Rosja i Iran chcą ominąć sankcje dzięki kryptowalutom

1 307

Rosja i Iran mają chęć przeciwdziałać sankcjom USA

Rosja oraz Iran chcą działać przeciwko sankcjom gospodarczym nałożonym przeciwko nim przez Stany Zjednoczone. Środkiem zapobiegającym tym praktykom mają być kryptowaluty.  Irańscy obywatele w związku z wypowiedzeniem porozumienia nuklearnego problem z dewaluacją swojej waluty narodowej i wiele osób zakupuje kryptowaluty.

Ze względu na sankcje, które spowodowały chociażby problemy z irańską walutą a także problemy gospodarcze Rosji, rekomendowane będą na najbliższych spotkaniach władz obu państw zastosowanie kryptowalut do płatności międzynarodowych. Celem jest uniknięcie wykorzystania systemu SWIFT, który jest międzynarodowym bankowym systemem transferu środków, ale opartym o dolar amerykański.

Parlamentarna Komisja Gospodarcza Iranu już „zobowiązała” Bank Centralny Iranu do podjęcia działań w kwestii uruchomienia kryptowalut do wykonywania płatności co ujawnił jej szef Mohammada Reza Pourebrahimi. Jeden z urzędników opisał to jako: „jeden z dobrych sposobów na ominięcie korzystania z dolara, a także na wymianę systemu SWIFT”. Jak stwierdził szef wspomnianej komisji po wizycie ze stroną rosyjską:

„Podzieliliśmy się naszą opinią. Powiedzieliśmy, że jeśli uda nam się wypromować te rozwiązanie, będziemy pierwszymi krajami, które korzystają z kryptowalut w wymianie towarów”

Poprzednio pisaliśmy również o planach obu państw do wydania własnych kryptowalut. Jest to własna inicjatywa niezależna obu państw, które jeszcze przed wspólnymi spotkaniami chciały walczyć przeciwko sankcjom. Rosja planuje wydanie państwowej kryptowaluty w 2019 roku. Iran natomiast już jest prawie gotowy do jej wydania. Pierwszą państwową kryptowalutą jest jednak wenezuelski Petro. Jego celem miało być zapewnienie większej gotówki dla tej upadającej gospodarki. Podczas ICO zebrano duże kwoty, które mają zabezpieczenie w rezerwach złota i ropy tego państwa. Czy będzie rozwijał się dalej segment kryptowalut państwowych? Jakie dalsze konsekwencje mogą mieć działania państw, które czują się zagrożone ze strony USA? Kryptowaluty są środkiem, które mogą spowodować, że wszelkie sankcje gospodarcze mogą stać się nie skuteczne. Niemożliwym jest zakazanie używania np. Bitcoina do transferu środków ze względu na możliwy problem z identyfikacją strony nadawcy oraz odbiorcy transakcji. Czy Rosja i Iran będą świętować sukces? Zapraszamy do dyskusji na ten temat.

Komentarze