Bitcoin a hiperinflacja | Bateria monetarna czy może coś więcej?

Hiperinflacja w krajach takich jak Wenezuela, Liban, Kolumbia czy Argentyna powoduje ogromny skok cen bitcoina. Wolumen lokalnego obrotu detalicznego w tych krajach sięga ATH. Początek recesji napędzanej przez koronawirusa, jak również krach na rynku ropy zaczynają na dobre zmieniać świat?

Hiperinflacja | Kryzys w Wenezueli, ropa i bitcoin

Ostatnie załamanie cen ropy naftowej wywarło niszczycielski wpływ na wiele krajów eksportujących ropę. Wolumen handlu BTC na LocalBitcoins jest świadkiem ogromnego wzrostu, jeżeli chodzi o Argentynę, Chile, Meksyk i Wenezuelę. Meltem Demirors – dyrektor ds. strategicznych w Coinshares, zauważyła:

„Byliśmy świadkami, jak niektóre z najbardziej brutalnych, najbardziej skostniałych dyktatur i reżimów na świecie, były wspierane przez przepływy pieniężne pochodzące z ropy. Wenezuela właśnie straciła to jedyne źródło dochodów, jakim była dla niej ropa”.

Inne kraje eksportujące ropę, które po krachu naftowym mają podobne problemy z hiperinflacją, to Kolumbia i Nigeria. Kraje te odnotowują ogromny wzrost cen towarów, jak również bitcoina.

Wolumeny LocalBitcoins w Wenezueli; źródło: tutaj

Powyższe wykresy przedstawiają wolumen na LocalBitcoins w kontekście Bolivara (u góry) i bitcoina (u dołu). Trend jest podobny w Argentynie, Kolumbii, Egipcie, Meksyku i Chile. Faktyczne wykorzystanie BTC w Wenezueli i innych krajach Ameryki Południowej jest nadal ograniczone do store-of-value. Bitcoin jednak cały czas zyskuje tam na znaczeniu jako waluta pomostowa w celu pozyskania USD.

Wartość bitcoina w dobie cyfrowej ekonomii

W krajach dotkniętych hiperinflacją, rządy masowo „drukują” pieniądze. Ceny podstawowych produktów żywnościowych osiągają poziom równy minimalnym miesięcznym wynagrodzeniom. Niektórzy sądzą, że stanowi to mocny argument dla bitcoina i innych kryptowalut. W rzeczywistości jednak problem zdaje się być bardziej złożony, a jego rozwiązanie nie ogranicza się bynajmniej do wymiany walut.

Co więcej, jako że Stany Zjednoczone prezentują podobne podejście do walki z recesją gospodarczą. W ich przypadku obawy związane z inflacją dolara amerykańskiego również wydają się być mocno uzasadnione. Demirors nie zapomniała o Chinach, które chcą konkurować na polu waluty cyfrowej.

Niezbędna wartość bitcoina

Ze względu na koszty transakcji i problemy ze skalowalnością, bitcoin wciąż nie wydaje się być wystarczająco wydajny, aby funkcjonować jako waluta globalna. Demirors podkreśla, że problemów, przed którymi stoi świat, nie można rozwiązać za pomocą zwykłego przejścia na walutę cyfrową. Bitcoin zasadniczo przekształca energię elektryczną ze źródeł odnawialnych i nieodnawialnych w wartość. Ta wartość natomiast może stać się w przyszłości niezbędna:

„Myślę, że jednym z miejsc, które wiąże to z bitcoinem jest sposób, w jaki działa Bitcoin… To, co jest naprawdę interesujące w Bitcoinie to fakt, że jest to bateria monetarna. To sposób na pobranie uwięzionej energii i przekształcenie jej w wartość”.

źródło grafiki tytułowej: tutaj

Komentarze