SWIFT odcina irańskim bankom dostęp do sieci. Kolejny kraj przejdzie na krypto?

SWIFT, organizacja utrzymująca sieć telekomunikacyjną służącą do wymiany informacji transgranicznej między instytucjami finansowymi, w miniony weekend odcięła dostęp do swojej infrastruktury kilku irańskim bankom. Według oficjalnego oświadczenia kroki zostały podjęte w interesie „światowego systemu finansowego”.

Decyzja SWIFT została ogłoszona przez dyrektora wykonawczego tej organizacji, Gottfrieda Leibbrandta, na konferencji w Paryżu. Choć w komunikacie nie pojawiła się wzmianka o amerykańskich sankcjach, trudno uniknąć podejrzeń, że SWIFT – organizacja mająca siedzibę w Belgii – działał pod presją USA.

Jak wiadomo, administracja Donalda Trumpa wiosną tego roku zerwała porozumienie jądrowe z Iranem, a następnie zaostrzyła kurs polityczny wobec tego kraju. Według stanowiska SWIFT odcięcie kilku (ich nazwy nie zostały podane do wiadomości) irańskich banków od dostępu do sieci jest „przykrym krokiem”, ale „powziętym w celu zabezpieczenia stabilności i integralności szerszego, globalnego systemu finansowego”.

Alternatywny SWIFT lub alternatywny pieniądz

Co to wszystko oznacza dla rynku kryptowalut? Z pewnością nie krok wstecz. Kryptowaluty jawią się jako naturalna alternatywa dla scentralizowanej bankowość – również dla państw spychanych na margines obiegu finansowego. Innym rozwiązaniem dla Iranu jest stworzenie alternatywnej sieci transferowej we współpracy z krajami „bojkotowanymi” przez USA. Nad takim rozwiązaniem pracuje już Rosja.

Jednak zwrot w kierunku Bitcoina lub innych kryptowalut w przypadku Iranu mógłby mieć charakter oddolny. Jeszcze w maju br. serwis Bitcoinist.com donosił, że mieszkańcy tego kraju wydają coraz więcej na kryptowaluty w obawie przed zapaścią gospodarczą związaną z przywróceniem amerykańskich sankcji.

Podobne rozwiązania wdraża Wenezuela. Niedawno tamtejszy rząd ogłosił, że narodowa kryptowaluta Petro, może zostać wymieniona na dowolną walutę cyfrową, jeśli zostanie zakupiona przed końcem 2018 roku. Czy Iran pójdzie w ślady Wenezueli? Cóż, nawet jeśli rząd tego kraju nie obierze kursu na krypto, może to zrobić społeczeństwo.

Foto: stux/pixabay

Komentarze