Sieć AT&T pozwana na 224 miliony dolarów za kradzież kryptowalut

1 886

Amerykański operator sieci komórkowej AT&T został oskarżony o kradzież 24 milionów dolarów w kryptowalutach, z portfela Michaela Terpina, założyciela firmy Transform Group (która uruchomiła m.in. ICO Ethereum i Golema). Terpin pozwał AT&T i żąda 224 milionów dolarów odszkodowania, wliczając w to „straty moralne” i utracone środki z kryptowalut. Inwestor używał sieci AT&T jako swojego głównego dostawcę usług telekomunikacyjnych i powiedział, że kryptowaluty zniknęły przez współpracę hakerów i firmy AT&T. Michael padł ofiarą dwóch ataków hakerskich w ciągu zaledwie siedmiu miesięcy.

Terpin, założyciel i dyrektor generalny firmy Transform Group, która uruchomiła wiele prestiżowych ICO (w tym Ethereum, Golema i Gnosis), złożyła skargę do Sądu Okręgowego w Los Angeles w związku z kradzieżą kryptowalut. W momencie kradzieży, coiny były warte ponad 24 miliony dolarów, a Terpin chce pozwać firme o dodatkowe 200 milionów dolarów odszkodowania za straty moralne. AT&T odpowiedział na skargę w wiadomości e-mail do agencji prasowej Reuters, informując, że gigant telekomunikacyjny „sprzeciwi się tym zarzutom” i „przedstawi swoją sprawę w sądzie”.

„Gotowość współpracy AT&T z hakerami, rażące niedbalstwo, naruszenie ustawowych obowiązków i nieprzestrzeganie zobowiązań zawartych w polityce prywatności. To co zrobiło AT&T było jak hotel, który dał złodziejowi klucze do pokoju i szyfr do sejfu, aby ukraść biżuterię od prawowitego właściciela pokoju” – powiedział Terpin

Kryptowalut
źródło: pixabay.com

Michael powiedział, że oszuści pomyślnie zdobyli jego numer telefonu, współpracując z osobą wewnętrzną, uciekając od obowiązkowej kontroli tożsamości, która byłaby wymagana do uzyskania takich informacji. Po uzyskaniu numeru telefonu, zgodnie ze skargą, oszust mógł mieć dostęp do krypto portfela Terpina i ukraść jego fundusze. Warto przypomnieć, iż w ostatnim czasie odnotowano znaczny wzrost oszustw związanych z kartami SIM, ponieważ największe giełdy kryptowalut, takie jak Coinbase, osiągają drastyczne wzrosty liczby klientów (50000 klientów/dzień).

Oszustwo związane z kartą SIM zazwyczaj ma miejsce, gdy atakujący udaje klienta i kontaktuje się z usługą wsparcia operatora (w tym przypadku AT&T), aby numer telefonu był przypisany do własnej karty SIM. Tak długo, jak haker zapewnia dodatkowe informacje (które zazwyczaj można znaleźć publicznie), uzyskują dostęp do numeru telefonu ofiary, który może być wykorzystany do uzyskania dostępu do kont online.

Dubajski gang i kradzież kryptowalut

Przypadki kradzieży kryptowalut stają się coraz bardziej wyrafinowane, chociaż część złodziei dalej używa starych i sprawdzonych metod. W kwietniu br. dubajska policja ujęła 10-osobową grupę, która ukradła dwóm mężczyznom ponad 7 milionów dirhamów ZEA. Pieniądze miały zostać przeznaczone na inwestycje w kryptowaluty. Była to zorganizowana akcja na dwóch obcokrajowców, którzy szukali miejsca, aby zakupić Bitcoiny o równowartości $1.9 miliona dolarów. Zostali zwabieni do fałszywego kantoru kryptowalutowego, w którym mieli zainwestować gotówkę w Bitcoiny. W biurze czekała na nich uzbrojona grupa gangsterska, która po zdobyciu gotówki uciekła z budynku.

Co sądzicie o pozwie Terpina? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze