Bitmain – finansowanie, zyski i rozwój sztucznej inteligencji

1 287
Jihan Wu, współzałożyciel giganta zajmującego się sprzętem do wydobycia kryptowalut Bitmain, planuje przeprowadzić pierwszą ofertę publiczną (IPO). Magazyn Fortune informuje, że redakcja ich codziennego biuletynu „Term Sheet” uzyskał e-mail od anonimowego źródła bliskiego firmie Bitmain, w którym szczegółowo opisano ostatnie działania finansowe firmy przed IPO.

Pierwsza publiczna oferta ma odbyć się prawdopodobnie w Hongkongu lub na innym zagranicznym rynku denominowanym w dolarach amerykańskich. Pozyskanie nowych funduszy na rozwój jest okazją do realizacji zysków przez wczesnych inwestorów takich jak  Sequoia Capital i IDG Capital.

Term Sheet otrzymał e-mail ze źródła związanego z  firmą, w którym zawarte są najnowsze dane finansowe Bitmain.  Według danych z wiadomości e-mail, Bitmain zarobił około 1 miliarda dolarów w pierwszym kwartale 2018 roku, z szacowanym zyskiem 2 do 3 miliardów dolarów do końca tego roku. E-mail informuje, że Bitmain planuje zgromadzić więcej funduszy, aby uzyskać całkowitą wycenę w wysokości około 14 miliardów dolarów, czyli o prawie 17 procent więcej niż 12 miliardów dolarów, które odnotowano po rundzie finansowania serii B w czerwcu 2018 r. W wiadomości odnotowano także badania przeprowadzonego przez firmę Big KPMG,  z których wynika, że firma odnotowała zysk netto w wysokości 1,2 miliarda USD i około 50-procentową marżę netto w 2017 roku.

Publiczna sprzedaż akcji byłaby przełomowym wydarzeniem zarówno dla Bitmain, jak i dla branży kryptowalutowej, która powoli wychodzi z cienia. Górnicy, deweloperzy i inwestorzy typu „venture capital” chcą  większej przejrzystości.

Wu powiedział w wywiadzie udzielonym w hotelu Four Seasons w Hongkongu.

Wyzwanie polega na tym, że nasza technologia wykracza poza to, co już osiągnęliśmy

Pozyskiwanie funduszy przez Bitmain

Firma otrzymała 50 milionów dolarów w rundzie finansowania serii A od Sequoia Capital i IDG Capital we wrześniu 2017 r. W czerwcu 2018 r. Bitmain pozyskał między 300 a 400 milionów dolarów od Sequoia China, Sequoia China, amerykańskiego funduszu hedgingowego Coatue oraz rządowego funduszu inwestycyjnego EDBI z siedzibą w Singapurze.

Konkurencja dla giganta wydobywczego kryptowalut

Jeden z największych konkurentów Bitmain jest  Canaan Inc., który  już złożył wniosek o ofertę publiczną w Hongkongu. Szacuje się, że firma podczas IPO może zebrać około 1 miliarda dolarów. Przychody z Bitmaina w 2017 roku były około dwunastokrotnie większe od przychodów Canaana.

Obie firmy projektują dedykowane układy scalone ASIC, wyspecjalizowane do rozwiązywania algorytmów  hashujących w celu weryfikacji transakcji krytpowalutowych.

Bitmain i rynek sztucznej intligencji

Bitmain kontroluje aż 80 procent rynku sprzętu do wydobywczego kryptowalut, wynika z lutowego raportu Sanford C. Bernstein & Co.

Podczas gdy firma uzyskuje większość swoich przychodów ze sprzedaży sprzętu do wydobycia, prowadzi również z największe kolektywy wydobywcze, w których członkowie łączą swoją moc obliczeniową w celu uzyskania nagrody za wydobycie. Bitmain’s AntPool i kolektywy BTC.com kontrolują ponad 40 procent światowego wydobycia bitcoinów, według blockchain.info.

Układy  ASIC są również przydatne w przypadku dużych obciążeń związanych z niektórymi formami sztucznej inteligencji, takich jak uczenie maszynowe. Dzięki napływowi nowych funduszy firma  będzie mogła kontynuować swoje projekty w obszarze sztucznej inteligencji. Nadchodząca sztuczna inteligencja Bitmaina, Sophon, ma rzucić wyzwanie technologicznymi, takimi jak Google, AMD i Nvidia. Celem Sophon jest szkolenie sieci neuronowych wykorzystywanych w rozwijających się centrach danych na świecie.

Mining: Bitmain osiągnął większy zysk w 2017 roku niż Nvidia

Wu mówi, że chipy AI są naturalnym sąsiedztwem ich działalności. „Sztuczna inteligencja wymaga wielu obliczeń”. To sprawia, że proces jest podobny do wydobywania bitcoinów i najlepiej wykonywać go przy użyciu niestandardowych układów  ASIC.

Potentat górniczy z Chin jest prawdopodobnie jednym z pięciu największych klientów najbardziej zaawansowanego producenta  chipów Taiwan Semiconductor Manufacturing Co., który oferu Apple Inc. i Qualcomm Technologies Inc.

W październiku 2017 r.  Bitmain zaczął sprzedawać wczesne prototypy swojego Sophon BM1680. Chip ASIC, który jest sprzedawany jako część karty akceleratora o wartości 600 USD, którą podłączasz do komputera, został zaprojektowany specjalnie w celu przyspieszenia uczenia maszynowego. Wu szacuje, że nawet 40 procent zysków Bitmain będzie pochodzić z chipów AI w ciągu pięciu lat.

Komentarze