Saylor z MicroStrategy rezygnuje z funkcji CEO a Buterin nazywa go „klaunem”

Saylor z MicroStrategy rezygnuje z tytułu CEO, aby skupić się na Bitcoinie po stracie 1 miliarda dolarów – Buterin nazywa go „klaunem”.

Współzałożyciel MicroStrategy, Michael Saylor, rezygnuje z tytułu CEO. Chce skupić się na Bitcoinie po tym, jak jego firma odnotowała stratę w wysokości 1 miliarda dolarów po ogromnym krachu kryptowalut w drugim kwartale.

Saylor pozostanie prezesem wykonawczym MicroStrategy, a prezes MicroStrategy, Phong Le, obejmie funkcję dyrektora generalnego. Oficjalna zmiana nastąpi 8 sierpnia.

„W mojej następnej pracy zamierzam bardziej skupić się na Bitcoinie” – napisała w środę Saylor.

Ze względu na Saylora MicroStrategy była pierwszą notowaną na giełdzie spółką, która przyjęła Bitcoin jako swoje główne aktywa rezerwy skarbowej. Firma zaczęła kupować Bitcoina latem 2020 roku, a Saylor stwierdził, że kryptowaluta jest doskonałym zabezpieczeniem przed inflacją.

Saylor wyjaśnił, że w swojej nowej roli chce skupić się na długoterminowej strategii korporacyjnej, ponieważ zapewnia nadzór nad przejęciami Bitcoinów przez firmę.

„Wierzę, że podział ról prezesa i dyrektora generalnego pozwoli nam lepiej realizować nasze dwie strategie korporacyjne, polegające na nabywaniu i utrzymywaniu Bitcoinów oraz rozwijaniu naszej działalności w zakresie oprogramowania do analizy korporacyjnej. Jako prezes wykonawczy będę mógł bardziej skoncentrować się na naszej strategii nabywania Bitcoinów i powiązanych inicjatyw promujących Bitcoina, podczas gdy Phong będzie upoważniony jako dyrektor generalny do zarządzania ogólnymi operacjami korporacyjnymi” – powiedział Saylor w komunikacie prasowym.

Komunikat pojawił się w tym samym czasie, co opublikowanie wyników za II kwartał, a MicroStrategy odnotowało stratę netto w wysokości 1,062 miliarda dolarów.

„Odpisy z tytułu utraty wartości aktywów cyfrowych w wysokości 917,8 mln USD i 424,8 mln USD odpowiednio za drugi kwartał 2022 i 2021 r. zostały odzwierciedlone w raportach” – czytamy w komunikacie prasowym.

Na koniec czerwca MicroStrategy posiadało około 129 699 Bitcoinów o wartości bilansowej 1,988 miliarda USD, co odzwierciedla utratę wartości 1,989 miliarda USD.

Bitcoin odnotował dramatyczne straty w drugim kwartale, spadając o 59%. A MicroStrategy miało odpis z tytułu utraty wartości w wysokości 917,8 mln USD związany ze spadkiem ceny.

„Na dzień 30 czerwca 2022 r. koszt zakupu i wartość rynkowa Bitcoinów należących do MicroStrategy wynosiły odpowiednio 3,977 mld USD i 2,451 mld USD, co odzwierciedla średni koszt za Bitcoina wynoszący odpowiednio około 30 664 USD i cenę rynkową za Bitcoina wynoszącą odpowiednio 18 895,02 USD” dodała firma.

Przychody MicroStrategy spadły do ​​122,1 mln USD w II kwartale, o 2,6%. Ponadto koszty operacyjne wzrosły o 96,5% w porównaniu z rokiem poprzednim i wyniosły 1,015 mld USD.

Niektórzy sceptycznie odnoszą się do zaangażowania Saylora w Bitcoina i roli, jaką kryptowaluta odgrywa w bilansie firmy.

Autor „Czarnego Łabędzia” Nassim Nicholas Taleb skrytykował podejście MicroStrategy na Twitterze.

„Kiedy spędzasz życie w finansach, wiesz, że w ogłoszeniu korporacyjnym liczy się tylko komunikat, a nie szczegóły”. – napisał na Twitterze Taleb.

„Ile ze 120 000 BTC będą musieli sprzedać? Kolejny gwóźdź do trumny bo – „nigdy nie sprzedamy”.

W weekend współzałożyciel Ethereum, Vitalik Buterin, określił Saylora jako „całkowitego klauna”, po tym jak Saylor określił Ethereum, drugą co do wielkości kryptowalutę na świecie, jako „z natury nieetyczną”.

Buterin napisał w niedzielę na Twitterze:

„Dlaczego maksymaliści wciąż wybierają bohaterów, którzy okazują się totalnymi klaunami?”

Godny podziwu jest upór Saylora przy Bitcoinie. To może okazać się historycznym sukcesem bo przecież główna kryptowaluta i w ogóle cały, szeroki rynek jest na absolutnym początku swej drogi. Dobitnie pokazuje to kapitalizacja rynkowa wszystkich kryptowalut, która wynosi na dzień dzisiejszy jedynie  $1 067 496 757 687,901.

W porównaniu z globalnym rynkiem finansowym jest kwota niewiele znacząca. Dlatego jeśli ma się rozwijać, kapitalizacja będzie przybierać gabaryty znacznie poważniejsze, a to nie odbędzie się bez ogromnej aprecjacji ceny BTC. Dlatego hejterzy chyba rozgrywają własną grę bo Saylor jest na drodze do sukcesu.

Może Cię zainteresuje:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx