USA: Sankcje odnośnie blockchain i kryptowalut w Iranie

1 148
Stany Zjednoczone opracowały przepisy prawne, które mają na celu uniemożliwienie Iranowi tworzenia kryptowalut i zahamowanie rozwoju sektora finansowego w oparciu o technologię blockchain.

Sankcje dla Iranu są pewne

Sankcje odnośnie blockchain i kryptowalut w Iranie są pewne. Rząd USA jest zdeterminowany, aby za wszelką cenę uniknąć sytuacji, w których kraje, z którymi nie ma najlepszych stosunków dyplomatycznych, mogły rozwijać się w sektorze kryptowalut. Dotyczy to również scenariusza, według którego takie państwa miałyby wprowadzać innowacyjne projekty oparte o blockchain, nakierowane na poprawę swojej infrastruktury finansowej. O rodzącym się na tym polu problemie pisaliśmy na łamach BitHub już w połowie listopada.

Głównym problemem wydaje się być fakt, że dzięki technologii blockchain państwa objęte jednostronnymi sankcjami przez Stany Zjednoczone mogą próbować je ominąć. Takie działania, wdrażane przy pomocy blockchain, mogłyby wpłynąć na lokalne gospodarki, aby sprowokować zmianę polityki lub rządu zgodną z oficjalna linią Waszyngtonu.

Blocking Iran Illict Act


Kilka dni temu, Mike Gallagher przedstawił ustawę, która ma na celu uniemożliwić Iranowi postępy w staraniach o stworzenie własnej  kryptowaluty. Ustawa „Blocking Iran Illicit Finance Act” (zablokowanie nielegalnego finansowania Iranu – tłum. aut.), zawiera w sobie szereg sankcji wobec Iranu, które stanowią konsekwencję stanowiska prezydenta Trumpa po decyzji o wycofaniu się ze wspólnego kompleksowego planu działania (lepiej znanego jako Iran Nuclear Deal).

W trzecim punkcie ustawy, zatytułowanym „Sankcje w związku z rozwojem i stosowaniem irańskiej cyfrowej waluty”  czytamy, że dokument został opracowany specjalnie w celu uniknięcia wszelkiego rodzaju działalności związanej z wykorzystaniem irańskiej kryptowaluty, niezależnie od tego, czy jej cel jest uzasadniony, czy nie:

Wszelkie transakcje związane z zapewnieniem finansowania i innymi transakcjami w irańskiej cyfrowej walucie przez osobę z USA lub w Stanach Zjednoczonych są zabronione.

Prezydent Trump miałby najpełniejsze uprawnienia do ustanowienia minimum 5 sankcji (bez ustalonego maksimum) dla każdego, kto używa kryptowaluty irańskiej jako środka płatniczego dla towarów i usług:

Prezydent nałoży 5 lub więcej sankcji opisanych w sekcji 6 (a) ustawy o sankcjach irańskich z 1996 r. (Prawo publiczne 104-172, 1701) w odniesieniu do każdego cudzoziemca, o którym Prezydent wie, że świadomie angażuje się, w dniu lub po dacie wejścia w życie niniejszego Aktu, w istotne transakcje sprzedaży, dostawy lub przekazania Iranowi towarów, usług lub wsparcia technologicznego, wykorzystywanego w związku z rozwojem irańskiej waluty cyfrowej.

Iran nabrał wody w usta

Jak dotąd Iran nie skomentował aktualnych posunięć USA. Jednak kraj wydaje się zdeterminowany przyjąć kryptowaluty jako środek do ominięcia sankcji i zmniejszenia zależności od amerykańskiego dolara.

Według doniesień CryptoCrimson, Gholamreza Jalali, szef irańskiej Passive Defense Organization podkreślił potencjał kryptowalut w pobudzeniu gospodarki Iranu i walce z USA w wymiarze dyplomatycznym i gospodarczym:

Kryptowaluty mogą pomóc ominąć pewne sankcje za pośrednictwem niemożliwych do wykrycia operacji bankowych. Naszym głównym problemem jest dolar amerykański, ponieważ Stany Zjednoczone używają swojej waluty do kontrolowania operacji SWIFT w dowolnym kraju,  powinniśmy zatem zmniejszyć zależność od dolara i zastąpić ją inną walutą.

Komentarze