Smartfon z pełnym węzłem Bitcoina | HTC Exodus 1s

1 668
HTC ujawniło projekt prac nad nowym blockchainowym smartfonem. HTC Exodus 1s będzie portfelem kryptowalut, pozwoli w bezpieczny sposób przechowywać klucze prywatne, ale będzie również pełnym węzłem sieci blockchain Bitcoina. Wyobrażacie sobie ten poziom decentralizacji?HTC Exodus 1s

W sobotę na konferencji Magical Crypto Conference w Nowym Jorku, Phil Chen dyrektor ds. decentralizacji w HTC ujawnił projekt nowo opracowywanego blockchainowego smartfona. Co nieco na ten temat powiedział również w wywiadzie dla CoinDesk.

Nowy smartfon, HTC Exodus 1s ma być budżetową wersją wyprodukowanego w ubiegłym roku smartfona Exodus 1. Jednakże to, co nas interesuje najbardziej, to że 1s ma być na tyle pojemny, aby stać się pełnym węzłem (full node) blockchaina Bitcoina. Pozwoli to użytkownikom przyczynić się do wzmocnienia bezpieczeństwa sieci Bitcoin, przechowywać wszystkie dane oraz weryfikować je na własną rękę.Phil powiedział w rozmowie z CoinDesk, że zamierzają wydać nowy blockchainowy smartfon wraz z końcem 3 kwartału 2019 roku. Specyfikacja urządzenia nie jest jeszcze dostępna, choć wiemy, że cena będzie oscylować w granicach $250-300 (ok. 1000 PLN). Sprawi to, tym samym, że telefon będzie o wiele bardziej dostępny dla przeciętnego zjadacza chleba.

Pojemność

Pomyślcie tylko, w jak wielkim stopniu Bitcoin może zostać jeszcze bardziej zdecentralizowany, jeśli każdy z nas będzie nosił w kieszeni pełny węzeł sieci.

Pierwsza rzecz, która przychodzi na myśl to pojemność, pamięć masowa urządzenia. Ktoś powie: “Przecież blockchain Bitcoina waży setki gigabajtów!”. Pamiętajmy jednak, że świat idzie do przodu, dziś nie jest już niczym niezwykłym posiadanie smartfona z pamięcią kilkuset gigabajtową. Co będzie za kilka lat?

Obecny rozmiar sieci Bitcoin sięga 226 GB, według portalu Coin.Dance.


Phil Chen wierzy, iż smartfony będą wystarczająco wydajne, dodaje również:

Blockchain Bitcoina to ok. 200 [gigabajtów] i rośnie w tempie 60 giga rocznie. Te liczby są zasadne, aby trzymać je na smartfonie. Wyobraź sobie iPoda z 256 gigabajtami… Oczywiście, meloman chce trzymać całą bibliotekę muzyki, ale fan  kryptowalut chce trzymać cały blockchain Bitcoina.Co sądzicie o nowym ekosystemie HTC Exodus 1s? Czy rzeczywiście chcecie trzymać cały blockchain Bitcoina na smartfonie?

Komentarze