Nie wyjaśnia to jednak pojawienia się poprzedzających ofert, które nie zostały zaakceptowane (chyba że było to częścią strategii). Jak zauważyła redakcja TheBlock – nawet gdyby tak było – osoby stojące za aukcją ENS-a musiałyby podnieść na OpenSea wysokie opłaty – około 37 500 dolarów.

Nawet jeśli to zwykły prank, to paradigm.eth znalazła się na najwyższych szczeblach sprzedaży domen w historii.

Co to jest ENS?

ENS to usługa, która pozwala zarezerwować, wykupić domenę strony internetowej z rozszerzeniem “.eth”. Umożliwia ponadto zmianę adresu portfela z “0x4cbe58c50480…” na bardziej czytelną dla ludzi nazwę np. “bithub.eth”, czy też zarządzanie domenami i podejmowanie interakcji z ulubionymi kontraktami na Ethereum w formie np. “mójkontrakt.eth”

Może Cię zainteresować:

Komentarze