Senat USA przegłosował Infrastructure Bill | Częścią wydatków obciążono przedstawicieli branży kryptowalut

5 507

Po tygodniach negocjacji Senat zatwierdził we wtorek ustawę infrastrukturalną o wartości 1,2 biliona dolarów, zezwalając na nowe wydatki o wartości ponad 500 miliardów dolarów na poprawę dróg, mostów i innej infrastruktury fizycznej, takiej jak łącza szerokopasmowe i ładowanie pojazdów elektrycznych. To największy plan wydatków krajowych od ponad dekady. Znaczną część kosztów przeniesiono na przedstawicieli branży kryptowalut.

„Zajęło to trochę czasu. Na drodze było wiele wybojów” – powiedział we wtorek lider większości Chuck Schumer (Nowy Jork). Pakiet został przyjęty stosunkiem głosów 69 do 30.

Nowe wydatki a sparwa krypto

Oprócz bardziej tradycyjnych wydatków na infrastrukturę, takich jak drogi, ustawa ma na celu zwiększenie amerykańskich sieci szerokopasmowych o dodatkowe 65 miliardów dolarów. Wprowadza również stały program dotacji internetowych z czasów pandemii, zwany funduszem Emergency Broadband Benefit, zmieniając jego nazwę na Affordable Connectivity Fund. Fundusz oferuje rodzinom o niskich dochodach 30 dolarów miesięcznie subsydiów na ich rachunki za Internet.

Pakiet obejmuje również 7,5 miliarda dolarów na budowę ponad pół miliona stacji ładowania pojazdów elektrycznych w całych Stanach Zjednoczonych. Bardziej niezawodna sieć ładowania może zachęcić ludzi do zakupu większej liczby pojazdów elektrycznych w ciągu najbliższych dziesięciu lat.

Kontrowersyjna narracja dotycząca raportowania podatku od kryptowalut pozostała w ustawie. Ustawodawcy starali się zrekompensować część wydatków na infrastrukturę, rozszerzając wymagania dotyczące raportowania podatku od kryptowalut, zwiększając przychód szacowany na 28 miliardów dolarów. Społeczność zasobów cyfrowych i wielu innych przeciwników takiego rozwiązania, w tym senator Ron Wyden (Aoregon), argumentowali, że regulacje są w tym względzie zbyt niejasne i sprawią, że zgłoszeniu będą podlegać deweloperzy portfeli i górnicy kryptowalut. Po sprzeciwie ze strony senatora Richarda Shelby’ego (Alabama), poprawka mająca rozwiązać ten problem upadła.

Pomimo, że ustawa została ostatecznie przyjęta, nadal istnieją możliwości zmiany wszelkich przepisów, w tym tych dotyczących podatku od kryptowalut, zanim zostanie ona podpisana przez prezydenta Bidena.

Warto nadmienić, że jeszcze przed głosowaniem w Senacie, w liście do każdego z przedstawicieli Izby Reprezentantów, członkowie ponadpartyjnego Blockchain Caucus wyrazili obawy dotyczące finansowania wydatków ze środków pozyskanych w toku opodatkowania branży krypto. „Pozostawiony bez zmian, przepis ten będzie miał poważne konsekwencje dla inwestorów kryptowalutowych w naszym kraju i będzie dalej regulował innowacje poza Stanami Zjednoczonymi” – napisali.

Komentarze