SegWit wprowadzony na Litecoinie

Litecoin przekroczył wymaganą liczbę bloków potrzebną do aktywacji Segregated Witness (SegWit). Próg wynosił 75 %, czyli 6048 z 8064 bloków. Daje to możliwość wprowadzenia Lightning Network.

Przełom w aktywacji SegWit nastąpił kilka dni temu, kiedy przeprowadzono spotkanie grupy osób tzw. „Litecoin Global Roundtable”. W rozmowach uczestniczyli przedstawiciele chińskich kopalń i giełd oraz twórca Litecoina Charlie Lee. Uzgodniono na nim dwie kwestie:

  • Konsensus w sprawie aktywacji SegWit
  • W razie zapełniania bloków powyżej 50 % pojemności rozpoczną się przygotowania do rozwiązania tego problemu za pomocą soft- lub hardforka

Po spotkaniu moc obliczeniowa kopalń popierających SegWit wzrosła do niemal 100 %. Aktywacja nastąpiła podczas 6 przedziału czasowego (każdy trwa ok. 2 tygodni), w trakcie którego zatwierdzono SegWit. Uzyskano wymaganą ilość bloków.

Na stronie litecoincore.org pojawiła się informacja dla górników, że SegWit i CSV zostaną aktywowane od bloku 1 201 536, co będzie miało miejsce około 11 maja 2017 r.

Rys.1. Wykres przedstawia procentową zmianę wykopanych bloków sygnalizujących SegWit od 1 stycznia
Rys.2. Podział mocy obliczeniowej względem kopalń. Źródło litecoinpool.org

 

Przedstawiciele ACINQ potwierdzili, że przetestowano Lightning Network na Litecoinie bez zmian w kodzie dla implementacji w sieci Bitcoin. Po zmianie kilku parametrów konfiguracyjnych wszystko zadziałało.

Deweloperzy Bitcoina pracują z nami nad przełomowymi rozwiązaniami: LN (Lightning Network), CT (Confidential Transactions) & MAST (Merkelized Abstract Syntax Tree). Jest to ekscytujące gdy widzi się, że Litecoin przełamuje granice kryptowalut.

napisał Charlie Lee na Twitterze

30 marca cena Litecoina wystrzeliła w górę z powodu zbliżania się do progu aktywacji SegWit. Od tego momentu cena cały czas wzrasta od 4$ do niemal 16$ obecnie. Wraz z pogłoskami o pracach nad Lightning Network i jego wprowadzeniem możliwe są kolejne wzrosty. Na cenę będzie miał również wpływ kurs Bitcoina.

Rys.3. Wykres przedstawia zmianę ceny Litecoina na giełdzie BTC-e w skali 1D. Źródło bitwisdom.com

 

Ostatnie tygodnie były bardzo burzliwe dla Litecoina, ponieważ ciężko było osiągnąć konsensus. W związku z przepychankami z chińskimi kopalniami, które nie były przekonane do sygnalizowania SegWit, cena mocno się wahała,  osiągając ok. 16$. Ostatecznie udało się dojść do porozumienia, co najprawdopodobniej wpłynie pozytywnie na rozwój Litecoina i da możliwość przetestowania rozwiązania (SegWit + Lightning Network) przed możliwym wprowadzeniem w sieci Bitcoin.

KP.

 

Komentarze