SegWit zaakceptowany przez społeczność Bitcoin

Jeszcze niedawno informowaliśmy o coraz większej akceptacji technologii Segwit, wprowadzonej do blockchain Bitcoin. Jak się okazało dnia 23 maja na konferencji Consesus 2017 padła decyzja o wprowadzeniu wspomnianego przez nas wcześniej rozwiązania zaproponowanego przez dyrektora Digital Currency Group, Barrego Silberta.

Rozwiązanie przyjęte na konferencji ma usprawnić transakcje dokonywane poprzez sieć Bitcoin, która obecnie przeżywa spore problemy z przesyłaniem środków. Wiele transakcji utknęło obecnie w mempool. Sposobem na uniknięcie tego może być ustawienie wysokiej opłaty transakcyjnej co w przypadku małych sum jest nieopłacalne.

Cały pomysł usprawnienia blockchain został zaakceptowany przez 58 firm z 22 krajów, które odpowiadają za 83% mocy obliczeniowej w sieci. Są to giganci tacy jak Blockchain, Coinbase, Xapo czy F2pool. Ich obrót przy pomocy Bitcoina szacuje się na 5.1 miliarda dolarów miesięcznie.

Jesteśmy zaangażowani w badania i rozwój mechanizmów technicznych mających na celu poprawę w komunikacji w społeczności Bitcoina, a także wprowadzenie narzędzi w celu ściślejszej koordynacji z uczestnikami sieci w zakresie projektowania, integracji i wdrażania bezpiecznych rozwiązań co zwiększa wydajność sieci.

Źródło: medium.com

SegWit czyli Segregated Witness tworząc Lightning Network ma odciążyć główny łańcuch Bitcoin i przejąć przesyłanie mikrotransakcji. Całe rozwiązanie obejmuje również zwiększenie rozmiaru bloku do 2MB co również usprawni działanie całej infrastruktury. Zwiększenie rozmiaru bloku ma zostać wprowadzone sześć miesięcy po zaimplementowaniu SegWit. Obecnie nowe oprogramowanie jest usprawniane i testowane przez firmy zajmujące się rozwojem technologii w społeczności Bitcoin, między innymi Bitmain czy Bitfury.

Nowe rozwiązanie powinno przynieść zbawienny wpływ na płatności internetową walutą która staje się coraz bardziej popularna na świecie. Niektóre kraje już akceptują ją jako oficjalną walutę i legalny środek płatności. Niestety jej dalszy rozwój został zahamowany przez przepełnioną sieć, w której setki tysięcy transakcji utknęło w mempool. Możemy mieć nadzieję, że niebawem wprowadzenie technologii SegWit oraz zwiększenie rozmiaru bloku spowoduje jeszcze większy wzrost zainteresowania Bitcoinem, zwłaszcza w użytku codziennym.

 

Rafał Żuchnik

Komentarze