SEC jest pod ostrzałem kongresu i kontratakuje

2 992

SEC jest pod ostrzałem kongresu i naciska na firmy publiczne, aby ujawniły ekspozycję na kryptowaluty

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd wydała 8 grudnia wytyczne dla wszystkich spółek notowanych na giełdzie w Stanach Zjednoczonych, ostrzegając je, że muszą dokonać przeglądu swoich obowiązków informacyjnych w odniesieniu do kryptowalut, nawet gdy regulator i jego kierownictwo znajdują się pod coraz większym ostrzałem prawodawców .

„Niedawne bankructwa i trudności finansowe wśród uczestników rynku aktywów kryptograficznych spowodowały powszechne zakłócenia na tych rynkach” – napisali.

„Firmy mogą mieć obowiązek ujawnienia informacji na mocy federalnych przepisów dotyczących papierów wartościowych związanych z bezpośrednim lub pośrednim wpływem, jaki te zdarzenia i zdarzenia towarzyszące miały lub mogą mieć na ich działalność”.

Przeczytaj także: Szanghaj – aktualizacja Etherum będzie miała miejsce w marcu 2023

Wydział SEC ds. Finansów Korporacyjnych (DCF) chce, aby firmy oceniały swoje ujawnienia, aby zapewnić inwestorom „konkretne, dostosowane ujawnienia dotyczące wydarzeń i warunków rynkowych, sytuacji spółki w stosunku do [nich] oraz potencjalnego wpływu na inwestorów”. DCF dodał, że firmy z bieżącymi obowiązkami sprawozdawczymi powinny zweryfikować, czy ich istniejące ujawnienia wymagają aktualizacji.

DCF udostępnił również przykładowy list zawierający 16 obszarów pytań, które zadaliby firmom na temat ich ekspozycji na rynki kryptowalut, w tym „ekspozycji firmy na kontrahentów i innych uczestników rynku; ryzyka związane z płynnością firmy i zdolnością do pozyskania finansowania; oraz ryzyko związane z postępowaniami sądowymi, dochodzeniami lub wpływami regulacyjnymi na rynki aktywów kryptograficznych”.

SEC była ostatnio narażona na zjadliwą krytykę ze strony prawodawców i uczestników rynku za ich ewidentną porażkę w ochronie inwestorów przed upadkiem FTX i Alameda Research w zeszłym miesiącu, pomimo dobrze nagłośnionych spotkań przewodniczącego SEC Gary’ego Genslera z byłym dyrektorem generalnym FTX Samem Bankmanem -Smażony.

W środę kongresman z Nowego Jorku Ritchie Torres napisał list do Gene’a Dodaro, kontrolera generalnego Biura Odpowiedzialności Rządu Stanów Zjednoczonych (GAO), w którym wezwał Dodaro do „przeprowadzenia niezależnego przeglądu niepowodzeń SEC w ochronie inwestorów przed rażącymi niewłaściwe zarządzanie i nadużycia FTX”.

Torres napisał, że Gensler jest „pojedynczo odpowiedzialny za błędy regulacyjne związane z upadkiem FTX”, co spowodowało miliardowe straty zarówno dla wierzycieli, jak i klientów.

„Przewodniczący Gensler wielokrotnie powtarzał, że nie ma potrzeby zatwierdzania ustawodawstwa przez Kongres: SEC posiada obecnie uprawnienia potrzebne do regulowania giełd kryptograficznych” – napisał.

„Jeśli SEC ma autorytet, jak twierdzi Gensler, dlaczego nie udało mu się odkryć największego schematu kryptowalutowego Ponziego w historii Stanów Zjednoczonych? Nie można mieć tego na dwa sposoby, potwierdzając władzę i unikając odpowiedzialności”.

Torres powiedział, że zamiast badać giełdy kryptowalut, SEC pod kierownictwem Genslera „postanowiła poświęcić ograniczony czas i zasoby na zbadanie sprawy Kim Kardashian” i nazwała FTX „domem samochodów zbudowanym na monopolistycznych pieniądzach wydrukowanych z powietrza”.

Dodał, że „pan Przywództwo Genslera pozostawiło pracowników SEC zasadniczo zdemoralizowanych w rzadko spotykanym stopniu, a Inspektor Generalny SEC odnotował najwyższy wskaźnik rezygnacji od dekady”.

Po upadku FTX SEC ogłosiła, że w rzeczywistości prowadzi dochodzenie w sprawie wymiany pod kątem możliwych naruszeń przepisów dotyczących prania brudnych pieniędzy.

Może Cię zainteresuje:

Komentarze