Raport | Czy 2019 okaże się rokiem „exit scamów”?

1 680

Przestępstwa związane z rynkiem kryptowalut niestety „mają się dobrze” i spowodowały w drugim kwartale bieżącego roku ogromne straty. Choć ich podłoże i źródła mogą być różne, łączna suma strat branży poniesionych w wyniku działań przestępczych wynosi blisko 4,3 miliarda dolarów. Szczegółowe dane dostarczyła amerykańska firma CipherTrace.

Raport CipherTrace nie pozostawia złudzeń

CipherTrace, firma badawcza z branży kryptowalut z siedzibą w Dolinie Krzemowej, opublikowała raport AML za drugi kwartał 2019 r. Opracowanie jest szczegółowym przeglądem najpoważniejszych kradzieży, scamów i oszustw związanych z kryptowalutami na całym świecie.

Firma szacuje, że tylko w przeciągu trzech pierwszych miesięcy 2019 roku cyberprzestępcy uzyskali nielegalnie ponad 1,2 miliarda USD w kryptowalutach. Przerażające jest to, że łączna liczba kradzieży w sektorze kryptowalut w całym ubiegłym roku wyniosła 1,1 miliarda USD!

W raporcie możemy przeczytać, że „zaraportowane kradzieże reprezentują tylko widoczne straty”. CipherTrace szacuje, że realna wysokość strat w kryptoaktywach była znacznie wyższa”.

„Exit scamy”

Jednym z najbardziej niepokojących zagrożeń dla inwestorów w kryptowalutach jest rozpowszechnianie się oszustw związanych z tak zwanymi „exit scamami”. Model działania jest prosty. Oszuści uruchamiają nową kryptowalutę, token lub usługę w oparciu o obiecującą koncepcję, a następnie zbierają pieniądze od inwestorów w ramach pierwszej oferty monet (ICO), po czym w tajemniczy sposób znikają z funduszami inwestorów. Jednym z najbardziej znanych przykładów działania, które nosi znamiona exit scamu a na które CipherTrace wskazuje w swoim raporcie jest niedawny przypadek QuadrigaCX. To kanadyjska giełda kryptowalut, której założyciel – jedyna osoba z dostępem do funduszy klientów – w tajemniczy sposób zmarł w Indiach, co uniemożliwiło inwestorom dostęp do zainwestowanych środków.

Piramidy finansowe

Świat kryptowalut obfituje również w piramidy finansowe. CipherTrace donosi, że największą pojedynczą stratą w 2019 r. był program PlusToken. Przestępcze działanie polegało na opracowaniu zaawansowanego bota handlowego, który miał przynieść inwestorom 10% zysku miesięcznie. Według raportu CipherTrace platforma PlusToken zrekrutowała podobno ponad 100 000 użytkowników i zebrała ponad 189 milionów dolarów dzięki opłatom za członkostwo tylko między majem 2018 r. a marcem 2019 r. Mówi się, że kwota pieniędzy przechowywanych przez PlusToken wynosi ponad 2,9 miliarda dolarów.

Co na to regulatorzy?

Ze względu na niematerialny charakter kryptowalut, oszustwa cybernetyczne są niezwykle trudne do przełamania przez władze. Financial Action Task Force (FATF) ogłosiła nowe zasady działania. Mówią one, aby transakcje między giełdami zawierały dane osobowe dotyczące nadawcy i odbiorcy funduszy, podobnie jak międzynarodowe przelewy bankowe. Państwa G20 poparły projekt w czerwcu 2019. Projekt dynamicznie się rozwija. Wczoraj informowaliśmy Was, że do systemu opracowanego przez FATF przystąpiło 15 państw.

Aktualny stan rzeczy jeżeli chodzi o stopień regulacji poszczególnych sektorów i reprezentacji branży kryptowalutowej przedstawia poniższa tabela:

źródło: tutaj

Podsumowanie

CipherTrace twierdzi, że rok 2019 może przejść do historii jako „rok exit scamów”. W wyniku tych działań skradziono już 3,1 miliarda dolarów, a kolejne 874 milionów $ znajduje się w sprzeniewierzonych środkach. Liczby te, zauważa CipherTrace, są jedynie wstępne.

W raporcie CipherTrace znajdziecie również analizy i wnioski z badania spraw, wokół których orbitują tematy kradzieży lub oszustw. Znajdują się wśród nich wątki: Cryptopia, CoinBene, DragonEx, Bithumb, Coinbin i wiele innych. Pełną wersję raportu możecie przeczytać tutaj.

Komentarze