Bitmain – finansowanie, zyski i rozwój sztucznej inteligencji

950
Jihan Wu, współzałożyciel giganta zajmującego się sprzętem do wydobycia kryptowalut Bitmain, planuje przeprowadzić pierwszą ofertę publiczną (IPO). Magazyn Fortune informuje, że redakcja ich codziennego biuletynu „Term Sheet” uzyskał e-mail od anonimowego źródła bliskiego firmie Bitmain, w którym szczegółowo opisano ostatnie działania finansowe firmy przed IPO.

Pierwsza publiczna oferta ma odbyć się prawdopodobnie w Hongkongu lub na innym zagranicznym rynku denominowanym w dolarach amerykańskich. Pozyskanie nowych funduszy na rozwój jest okazją do realizacji zysków przez wczesnych inwestorów takich jak  Sequoia Capital i IDG Capital.

Term Sheet otrzymał e-mail ze źródła związanego z  firmą, w którym zawarte są najnowsze dane finansowe Bitmain.  Według danych z wiadomości e-mail, Bitmain zarobił około 1 miliarda dolarów w pierwszym kwartale 2018 roku, z szacowanym zyskiem 2 do 3 miliardów dolarów do końca tego roku. E-mail informuje, że Bitmain planuje zgromadzić więcej funduszy, aby uzyskać całkowitą wycenę w wysokości około 14 miliardów dolarów, czyli o prawie 17 procent więcej niż 12 miliardów dolarów, które odnotowano po rundzie finansowania serii B w czerwcu 2018 r. W wiadomości odnotowano także badania przeprowadzonego przez firmę Big KPMG,  z których wynika, że firma odnotowała zysk netto w wysokości 1,2 miliarda USD i około 50-procentową marżę netto w 2017 roku.

Publiczna sprzedaż akcji byłaby przełomowym wydarzeniem zarówno dla Bitmain, jak i dla branży kryptowalutowej, która powoli wychodzi z cienia. Górnicy, deweloperzy i inwestorzy typu „venture capital” chcą  większej przejrzystości.

Wu powiedział w wywiadzie udzielonym w hotelu Four Seasons w Hongkongu.

Wyzwanie polega na tym, że nasza technologia wykracza poza to, co już osiągnęliśmy

Pozyskiwanie funduszy przez Bitmain

Firma otrzymała 50 milionów dolarów w rundzie finansowania serii A od Sequoia Capital i IDG Capital we wrześniu 2017 r. W czerwcu 2018 r. Bitmain pozyskał między 300 a 400 milionów dolarów od Sequoia China, Sequoia China, amerykańskiego funduszu hedgingowego Coatue oraz rządowego funduszu inwestycyjnego EDBI z siedzibą w Singapurze.

Konkurencja dla giganta wydobywczego kryptowalut

Jeden z największych konkurentów Bitmain jest  Canaan Inc., który  już złożył wniosek o ofertę publiczną w Hongkongu. Szacuje się, że firma podczas IPO może zebrać około 1 miliarda dolarów. Przychody z Bitmaina w 2017 roku były około dwunastokrotnie większe od przychodów Canaana.

Obie firmy projektują dedykowane układy scalone ASIC, wyspecjalizowane do rozwiązywania algorytmów  hashujących w celu weryfikacji transakcji krytpowalutowych.

Bitmain i rynek sztucznej intligencji

Bitmain kontroluje aż 80 procent rynku sprzętu do wydobywczego kryptowalut, wynika z lutowego raportu Sanford C. Bernstein & Co.

Podczas gdy firma uzyskuje większość swoich przychodów ze sprzedaży sprzętu do wydobycia, prowadzi również z największe kolektywy wydobywcze, w których członkowie łączą swoją moc obliczeniową w celu uzyskania nagrody za wydobycie. Bitmain’s AntPool i kolektywy BTC.com kontrolują ponad 40 procent światowego wydobycia bitcoinów, według blockchain.info.

Układy  ASIC są również przydatne w przypadku dużych obciążeń związanych z niektórymi formami sztucznej inteligencji, takich jak uczenie maszynowe. Dzięki napływowi nowych funduszy firma  będzie mogła kontynuować swoje projekty w obszarze sztucznej inteligencji. Nadchodząca sztuczna inteligencja Bitmaina, Sophon, ma rzucić wyzwanie technologicznymi, takimi jak Google, AMD i Nvidia. Celem Sophon jest szkolenie sieci neuronowych wykorzystywanych w rozwijających się centrach danych na świecie.

Mining: Bitmain osiągnął większy zysk w 2017 roku niż Nvidia

Wu mówi, że chipy AI są naturalnym sąsiedztwem ich działalności. „Sztuczna inteligencja wymaga wielu obliczeń”. To sprawia, że proces jest podobny do wydobywania bitcoinów i najlepiej wykonywać go przy użyciu niestandardowych układów  ASIC.

Potentat górniczy z Chin jest prawdopodobnie jednym z pięciu największych klientów najbardziej zaawansowanego producenta  chipów Taiwan Semiconductor Manufacturing Co., który oferu Apple Inc. i Qualcomm Technologies Inc.

W październiku 2017 r.  Bitmain zaczął sprzedawać wczesne prototypy swojego Sophon BM1680. Chip ASIC, który jest sprzedawany jako część karty akceleratora o wartości 600 USD, którą podłączasz do komputera, został zaprojektowany specjalnie w celu przyspieszenia uczenia maszynowego. Wu szacuje, że nawet 40 procent zysków Bitmain będzie pochodzić z chipów AI w ciągu pięciu lat.

Komentarze