Sidechain | Ile BTC znajduje się w łańcuchach bocznych sieci?

Prawie 77 milionów dolarów w Bitcoin (BTC) jest obecnie niedostępne w sieci – nie dlatego, że zostało utracone, ale dlatego, że jest zamknięte w sidechainach (sidechain).

Sidechainy Bitcoin: rynek, który dopiero wzrasta

Dane pozyskane z explorerów bloków wskazują, że na koniec ubiegłego tygodnia łącznie 9 661 BTC (76,96 mln USD) – niewielki udział 0,054% aktualnej podaży Bitcoin, przypada na trzy duże projekty sidechain (suma ze źródeł podanych w dalszej części tekstu).

Sidechainy (łańcuchy boczne) to, praktycznie rzecz biorąc, oddzielne blockchainy. Pozostają one związane ze zwykłym, podstawowym blockchainem danej kryptowaluty – tj. jej łańcuchem głównym (mainchain). Użytkownicy mogą wchodzić w interakcje z łańcuchem bocznym za pomocą specyficznych, powiązanych mechanizmów. Mogą wysyłać fundusze do i z łańcucha bocznego wraz z zabezpieczeniami. Te zabezpieczenia są wprowadzone po to, aby mieć pewność, że transferowane monety nie będą dostępne jednocześnie w obu łańcuchach. Sidechainy istnieją od kilku lat i mają różne funkcje w zależności od celów programistów.

Przykładowo łańcuch boczny Blockstream o nazwie Liquid (LBTC) koncentruje się na operacjach wymiany giełdowej. Jednocześnie oferuje traderom ulepszone funkcje, które nie są jeszcze dostępne na głównym łańcuchu Bitcoin.

Jeżeli chcesz poznać więcej szczegółów sidechain, przeczytaj ten wpis. Będziesz mieć okazję wczucia się w technologiczną dysputę w środowisku na temat jednego z sidechainowych projektów – MimbleWimble:

Który łańcuch boczny zawiera najwięcej BTC?

Liquid, który został wprowadzony na rynek w październiku 2018 r., obejmuje skromne 89 BTC (709,700 USD).

Liczba ta jest rzecz jasna o wiele mniejsza niż największy aktualnie sidechain – Binance Chain. Znajduje się w nim 9 001 BTC (71,74 mln USD):

binance sidechain
źródło: tutaj

Nawet sidechain Wrapped Bitcoin (WBTC), który w rzeczywistości jest standardowym tokenem ERC-20 opartym na Ethereum, ma 571 BTC (4,55 miliona dolarów). To nadal więcej, niż Liquid.

WBTC sidechain
źródło: tutaj

WBTC zadebiutował w styczniu tego roku. Warto zauważyć, że Binance uruchomiło swój Binance Chain dopiero w kwietniu.

Jako ciekawostkę dodajmy, że w tym tygodniu serwis Blockchain i menedżer aktywów cyfrowych CoinShares uruchomili własny sidechain Bitcoin – DGLD. Czy sidechain Bitcoina powiązany ze złotem okaże się strzałem w dziesiątkę?

Zapraszamy do dyskusji.

Komentarze