Problemy chińskich producentów koparek kryptowalut

2 763

Nie od dziś wiadomo, że chińscy producenci koparek, zwłaszcza spółka Bitmain w ostatnich latach zarobiła fortunę. Zyski pięły się w górę, jedna inwestycja przeganiała drugą a właściciele firmy dostali się do czołówki najbogatszych chińczyków. Konkurenci tacy jak Cannan oraz Ebang nie pozostali bezczynni i zawalczyli o swój kawałek branży miningowej, zarabiając niemałe pieniądze.

Aktualnie firmy te spotykają się ze sporymi problemami, a wszystko za sprawą Stanów Zjednoczonych i ich nowym podejściem do oclenia koparek. Wpierw przyjrzyjmy się wynikom sprzedażowym, które pozwolą określić w kogo najbardziej uderzą zmiany.

Według SCMP w 2017 roku sprzedaż zagraniczna stanowiła odpowiednio 8,5 i 3,8 procenta całkowitego przychodu dla firm Canaan i Ebang. Sytuacja wygląda zgoła inaczej w przypadku spółki Bitmain. W zeszłym roku sprzedaż zagraniczna stanowiła 51,8% łącznych przychodów. W roku bieżącym przychody z eksportu koparek opiewały już na poziomie aż 94 procent.

Nowy system

Do lata tego roku chińscy producenci koparek mogli cieszyć się taryfą celną na poziomie 0 procent. W czerwcu zaś administracja Trumpa znacząco podniosła taryfy celne na ponad 250 chińskich towarów. W czerwcu USTR przeklasyfikował sprzęt od Bitminena koparkę Antminer S9 z „maszyny do przetwarzania danych” do „elektrycznego urządzenia maszynowego”, podporządkowując je taryfie w wysokości 2,6%. Dodatkowe cła zostały wprowadzone w sierpniu, kiedy to opłaty wzrosły o 25 procent. Daję nam to łącznie 27,6 procentową taryfę.

„Wszyscy producenci platform wydobywczych z siedzibą w Chinach najprawdopodobniej odczują zmiany w kodach taryfowych” deweloper sprzętu górniczego LuTech, Ben Gagnon

Mimo 94 procentowego przychodu z eksportu towarów Mark Li, starszy analityk w Sanford C. Bernstein, powiedział, że firma Bitmain jest prawdopodobnie bardziej zaniepokojona rosnącą konkurencją na rynku sprzętu górniczego niż podwyższeniem przez USA ceł na ich towary.

„Taryfa w USA prawdopodobnie nie jest teraz czymś zaprzątającym głowy zarządzających [Bitmain]”, argumentował Li.

Czy nowe cła mocno odbiją się po kieszeni producentów? Jak mocno wpłynie to na działalność chińskich twórców koparek kryptowalutowych?

Komentarze