Szwajcarski bank otwiera konta bankowe firmom z branży kryptowalut

źródło: pixabay.com
1 117

Szwajcarski bank Hypothekarbank Lenzburg zdecydował się na otwieranie kont firmom związanym z kryptowalutami i technologią blockchain. Jest to pierwszy szwajcarski bank, który oficjalnie podjął kroki, w celu zaakceptowania firm związanych z kryptowalutami. Do tej pory firmy z branży kryptowalut i blockchainu nie były mile widziane w szwajcarskich bankach.

Szwajcarskie banki powołują się na surowe zasady dotyczące przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy i wytyczne „poznaj swojego klienta (KYC)”, a także prawne zawiłości wokół projektów ICO, które często okazują się zwykłymi oszustwami. Sceptyczne podejście do branży największych szwajcarskich banków hamuje rozwój, aby stać się „krypto-narodem” i przyciągnąć wiodących dostawców branży.

 „Jest to kwestia wiarygodności dla nas, jako banku z opartą na technologii strategią współpracy z firmami FinTech. Chcemy współpracować z młodą sceną krypto i blockchain w Szwajcarii” – powiedziała Marianne Wildi, CEO banku

Ponadto, Hypothekarbank Lenzburg przyjmuje nowych klientów po odpowiedniej selekcji, a ostatnio zaakceptował tylko dwie firmy z branży krypto. Przed przyjęciem nowego klienta, bank przeprowadza rygorystyczny proces due diligence. Bank zatrudnił Geissbuehler, Weber & Partner, ekspertów ds. zgodności prawnych, którzy pracują nad akceptacją podmiotów w sferze banku Hypothekarbank Lenzburg. Ma to posłużyć rzetelnej akceptacji podmiotów, w celu uniknięcia fałszerstw związanych z praniem brudnych pieniędzy przez firmy związane z branżą kryptowalut, bądź ICO.

„Mają duże doświadczenie w sektorze kryptograficznym i analizują wnioski klientów pod kątem ich tła prawnego i potencjalnego wpływu na nas, dając naszemu zarządowi rekomendację” – dodała Marianne Wildi

Bank
źródło: pixabay.com

Szwajcaria analizuje projekt narodowej waluty wirtualnej „e-franka”

W maju opisywaliśmy możliwość implementacji waluty wirtualnej „e-frank” przez rząd Szwajcarii. Rada Federalna Szwajcarii oświadczyła o przeprowadzeniu badań na temat zagrożeń i możliwości wprowadzenia własnej, narodowej kryptowaluty, tzw. „e-franka”, donosi Reuters. Szwajcaria przyjęła coraz bardziej pozytywną narrację w obrębie kryptowalut i integracji blockchainu na poziomie krajowym, pomimo niechęci sfery bankowej do popierania samego Bitcoina.

Co sądzicie o zmianach w szwajcarskiej bankowości? Czy większe banki również rozpoczną otwieranie kont dla firm z branży kryptowalutowej? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze