Rekordowy poziom trudności sieci Bitcoin

Historycznemu wydobyciu 19-milionowego Bitcoina towarzyszyło ATH poziomu trudności sieci. Po raz pierwszy w historii sięgnął 28,587 biliona.

Wraz z trudnością rośnie również hashrate sieci, który obecnie wynosi 197,38 EH/s.

Co oznacza wzrost hash rate?

Wyższa wartość hash rate przekłada się na większe bezpieczeństwo całej sieci. Warto również zwrócić uwagę na to, że obecna wartość jest o blisko 4% wyższa od rekordu z 21 stycznia, który opisaliśmy w artykule: Trudność sieci Bitcoin osiąga nowy rekord wszech czasów.

19-milionowy Bitcoin z najwyższą trudnością sieci

Po tym, jak pomimo rekordowego poziomu trudności sieci górnikom udało się wydobyć 19-milionowego Bitcoina, do wydobycia zostały już tylko 2 miliony BTC. Przy całkowitej podaży ustalonej na 21 milionów zostało więc do wydobycia około 9,5% wszystkich Bitcoinów. Wzrost trudności przekłada się jednak na spadek rentowności wydobycia.

Źródło: Blockchain.com

Coraz mniej BTC czeka na wydobycie, ale rośnie liczba utraconych

Nie można również zapominać o ogromnych ilościach BTC, które od początku sieci zostały bezpowrotnie utracone. Trudno jednak dokładnie stwierdzić, ile Bitcoinów zostało zgubionych. Niektórzy zaliczają do nich te, które od dłuższego czasu nie były ruszane, co czasami może wprowadzać w błąd. Potwierdziło to ostatnie przebudzenie giganta: bitcoinowy wieloryb powraca po 7 latach.

Najczęściej przyjmuje się liczbę zaproponowaną przez Kima Grauera z Chainalysis, czyli 3,7 miliona BTC, ale dane te są już nieaktualne. Niezależnie jednak od tego, ile Bitcoinów zostało bezpowrotnie utraconych, należy je postrzegać tak, jak to założył twórca Bitcoina.

Satoshi Nakamoto określił je jako „darowiznę” dla wszystkich użytkowników. Jego zdaniem utracone BTC

„sprawiają, że monety wszystkich innych użytkowników są warte nieco więcej”.

Nie brakuje jednak głosów za tym, że ryzyko utracenia kryptowalut może stanowić problem na drodze do adopcji. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: Utracone bitcoiny | 20% darowizna czy przeszkoda na drodze do szerszej adopcji?

Co sądzisz o kolejnym rekordzie poziomu trudności sieci Bitcoin, któremu towarzyszył wzrost hash rate?

Może Cię zainteresować:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx