Sbierbank chce kupić 4917 bankomatów, które mogą kopać kryptowalutę

Największy bank w Rosji – Sbierbank, ogłosił przetarg na dostarczenie 4 917 bankomatów z wbudowaną kartą graficzną obsługującą „operacje blockchain”.

Sbierbank jest najstarszym i największym bankiem w Rosji. Jest w posiadaniu prawie 44% wszystkich depozytów w tym kraju. Obsługuje 14 200 oddziałów i 77 000 bankomatów w całym kraju. Największym udziałowcem Sbierbanku jest państwo, a jego przewodniczący i dyrektor generalny, Herman Gref, był byłym ministrem gospodarki i handlu Rosji. Jest znany jako wielki zwolennik nowych technologii, w tym blockchain.

Pierwsze na świecie bankomaty blockchain?

Oferta przetargowa opiewa na 108 501 718,05 USD, co odpowiada 22 066,65 USD za bankomat. Jednym z wymagań technicznych dla tych bankomatów jest wyposażenie ich w konkretną kartę graficzną. W dokumencie określono to dość jasno:

„Karta graficzna z obsługą Nvidia Cuda dla systemu operacyjnego do rozpoznawania obrazów i możliwej obsługi blockchain”.

W związku z powyższym nasuwają się pytania o cel takiego działania. Czy Sbierbank mógłby emitować własną kryptowalutę, czy też rząd Rosji wykorzysta rozległą sieć banku do dystrybucji kryptowaluty?

Innym możliwym wyjaśnieniem jest to, że w opisie dokumentu przetargowego występuje po prostu błąd, a karta graficzna jest potrzebna tylko do rozpoznawania obrazu. Miałoby to sens, biorąc pod uwagę, że bankomaty te będą również miały uwierzytelnianie biometryczne.

Sensacja na wyrost?

Matvey Voytov, szef marketingu Waves Enterprise, która badała kilka inicjatyw z rosyjskimi korporacjami i rządem rosyjskim powiedział, że technologia blockchain może być wykorzystana po prostu do rejestrowania transakcji bankomatowych użytkowników.

Voytov uważa, że ​​wydanie CBDC lub własnej waluty cyfrowej Sbierbanku jest mało prawdopodobne. Dodaje, że bardziej prawdopodobny jest błąd w dokumencie przetargowym. Jednocześnie przypomniał, że rosyjski urząd skarbowy ogłosił, że będzie korzystał z blockchain w toku emisji pożyczek dla małych firm.

Alexander Chepurnoy, współzałożyciel platformy blockchain Ergo, miał jednak trudności z wymyśleniem przypadków użycia karty graficznej obsługującej blockchain innych, niż wydobywanie kryptowalut:

„Oprócz wydobywania, być może można go wykorzystać do przetwarzania niektórych algorytmów kryptograficznych, ale nie mam pojęcia, dlaczego bankomat miałby go potrzebować.”

Kryptowaluta banku centralnego w Rosji?

Jeśli Rosja planuje emisję CBDC, prawdopodobnie Sbierbank byłby pierwszym bankiem, który się o tym dowie. Nie ma lepszego sposobu na jego dystrybucję niż przez rozległą sieć banku, która dociera do każdego zakątka ogromnego kraju.

Co ciekawe, rosyjscy deputowani wprowadzili niedawno ustawę, która ma surowo karać za nielegalny obrót aktywami cyfrowymi. Czy zatem możliwym uzasadnieniem przetargu może być zrobienie gruntu dla autoryzowanej kryptowaluty?

Komentarze