Pranie pieniędzy na Ukrainie

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) przekazała informację o rozbiciu grupy, która specjalizowała się w praniu pieniędzy z wykorzystaniem giełd kryptowalut.

Dzięki sprawnej akcji służb udało się zabezpieczyć kilkadziesiąt tysięcy dolarów w gotówce oraz dużą ilość sprzętu komputerowego.

Zamknięcie podejrzanych giełd kryptowalut w Kijowie

Dodatkowo SBU podjęła decyzję o zamknięciu niektórych kijowskich giełd, które umożliwiały handel kryptowalutami. Wynika to z tego, że miały istotny udział w praniu pieniędzy przechowywanych w kryptowalutach.

O sukcesach w walce z przestępcami Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała w komunikacie prasowym. Łącznie funkcjonariuszom udało się przejąć:

  • dużą ilość komputerów oraz serwerów,
  • smartfony z oprogramowaniem VPN,
  • dokumenty potwierdzające rejestracje fikcyjnych firm na Ukrainie,
  • 37 330 dolarów amerykańskich,
  • karty płatnicze i inne dokumenty.

Do czego wykorzystywano zyski z prania pieniędzy?

Według informacji przekazanych przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy, miesięczny obrót mógł wynosić nawet 1 100 000 dolarów. Zysk, jaki trafiał do osób zajmujących się praniem pieniędzy, wynosił od 5 do 10%. Tym samym przestępcy mogli zarabiać nawet 100 000 dolarów w ciągu miesiąca. Środki te wykorzystywane były do finansowania zamieszek. Przykładem może być prowokacja z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy.

Chociaż sieć nielegalnych giełd kryptowalutowych działała zaledwie od początku roku, z jej usług skorzystało ponad tysiąc klientów. Najczęściej były to osoby fizyczne.

Kolejny sukces SBU w ciągu kilku tygodni

Jest to kolejny sukces funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. Zaledwie miesiąc temu dokonali oni wielu kontroli w związku z kradzieżą energii. Doprowadziło to do działań, w wyniku których największa, nielegalna kopalnia kryptowalut Ukrainy zdemaskowana została przez pracowników SBU.

Płatności kryptowalutowe na Ukrainie

Na szczęście dla osób, które nie planują korzystać z kryptowalut do celów niezgodnych z prawem, rząd nie zamierza walczyć z legalnie działającymi firmami. Co więcej, zdaniem jednego z pracowników Ministerstwa Transformacji Cyfrowej Ukrainy, już niedługo kryptowaluty mogą być akceptowane na Ukrainie. O sprawie pisaliśmy na początku sierpnia w artykule płatności kryptowalutowe na Ukrainie.

Komentarze