SpaceX | Powodzenie misji Starlink-8

1 046

Czwartego czerwca o godzinie 03.25 czasu polskiego wystartował Falcon 9, by dostarczyć 60 kolejnych satelitów do konstelacji Starlink. Czym są owe satelity i jak przebiegała misja?

Konstelacja Starlink

satelity Starlink
źródło

Starlink to projekt firmy SpaceX ogłoszony w 2015 roku. Satelity mają tworzyć osobną sieć zapewniającą dostęp do Internetu na całym świecie, włączając w to miejsca trudno dostępne. Ta inicjatywa ma być konkurencyjna względem innych operatorów naziemnych. Zyski, które firma przewiduje ze Starlink przeznaczone będą w przyszłości na misję zdobycia Marsa.

Obecnie z wniosków SpaceX złożonych do Federalnej Komisji Łączności (ang. Federal Communications Commission – FCC) i wydanych pozwoleń wynika, że docelowo cały system ma liczyć 11 927 satelitów rozmieszczonych na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO) na wysokości od 335 km do 1325 km.

Przebieg misji Starlink-8

Czwartek, czwartego czerwca o godzinie 03.25 Falcon 9 wystartował z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie. Satelity odłączyły się od rakiety po 15 minutach na wysokości 225 km nad ziemią. Następnym krokiem jest test poprawności działania podsystemów satelitarnych na obecnej odległości, by po ich poprawnym przejściu wznieść urządzenia na wysokość 550 km. Wspomnijmy, iż w tym momencie w przestrzeni kosmicznej znajduje się aż 475 satelitów, a to dopiero początek. Separację satelity od rakiety przestawia film poniżej:

Just Read The Instructions i Falcon 9

JRTI to autonomiczna platforma na Oceanie Atantyckim, która posłużyła do wylądowania rakiety Falcon 9, co miało miejsce 8 minut po jej starcie. Warto wspomnieć, iż była to już czwarta misja Falcona 9, który jak widać zdaje test celująco, film z lądowania poniżej:

Dalsze plany na czerwiec

To jeszcze nie wszystko! Na czerwiec zaplanowano dwie kolejne misje. Pierwsza to Starlink-9, która polegać będzie na wystrzeleniu trzech satelitów obserwacyjnych Planet Labs – SkySat 16, 17 i 18. Mają one pozwolić na obserwację kuli ziemskiej w rozdzielczości poniżej 72 cm. Druga jest planowana na 30 czerwca. Wtedy zostanie wysłany satelita GPS III SV03, który ma pozwolić na wprowadzenie systemów GPS nowej generacji. Jej szacowany czas działania to 15 lat.

Jak widać SpaceX nie próżnuje. Przyszłość zdecydowanie jest pod znakiem podboju kosmosu, o czym będziemy informować na bieżąco!

Zapraszam do komentowania.

źródła:
https://linkd.pl/4pec
https://linkd.pl/4ped
https://linkd.pl/4pfm

Komentarze