OneCoin pod nalotem organów ścigania w Bułgarii

1 012

Bułgarskie organy ścigania dokonały nalotu na siedzibę waluty cyfrowej OneCoin w Sofii. Jest to część międzynarodowej akcji przeciwko „scentralizowanym piramidom finansowym opartym o kryptowaluty”. Ponad 3 miliony osób zostało poszkodowanych przez działania firmy, a ich usługi były wykorzystywane na czterech kontynentach. Prokurator generalny stwierdził, że działalność OneCoin nie ma nic wspólnego ze zdecentralizowanymi kryptowalutami.

W dniach 17 i 18 stycznia 2017 r., W obecności przedstawicieli Europolu i niemieckich organów dochodzeniowych, przeszukano biura Wan Network Services i 14 innych firm (powiązanych z OneCoin). Przejęto szereg dowodów rzeczowych, w tym serwery i jak dotąd przesłuchano 50 świadków związanych z firmą OneCoin.

Z dotychczasowych działań wynika, że ​​ustalono lokalizację serwerów w Sofii i firm usługowych wykorzystywanych przez międzynarodową organizację przestępczą.

Bułgarskie organy ścigania zareagowały na wniosek Niemiec. Założycielem firmy OneCoin jest Ruja Ignatova, która była już wielokrotnie karana przez swoje działalności związane z nielegalnym finansowaniem oraz podejrzeniem prania brudnych pieniędzy. W listopadzie 2017 roku została postawiona przed sądem w Niemczech, a w lipcu tego samego roku policja aresztowała ją w Indiach.

Wideo w siedzibie firmy:

Piramida finansowa

OneCoin przyciąga oskarżenia mediów i analityków z powodu podejrzenia, że w istocie jest „schematem Ponziego”. W związku z tym wiele instytucji regulacyjnych na całym świecie wydało ostrzeżenia lub rozpoczęły własne dochodzenia. Jest to jak dotąd największa dotychczasowa akcja związana z piramidami finansowymi, która jest oczywiście skoordynowana z badaczami z innych krajów. Działalność zarejestrowana jest w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i działa przez setki powiązanych firm na czterech kontynentach. Według lokalnych władz kontrolnych, OneCoin służą jako środek płatniczy pomijający lokalne przepisy regulujące płatności.

Istnieją wątpliwości, że zorganizowane grupy przestępcze i organizacje terrorystyczne mogą być finansowane w ramach programu Wankney. Spółka bułgarska „Wang Network Services”  pełniła funkcję rzeczywistego przedstawiciela handlowego OneCoina i dystrybutora faktycznej założonej przez niego wirtualnej waluty. Obecnie działalność OneCoin badają służby w Anglii, Irlandii, USA, Kanadzie, Ukrainie, Litwie, Łotwie, Estonii i wielu innych krajach. Wcześniej informowaliśmy o nałożeniu kilkumilionowej kary przez Włochy

Komentarze