Szef Deutsche Bank pójdzie siedzieć, jeżeli firma złamie prawo.

1 145

Szef Deutsche Bank może trafić do więzienia.

Malwersacje Deutsche Bank

Od momentu rozpoczęcia swojej dużej ekspansji międzynarodowej pod koniec lat 90., Deutsche Bank stał się znany – szczególnie w ciągu ostatnich dziesięciu lat – z manipulowania rynkami (ostatnio w związku ze skandalem z cen fałszowaniem metali szlachetnych w USA) i pomagania niezliczonym oligarchom i przestępcom w ich praniu brudnych pieniędzy. Bank zapłacił ponad 20 miliardów dolarów grzywien różnym organom regulacyjnym na całym świecie w ciągu ostatnich 10 lat. Ostatnim przykładem malwersacji ze strony niemieckiego banku jest afera Wirecard. Okazało się, że niemiecki Deutsche Bank próbował ukryć ogromną dziurę budżetową w księgach finansowych spółki.

CEO pójdzie siedzieć?

W niedzielę Bloomberg opublikował artykuł, który zwrócił uwagę świata, ponieważ przekazał coś do tej pory w świecie po (i przed) kryzysie finansowym nie miało miejsca:

Szefostwo banku może zostać aresztowane i osądzone, jeśli bank zostanie przyłapany na m.in. praniu pieniędzy dla karteli narkotykowych lub okradaniu funduszy emerytalnych.

SEC nałożył nowy warunek na prezesa Deutsche Bank, Christiana Sewinga. Dyrektor generalny musi teraz corocznie osobiście potwierdzać, że bank przestrzega umowy z rządem federalnym wynikającej z domniemanych naruszeń zasad zgłaszania swapów.

Afera swapów

Niemiecki bank zażądał od Departamentu Sprawiedliwości USA pod koniec ubiegłego miesiąca zwolnienia z oskarżeń kryminalnych, aby uregulować naruszenia dotyczące swapów. SEC niespodziewanie zgodził się na ten wniosek pod jednym warunkiem: że dyrektor generalny banku i główny prawnik osobiście ręczą, że bank wypełnia swoje zobowiązania wobec prokuratorów w USA.

Jak czytamy na łamach Bloomberga, cała sprawa jest niezwykła, ponieważ pierwszy raz w historii to szefostwo banku bezpośrednio odpowiada przed prawem za działania całej organizacji:

To, co wyróżnia sytuację Deutsche Bank, to surowe zastrzeżenie, które założyła SEC: dyrektor generalny banku i czołowy prawnik muszą osobiście zaświadczyć, że firma przestrzega ugody CFTC przez trzy lata. Inaczej mogą zostać pociągnięci do bezpośredniej odpowiedzialności prawnej.

Przy takiej motywacji prawnej, Deutsche Bank będzie chyba już przestrzegał wszystkich przepisów.

Finansowy Krytyk

Komentarze