Ponad 70 banków pracuje nad międzybankowym projektem blockchain

Copyright: pcruciatti Editorial Credit: pcruciatti/Shutterstock.com
1 158

Technologia blockchain odznacza swój wysoki potencjał w sektorze bankowym, nic dziwnego, gdyż banki jako jedne z pierwszych rozpoczęły implementację łańcucha bloków. Międzybankowy projekt blockchain prowadzony przez jeden z największych holdingów finansowych JPMorgan, mający na celu przyspieszenie procesów operacyjnych, zrzeszył ponad 70 banków do IIN. Projekt Interbank Information Network (IIN) będzie jedną z największych inicjatyw bankowości w sferze technologii blockchain. 

Interbank Information Network (IIN) został utworzony jako pilotowy projekt już w październiku 2017 r. Projekt miał zaradzić opóźnieniom w płatnościach transgranicznych i zapobiec zagrożeniu ze strony nowych konkurentów niebędących bankami, tj. TransferWise, który obecnie przetwarza ponad 3 mld funtów w płatnościach miesięcznie. Kluczowym elementem tej koncepcji jest udział innych gigantów bankowości. Pierwsze dwa banki, które zarejestrowały się, to ANZ i Royal Bank of Canada. Banki testowały tę usługę przez ostatnie 11 miesięcy, a teraz oczekują na dołączenie 71 innych banków, w tym Santandar i Societe General.

„Jednym z najbardziej kosztownych i czasochłonnych elementów realizacji płatności transgranicznych jest obecnie posiadanie przez banki korespondujące w badania i odpowiedzi na wzajemne zapytania dotyczące zgodności danych. Dziś, płatności oznaczone jako związane ze zgodnością mogą zostać opóźnione nawet o dwa tygodnie, ale technologia ta pozwala zmniejszyć ten czas do kilku minut” – powiedziała w marcu Marianne Lake, CFO JPMorgan Chase

Chociaż płatności transgraniczne stały się znacznie bardziej wydajne, ale o ile coś pójdzie nie tak, wszelkie transfery mogą być przetwarzane kilka tygodni, ponieważ różne banki muszą kontaktować się indywidualnie z korespondentami. Projekty takie jak IIN mają za zadanie zlikwidowanie problemów z opóźnionymi płatnościami, dzięki zastosowaniu rozproszonej księgi rachunkowej.

Bank
źródło: pixabay.com

Bank JPMorgan Chase, a blockchain Ethereum

W kwietniu opisywaliśmy kontynuacje rozwoju blockchainu Ethereum w JP Morgan. JP Morgan Chase & Co przetestował nową platformę blockchainu do wydawania instrumentów finansowych w Narodowym Banku Kanady i innych dużych przedsiębiorstwach. Według badaczy z JP Morgan, Blockchain Ethereum powinien był usprawnić proces powstawania, rozliczania, spłat stóp procentowych i innych procesów bankowych.

Komentarze