Regulacje na rynku kryptowalut – najważniejszym zadaniem w Australii na rok 2023

1 977

Regulacje na rynku kryptowalut – najważniejsze zadanie na 2023 rok w Australii

Globalna presja na wprowadzenie regulacji dotyczących kryptowalut nie wykazuje oznak osłabienia. Władze w Australii ogłosiły zamiar ustanowienia ram licencjonowania i regulacji dostawców usług kryptograficznych w 2023 r.

Krok w kierunku uregulowania kryptowalut jest częścią szerszego celu rządu Australii, jakim jest modernizacja systemu finansowego. Jest to zgodne z oświadczeniem wydanym przez posła Hon Stephena Jonesa, zastępcę skarbnika i ministra finansów.

Oprócz celu, jakim jest ustanowienie ram regulacji kryptowalut, rząd planuje również „zaktualizować i wzmocnić australijski system płatności; wzmocnić swoją infrastrukturę rynku finansowego; i ustanowić ramy regulacyjne dla opcji Kup teraz, zapłać później” – czytamy w raporcie.

Regulacja kryptowalut stała się punktem zainteresowania Australii od czasu upadku FTX, który pojawił się na pierwszych stronach gazet, a rząd Australii podkreślił znaczenie jak najszybszego zapewnienia większej ochrony konsumentów.

„Te reformy mają na celu zapewnienie, że mamy system finansowy, który działa dla konsumentów, firm i inwestorów – taki, który zapewnia korzyści australijskiej gospodarce i mieszkańcom Australii” – powiedział Jones w oświadczeniu.

Minister finansów powiedział dalej, że poprzedni rząd „siedział z założonymi rękami”, jeśli chodzi o nadążanie za zmianami na rynku, zwłaszcza jeśli chodzi o nowe produkty i usługi cyfrowe. Przyspieszenie działań w zakresie regulacji w związku z ostatnimi wydarzeniami będzie celem rządu premiera Albanese.

„Będziemy ściśle współpracować z organami regulacyjnymi, przemysłem oraz grupami rzeczników konsumentów i biznesu w nadchodzących miesiącach, aby prawidłowo przeprowadzić te reformy” – powiedział Jones.

Przeczytaj także: W czasie gdy SBF zostaje aresztowany BTC odbija do góry – dobry znak dla rynku kryptowalut

Koncentrując się w szczególności na sektorze kryptograficznym, w oświadczeniu wskazano, że rząd Albanese przygotowuje się do podjęcia działań mających na celu poprawę regulacji dostawców usług kryptograficznych i zapewnienie wprowadzenia dodatkowych zabezpieczeń w celu ochrony Australijczyków.

Kolejnym krokiem w trwających pracach nad „mapowaniem tokenów” jest opublikowanie na początku 2023 r. dokumentu konsultacyjnego, który określi, które aktywa cyfrowe powinny podlegać przepisom dotyczącym usług finansowych, oraz przedstawi szczegółowe informacje na temat rozwoju odpowiednich ustawień przechowywania i licencjonowania w celu ochrony konsumentów.

„Po opublikowaniu mapowania tokenów rząd przeprowadzi konsultacje w sprawie ram opieki i licencji w przyszłym roku przed wprowadzeniem przepisów” – podsumował oświadczenie Jamesa.

Australia po raz pierwszy ujawniła swoje zamiary mapowania tokenów w sierpniu tego roku w ramach swoich wysiłków na rzecz określenia, w jaki sposób aktywa kryptograficzne i powiązane usługi mogą być regulowane. Proces obejmuje badanie różnych cech wszystkich zasobów cyfrowych używanych w Australii w celu ich sklasyfikowania na podstawie ich rodzaju, kodu źródłowego i innych definiujących cech technologicznych.

We wrześniu kraj ten utworzył grupę zadaniową ds. monitorowania kryptowalut w ramach swoich wysiłków na rzecz panowania w nieuregulowanym sektorze kryptograficznym, a senator Partii Liberalnej Andrew Bragg przedstawił projekt ustawy, który ma na celu ograniczenie giełd cyfrowych aktywów, stablecoinów, oraz cyfrowej waluty chińskiego banku centralnego, e-yuan.

Regulacje są dobre

Powszechne wprowadzanie regulacji poprawiających bezpieczeństwo uczestników rynku oznacza, że mniej będzie zuchwałych na wielką skalę oszustw, rynek będzie się konsolidował i zbierał siły do solidnego wzrostu wartości podczas hossy, która z pewnością nadejdzie.

Może Cię zainteresuje:

Komentarze