Rząd Wenezueli udaremnił atak terrorystyczny

Since 4 April, there have been at least 60 people reported dead and 1,000 injured in the context of the political crisis, according to official figures. According to local NGOs, hundreds of people have been unfairly imprisoned in the context of massive anti-government demonstrations that have been taking place across Venezuela. More than 300 people are believed to have been taken to military courts, accused of crimes such as “rebellion”, “terrorism” and “treason”, and effectively treated like soldiers in an armed conflict. Over recent weeks, security forces have used undue force to prevent peaceful demonstrations from taking place. Individuals living in residential areas, and not taking part in demonstrations, have also reported being victims of indiscriminate tear gas attacks. The community in La Isabelica, Carabobo, is a striking example of the extent of the indiscriminate use of violence against people not involved in the recent wave of protests. Amnesty International has received direct reports of random shootings against civilians, tear gas being shot straight into homes, and a sense of generalized fear to report these incident to the authorities.
536

Rząd Wenezueli podał, że udaremnił atak morski „najemnych terrorystów”, którzy próbowali dostać się do kraju na łodziach motorowych z sąsiedniej Kolumbii, dodając, że siły bezpieczeństwa zabiły ośmiu bojowników.

Minister spraw wewnętrznych Wenezueli Nestor Reverol poinformował podczas wystąpienia telewizyjnego, że grupa terrorystów dotarła w niedzielę na plażę w miasta portowego La Guaira, około 32 km od stolicy – Caracas.

Grupa najemnych terrorystów z Kolumbii, próbowała przeprowadzić inwazję morską, aby popełnić akty terroru w naszym kraju, mordując przywódców rządu rewolucji

Lider Partii Socjalistycznej, Diosdado Cabello, powiedział, że w trakcie akcji ośmiu terrorystów zginęło, a dwóch zatrzymano.

„Udaremniliśmy próbę wtargnięcia na nasze terytorium dzięki wysiłkom wywiadu” – powiedział Cabello dziennikarzom.

Prezydent Nicolas Maduro często oskarża przeciwników politycznych o próbę obalenia jego rządu przy wsparciu Stanów Zjednoczonych, które obiecały zmusić go do porzucenia pełnienia funkcji przez sankcje, które osłabiły eksport ropy naftowej przez kraje OPEC.

Krytycy rządzącej Partii Socjalistycznej często oddalają takie oskarżenia. Są to według nich sztuczki wykorzystywane jako pretekst do zatrzymania przeciwników rządu.

Maduro jest częścią sześcioletniego kryzysu gospodarczego, który spowodował, że wielu obywateli nie było w stanie zdobyć żywności i lekarstw. Sytuacja w Wenezueli zmusiła do emigracji prawie pięć milionów osób.

Teatrzyk rządu Wenezueli

Rząd Wenezueli nie należy do najbardziej prawdomównych na świecie i już nieraz mieliśmy okazję się o tym przekonać.

Lider opozycji Juan Guaido, który jest szefem kongresu opozycyjnego i jest uznawany przez Stany Zjednoczone oraz ponad 50 innych państw za prawowitego przywódcę Wenezueli powiedział, że rząd stara się odwrócić uwagę od ostatnich gwałtownych wydarzeń, w tym śmiertelnych zamieszek w więzieniu w piątek i krwawej bitwy gangów Caracas w sobotę wieczorem.

Oświadczenie zespołu prasowego Guaido

„Reżim stara się odwrócić uwagę rzekomym incydentem (na La Guaira), który jest przepełniony niekonsekwencjami, wątpliwościami i sprzecznościami”

Departament Stanu USA poddał w wątpliwość oficjalną wersję wydarzeń i podał informację, że wciąż wspiera Guaido. Dodatkowo ministerstwo spraw zagranicznych Kolumbii stwierdziło, że doniesienia o zaangażowaniu Kolumbii w rzekomy atak były „bezpodstawne” i miały odwrócić uwagę od „prawdziwych problemów, z jakimi zmaga się naród wenezuelski”.

źródło: Aljazeera

Komentarze