Rząd Południowej Korei ustalił wysokość podatku dla giełd

665

W poniedziałek 22 stycznia rząd Południowej Korei ogłosił wysokość podatku, który muszą zapłacić giełdy zajmujące się obrotem kryptowalut. Państwo zbierze 22-procentowy podatek od przedsiębiorstw i 2,2% lokalnego podatku dochodowego od giełd kryptowalutowych w tym kraju. Szacuje się, że giełda Bithumb będzie musiała zapłacić aż 60 milionów dolarów podatku za rok 2017.

Rządowe ustalenia

Jak donosi lokalna gazeta Yonhap, rząd Korei Południowej w poniedziałek 22 stycznia ustalił wysokość należności podatkowej za rok 2017 dla obrotu kryptowalutami. Wysokość podatku to 22% od przedsiębiorstw i 2,2% lokalnego podatku dochodowego od giełd kryptowalutowych w tym kraju. Co ciekawe oświadczenie o podatkach nastąpiło zaraz po zakończeniu się akcji sześciu największych południowokoreańskich banków dotyczącej przeciwdziałaniu prania brudnych pieniędzy. Jak donosi serwis cointelegraph.com statystyki wykazały 36-krotny wzrost prowizji z kont wirtualnych powiązanych z giełdami kryptowalut, z 61 mln won – południowokoreańska waluta fiat (57 340 USD) w 2016 r. Do 2,2 mld won, co daje około 2 miliony dolarów w 2017 roku.

Ciężkie czasy giełd w Południowej Korei

Zapowiedziane w poniedziałek procenty podatkowe są zgodne z południowokoreańskim kodeksem podatkowym. Taki próg jest wyznaczany dla wszystkich korporacji, które osiągają roczny dochód w wysokości ponad 20 miliardów won czyli około 18,7 miliona USD. Jak donosi Yoshap, największa na świecie, południowokoreańska giełda Bithumb zgodnie z ogłoszonymi procentami podatkowymi będzie musiała zapłacić państwu aż 60 mln dolarów. W 2017 roku bowiem, giełda osiągnęła zysk w wysokości około 300 milionów USD.

Winter is coming

Jak wiadomo od początku roku w świecie kryptowalut nie dzieje się dobrze. Wydaje się, że państwa z całego świata postawiły sobie za cel podporządkowanie sobie bitcoina i altcoiny. Rząd południowokoreański ostatnio wzmocnił egzekwowanie przepisów kryptowalutowych w kraju. Poza zamówieniem sond finansowych, rząd zakazał korzystania z anonimowych kont wirtualnych, zamroził otwarcie nowych wirtualnych kont i zabronił handlu nieletnim i zagranicznym użytkownikom na giełdach. W Europie zawiązuje się koalicja Francji z Niemcami przeciwko krytptowalutom, do której ostatnio dołączyła Bułgaria. Ponad miesiąc temu Bitcoin niemal osiągnął wartość 20 tys. $, dziś oscyluje w granicach 11  tys. Nadeszły cięższe czasy w nie tak dawnej erze dobrobytu.

Komentarze