Skarb Satoshiego | Wyścig po 1 000 000 dolarów

Satelity Blockstream 36 tysięcy kilometrów nad Eurazją zarejestrowały tajemniczą wiadomość skierowaną do poszukiwaczy skarbów – Satoshi’s Treasure. Wedle wiadomości chodzi o Skarb Satoshiego Nakamoto o wartości 1 000 000 dolarów w Bitcoinie. Skarb został rozbity na 1 000 części, zaszyfrowanych i poukrywanych na całym świecie, a pierwsze wskazówki zostały już rozpracowane. Kto pierwszy ośmieli się sięgnąć po Skarb Satoshiego?Skarb Satoshiego

13 kwietnia satelity Blockstream, transmitujące blockchain Bitcoina na całym świecie, zarejestrowały tajemniczą informację, mówiącą o Satoshi’s Treasure – Skarbie Satoshiego Nakamoto.Skarb Satoshiego wynosi 1 000 000 dolarów, to jest blisko 200 BTC. Wygrana jest zapisana pod jednym z kluczy prywatnych, który rozbito na 1 000 części. Poszukiwacze skarbów jednak, do których transmitowana jest wiadomość, muszą wykazać się pewnymi umiejętnościami. Niektóre z nich wymagają udania się w najodleglejsze zakątki świata, inne – siły czy specjalistycznej wiedzy.

Pierwsze wskazówki w komunikacie, koordynaty prowadzą do trzech części skarbu, rozrzuconych po świecie. Można je zdobyć, odwiedzając ów lokacje bądź rozwiązać zagadkę kryptograficzną, która zresztą została już rozwiązana i upubliczniona przez niejakiego Johna Cantrella (zostańcie w domu 😉).

Magia Shamira

Wiadomość zagadka, która jest bez przerwy transmitowana przez satelity Blockstream wskazuje na adres internetowy – satoshistreasure.xyz. Znajdziecie tam, w każdą niedzielę o godzinie 15:00 (czasu polskiego) kolejne wskazówki, lokacje, w których znajdują się brakujące części układanki.Wyraźnie widzimy, że wiadomość podkreśla słowo “Shamir”, “rozdzielającą magię czarownika Shamira” oraz “czar rekombinacji Shamira”. Wszystko wskazuje na to, że mamy do czynienia z izraelskim kryptografem Adi Shamirem i jego kryptografią.

Kryptografia Adiego Shamira to specjalnie opracowany algorytm, zwany inaczej Shamir’s Secret Sharing. Ta forma kryptografii charakteryzuje się głównie, jak sama nazwa wskazuje – dzieleniem sekretu na wiele różnych części. W przypadku Skarbu Satoshiego na 1000 części, jednak metoda szyfrowania Shamira ma jeszcze jedną szczególną cechę. Otóż nie jest wymagane znalezienie wszystkich części, aby dostać się do oryginału, zwykle określana jest minimalna liczba części składowych.

Transmitowana wiadomość z kosmosu również mówi o wymaganym minimum – 400 części jest potrzebne, aby dostać się do miliona dolarów.

Znamy 3 pierwsze wskazówki!

Wspomniałem wcześniej, że trzy pierwsze klucze podano wprost w samej wiadomości. Można było je odkryć, odwiedzając każdą lokację z osobna, cztery na każdy klucz, czyli w sumie 12 lokacji na całym globie. Drugą metodą jednak są eksperckie umiejętności i odszyfrowywanie, czego dokonał John Cantrell w kilka minut! Co więcej, opisał on cały proces.

Wiemy już, że w pierwszej lokacji znajduje się QR kod, który zawiera hasło “orbital” i odnośnik do strony – https://satoshistreasure.xyz/k1. Spróbujcie sami, wejdźcie na ów stronę i wpiszcie podane hasło, tym samym poznacie pierwszą część układanki, klucza prywatnego, skarbu.

Więcej o tym, jak John rozszyfrował zagadkę, nie ruszając się z fotela, znajdziecie w tym miejscu.

Ponadto, jeśli macie ochotę, dołączcie do wątku Skarbu Satoshiego na Reddicie, gdzie setki osób już się poddało bądź nadal stara się uzyskać nagrodę.

Fragmenty wiadomości

Poniżej przytoczę kilka ciekawych fragmentów wiadomości, przetłumaczonych na język polski dla tych mniej obytych z j. angielskim.

Wiadomość zaczyna się od słów:

Jeżeli to czytasz, coś doprowadziło Cię do poszukiwania rzeczy, które przynoszą ekscytację do tego inaczej przewidywanego świata.Skarb, który będzie należeć do najlepszych poszukiwaczy i ich klanu nie jest złotem, klejnotami ani bezwartościowymi kawałkami papieru uchodzącymi za pieniądze w tym smutnym wieku; tymczasem jest to Bitcoin, cyfrowy skarb wykuty z głębokich matematycznych prawd, w ilości równej 1 milionowi USD,Wzmianka o rozbiciu na fragmenty:

Rozbiłem ten Bitcoinowy skarb na tysiąc kawałków przy użyciu magii rozdzielania czarownika Shamira. By poskładać go z powrotem, Ty bądź twój klan musicie znaleźć dokładnie czterysta kawałków i stopić je z powrotem przy użyciu zaklęcia rekombinacji Shamira. Gdy już tego dokonasz, skarb będzie nieodwracalnie twój.Tak naprawdę nie wiemy, czy ten cały Skarb Satoshiego w ogóle istnieje, nie mniej jednak to świetna zabawa, nie sądzicie?

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze