Spotkanie w siedzibie KNF. Co dalej z kryptowalutami i blockchainem?

1 939

Wczoraj w siedzibie Komisji Nadzoru Finansowego miało miejsce pierwsze spotkanie grupy roboczej ds. technologii blockchain, kryptowalut oraz ICO. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele polskiej branży blockchain. Nie zabrakło również osób ze środowiska FinTech (innowacyjne usługi finansowe). Podczas spotkania zostały poruszone m.in. tematy prawne, przyszłość branży blockchain i kryptowalut w Polsce, jak i stanowisko organów nadzorczych ws. prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie DLT/kryptowalut. W spotkaniu wzięło udział 41 instytucji oraz podmiotów, zarówno z branży FinTech, jak i technologii blockchain oraz walut wirtualnych.

Pierwsze spotkanie miało charakter bardziej informacyjny i poznawczy, a na wnioski z prac grupy jest za wcześnie. Komisja chciała poznać propozycje osób ze środowiska blockchain/kryptowalut, aby uwzględnić je w końcowym raporcie z prac grupy, który posłuży do utworzenia podstaw legislacyjnych dla branży. Prowadzona była ostra dyskusja nt. dotychczasowych działań KNF na rynku kryptowalut, jak i przyszłych zamiarach regulacyjnych i prawnych w obszarze walut wirtualnych i Distributed Ledger Technology (DLT). Komisja Nadzoru Finansowego zaprosiła do wsparcia grupy m.in. Sylwestra Suszka (CEO giełdy kryptowalut BitBay), Polskie Stowarzyszenie Bitcoin i przedstawicieli IGBiNT – Izba Gospodarcza Blockchain i Nowych Technologii.

Grupa została powołana przy współpracy Ministerstwa Finansów, Komisji Nadzoru Finansowego oraz Narodowego Banku Polskiego.

Spotkanie z KNF , mocna debata

Publiée par Sylwester Suszek sur lundi 4 juin 2018

Kolejne spotkanie grupy roboczej ma mieć miejsce 7 lipca. Artur Granicki pełni funkcję dyrektora FinTech w Komisji Nadzoru Finansowego.

Marek Chrzanowski, przewodniczący KNF, który otworzył wczorajsze obrady grupy, powiedział:

„Chcielibyśmy rozpocząć dialog dotyczący rozwiązań związanych z technologią blockchain, w tym „walut” wirtualnych, ICO. Chcielibyśmy w ciągu najbliższych miesięcy wspólnie porozmawiać o wyzwaniach, przed którymi stoi branża, o percepcji obecnie funkcjonujących regulacji, o barierach oraz o tym, jak te bariery możemy usuwać lub ograniczać. Chcielibyśmy ustalić wspólny punkt widzenia”

KNF i poprzednie działania

Działania KNF i NBP doprowadziły do emigracji polskiego giganta kryptowalutowego na Maltę, a platforma Abucoins zakończyła działalność. Jest to świadome zabijanie innowacyjnego rynku, który mógłby zrewolucjonizować polską branżę FinTech. Mamy nadzieję, iż grupa robocza spod szyldu Komisji Nadzoru Finansowego stworzy przychylne przepisy dla użytkowników i inwestorów rynku walut wirtualnych, co zostanie uwzględnione w końcowym raporcie, który stworzy podstawy legislacyjne dla technologii blockchain, kryptowalut oraz ICO.

Wczorajsze spotkanie grupy miało charakter informacyjny i poznawczy, a na wnioski z prac jest stanowczo za wcześnie. Kolejne spotkanie, które ma mieć miejsce 7 lipca prawdopodobnie rozwieje pewne wątpliwości regulacyjne oraz pozwoli przedstawicielom z branży krypto i DLT na większą swobodę ruchu w grupie roboczej.

Komentarze