Projekty kryptograficzne w 2022 zebrały już więcej środków niż w całym 2021

7 684

Projekty kryptograficzne zebrały 30,2 miliarda dolarów w pierwszej połowie 2022 r., przewyższając sumę zebraną w całym 2021 roku

Opublikowany niedawno raport przez firmę Messari zajmującą się analizą rynku kryptowalutowego pokazuje, że zainteresowanie instytucjonalne ekosystemem kryptowalut pozostaje silne pomimo słabych wyników rynku kryptowalut w pierwszej połowie 2022 roku.

Według Messari, w tym samym czasie, gdy wartość 1,2 biliona dolarów znikała z kapitalizacji rynkowej kryptowalut, zebrano łącznie 30,3 miliarda dolarów w ramach 1199 rund zbierania funduszy prowadzonych przez projekty Centralized Finance (CeFi).

Spojrzenie wstecz na statystyki pozyskiwania funduszy za 2021 r. pokazuje, że z 1313 rund finansowania zebrano łącznie 30,2 miliarda dolarów, co oznacza, że ​​2022 przekroczył tę sumę w ciągu zaledwie sześciu miesięcy.

Inne popularne sektory inwestycyjne obejmują projekty infrastrukturalne, które pozyskały łącznie 9,7 miliarda dolarów, oraz sektor tokenów niewymiennych (NFT), który przyniósł 8,6 miliarda dolarów.

Zdecentralizowany sektor finansów (DeFi) rynku kryptograficznego był jedną z sił napędowych na początku hossy w 2021 r.; jednak zainteresowanie zaczęło słabnąć w drugiej połowie roku po serii włamań i exploitów. O słabnącej pozycji sektora świadczy fakt, że projekty DeFi zdołały pozyskać zaledwie 1,8 miliarda dolarów w pierwszej połowie 2022 roku.

Giełdy kryptograficzne przyciągają inwestorów

Większe zagłębienie się w specyfikę każdego sektora pokazuje, że giełdy kryptograficzne były najpopularniejszą formą inwestycji, przyciągając łącznie 3,2 miliarda dolarów kapitału.

Fakt ten stawia ekosystem na interesującym rozdrożu po tym, jak w piątek ujawniono, że każda giełda kryptowalut z siedzibą w USA, wraz z Binance, jest obecnie badana przez Komisję Giełdy Papierów Wartościowych (SEC).

Projekty NFT związane z grami zebrały zdecydowaną większość funduszy zebranych w sektorach Web3 i NFT, zgarniając ponad cztery razy więcej niż rynek, sztuka, DeFi NFT i branże infrastrukturalne.

Podczas gdy sektor Web3 osiągnął gorsze wyniki niż kilka innych sektorów objętych raportem pod względem pozyskiwania funduszy, pozostaje jednym z najbardziej obiecujących obszarów wzrostu ekosystemu kryptograficznego, ponieważ znane globalne marki, takie jak Starbucks, coraz częściej angażują się w Metaverse i Web3.

Ostatni dowód na to, że zainteresowanie inwestycjami kryptograficznymi pozostaje wysokie wśród dużych funduszy, pokazano na poniższej grafice, która pokazuje, że fundusze skupione na kryptowalutach zainwestowały w sumie 25,9 miliarda dolarów, podczas gdy tradycyjne fundusze zainwestowały 10 miliardów dolarów.

Według raportu funduszy hedgingowych PWC z czerwca, odsetek funduszy hedgingowych inwestujących w aktywa cyfrowe wzrósł z 21% w 2021 r. do obecnego wskaźnika udziału 38%.

Może Cię zainteresuje:

Komentarze