Sony oraz Fujitsu pracują nad edukacyjną platformą blockchain

649

Największe firmy technologiczne coraz bardziej dostrzegają wysoki potencjał wykonawczy zawarty w technologii blockchain. Sony Global Education połączyło siły z Fujitsu oraz Fujitsu Research Institute, aby przetestować technologię blockchain w celu usprawnienia zabezpieczania danych studentów uczelni wyższych w Japonii. Firmy opracowują platformę, która zapobiegnie sporządzaniu fałszywych dokumentów biegłości języka japońskiego przez zagranicznych studentów. Jak podaje oświadczenie firm, zabieg ten znacząco pomaga w dostaniu się na studia w Japonii.

Human Academy, edukacyjna instytucja zarządza całym projektem, a oprócz tego prowadzi rekrutację i szkoli zagranicznych studentów i uczniów. Projekt ten skupiać się będzie na wybranej grupie studentów, którzy pragną studiować w Japonii. Studenci ci wezmą udział w specjalnym kursie o nazwie „Nihongo Dojo”, który ma pomóc uczniom przygotować się do testu biegłości w języku japońskim. Kurs został udostępniony na cyfrowej platformie szkoleniowej Fujitsu Fisdom. Dzienniki studentów oraz informacje o ocenach i wynikach językowych będą przechowywane i zarządzane na blockchainowej platformie Hyperledger Fabric. Usługa zarządzania danymi w chmurze Hyperledger Fabric zapewni przedsiębiorstwo Fujitsu i będzie to główna platforma operacyjna tego projektu.

Wersja pilotażowa

Projekt testowy opiera sie na danych pobranych od zagranicznych studentów, którzy wyrażają chęć studiowania w kraju oraz nauki języka japońskiego. Wersja testowa trwać będzie do 29 marca 2019 roku. Po tym okresie firmy rozważą użycie blockchainu w przyszłych celach uwzględniających przechowywanie danych nt. informacji o nauczaniu w Japonii.

blockchain sony fujitsu japonia
źródło: pexels/pixabay

Blockchain, a fałszowanie dokumentów

Sony oraz Fujitsu opracowały mechanizm wykorzystujący technologię blockchain w odpowiedzi na zgłoszenia fałszowanych dokumentów, sporządzanych przez obcokrajowców. Sony i Fujitsu chcą wprowadzić projekt do praktycznego zastosowania już w kwietniu 2019 roku.

Aby uzyskać status rezydenta w celu studiowania w Japonii, obcokrajowcy muszą złożyć zaświadczenie do Biura Imigracyjnego Japonii. Zaświadczenie to ma udownić, że pozytywnie przeszli testy biegłości językowej lub odbyli kurs języka japońskiego przez określoną liczbę godzin. Zgodnie z oświadczeniem firm, dokumenty biegłości językowej są stosunkowo częstym celem fałszerstw.

„W ramach proponowanego przez Japonię programu zagranicznego, pracownicy i uczniowie przedkładają wyniki lekcji japońskiego oraz test biegłości przed przyjazdem do Japonii. W przeszłości zdarzały się jednak przypadki, w których instytucje edukacyjne miały trudności z potwierdzeniem ważności wyników.” – informuje Fujitsu

Co sądzicie o projekcie Fujitsu oraz Sony? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze