Staking – dobry sposób na zarobek?

Czym jest staking?

Staking dla wielu nowych inwestorów wydaje się być skomplikowany, lecz wcale tak nie jest. Najprościej mówiąc jest to dochód pasywny na kryptowalutach. Staking jest to proces, w którym blokujemy (zamrażamy) na jakiś czas nasze środki na portfelu kryptowalut lub platformie, za co dostajemy wynagrodzenie w postaci odsetek, które są wypłacane właśnie w tej kryptowalucie, którą stakujemy. Staking jest możliwy w przypadku kryptowalut, których sieć blockchain funkcjonuje w oparciu o algorytm Proof of Stake.

Jak działa staking?

Blockchainy Proof of Work polegają na kopaniu w celu dodania nowych bloków do blockchainu, a blockchainy Proof of Stake produkują i sprawdzają nowe bloki poprzez proces stakingu. Stakowanie dotyczy walidatorów, którzy zamykają swoje monety, aby mogli być losowo wybierani przez protokół w określonych odstępach czasu w celu utworzenia bloku. Zwykle uczestnicy, którzy stawiają większe kwoty, mają większą szansę na zostanie wybranym na następnego walidatora bloku.

Dana kryptowaluta zarabia, ponieważ łańcuch bloków angażuje ją do pracy. Kryptowaluty umożliwiające staking używają mechanizmu konsensusu proof of stake. Dzięki temu zapewniają weryfikację i zabezpieczenie wszystkich transakcji bez pośrednictwa banku czy innych podmiotów. Jeśli zdecydujesz się na staking swojej kryptowaluty, stanie się ona częścią tego procesu.

Jakie kryptowaluty można stakować?

Istnieje wiele kryptowalut, które można wrzucić na „staking”. Najpopularniejsze to: Ethereum 2.0 (ETH), Cardano (ADA), Binance Coin (BNB), Solana (SOL) i Polkadot (DOT). Jest wiele różnych mniejszych coinów, które niosą ze sobą potencjalnie większy zarobek ze stakingu, lecz są bardziej ryzykowne. Na portalu Stakingrewards możemy zobaczyć aktualne pozycje z TOP10 kryptowalut uporządkowanych według Staking Marketcap.

Źródło: https://www.stakingrewards.com/

Na wcześniej podanym portalu można również wstępnie spojrzeć na wyliczenia kalkulatora do stakingu, który przykładowo pokazuje potencjalne zwroty dzienne/tygodniowe/miesięczne/roczne.

Źródło: https://www.stakingrewards.com/

Gdzie jest haczyk? Czyli ryzyko stakingu

Początkowo wydaje się, że staking jest zupełnie bezpieczną i pewną inwestycją. Należy jednak pamiętać o tym, że podczas stakingu – kryptowaluty są zamrożone. Pomimo zarobków ze stakingu w tym samym czasie cena kryptowaluty może znacząco spaść, co w ogólnym rozrachunku wcale nie da dodatniego bilansu.

Przykład: W ciągu roku można zarobić na stakingu 30% na danej kryptowalucie – jednak w ciągu tego roku cena tej kryptowaluty spadła o 80%, a my nie mogliśmy zareagować odpowiednio wcześniej, gdyż tokeny były zamrożone i finalnie jest się stratnym.

Należy zwrócić uwagę na to, jaki token posiadamy w portfelu i jaki chcemy wrzucić na staking. Początkowo wydaje się, że mniejsze projekty dadzą więcej zarobić, jednak należy pamiętać, że mniejsze projekty są zazwyczaj dużo mniej stabilne i w trakcie naszego „zamrożenia”, czyli stakingu – taka kryptowaluta może zaliczyć ogromne spadki nawet rzędu powyżej 90%.

Najważniejszą kwestią bezpieczeństwa jest oczywiście wybór miejsca, gdzie chcemy podjąć się tego sposobu na dodatkowy zarobek. Warto wybierać znane portfele i platformy z dużą płynnością.

Powyższy tekst nie jest w żadnym wypadku poradą inwestycyjną a jedynie subiektywną analizą i poglądem autora.

Może Cię zainteresuje: Co dalej na BTC?

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx