Półwysep Arabski jest coraz bardziej przychylny kryptowalutom

4 953

Dubaj zezwala na pełną działalność spółce zależnej FTX FZE poprzez pierwszą licencję MVP

Według urzędników Dubaju działalność spółki zależnej będzie służyć jako próba regulacyjna dla przyszłych usług komercyjnych z wykorzystaniem wirtualnych aktywów.

W piątek FZE, spółka zależna giełdy kryptograficznej FTX, otrzymała pierwszą w Dubaju licencję Minimal Viable Product (MVP), umożliwiającą pełne działanie giełdy w regionie.

Dubajski Urząd Regulacji Aktywów Wirtualnych (VARA) wydał FZE licencję na prowadzenie działalności w ramach programu MVP, który według Helal Saeed Almarri, dyrektora generalnego Dubai WTC Authority, ma na celu bezpieczny i zrównoważony rozwój w Dubaju. Na razie działalność giełdy FTX FZE jest w fazie testowej i będzie koncentrować się na świadczeniu różnych usług kryptograficznych.

Według dyrektora generalnego FTX Sama Bankmana-Frieda, nowo licencjonowana giełda będzie działać zgodnie z modelem obejmującym nadzór regulacyjny i kontrolę zgodności Financial Action Task Force (FATF) z uwzględnieniem międzynarodowych rynków finansowych Tier 1. Ponadto Almarri ujawnił, że działalność giełdy zostanie wykorzystana jako próba regulacyjna dla przyszłych usług komercyjnych z wykorzystaniem wirtualnych aktywów.

„Faza MVP, przeznaczona wyłącznie dla wybranych, odpowiedzialnych międzynarodowych graczy, takich jak FTX, pozwoli VARA rozważnie opracować wytyczne i dźwignie ograniczania ryzyka dla bezpiecznych operacji handlowych” – powiedział Almarri, podkreślając gotowość regionu do szerokiej adopcji kryptowalut.

Dzięki licencji FTX FZE zostało zatwierdzone do wdrażania regulowanych produktów pochodnych kryptowalut i usług handlowych dla kwalifikowanych inwestorów instytucjonalnych. Ponadto giełda może również działać jako izba rozliczeniowa, obsługiwać rynek tokenów niewymiennych (NFT) i świadczyć usługi powiernicze w całym regionie.

W marcu 2022 r. firma FTX jako pierwsza otrzymała licencję wirtualnej wymiany aktywów (VAX) w Dubaju wkrótce po tym, jak regulatorzy podpisali ustawę o wirtualnych aktywach i ustanowili Dubai VARA. Giełda kryptograficzna FKX otrzymała również tymczasową licencję od organów regulacyjnych Dubaju na świadczenie dodatkowych usług lokalnym inwestorom i dostawcom usług finansowych.

Dubaj i reszta Zjednoczonych Emiratów Arabskich podjęły w tym roku kroki w kierunku przyjęcia kryptowalut w szybkim tempie. Emiraty poszły o krok dalej w stawianiu na innowacje na początku tego roku, wprowadzając strategię Dubai Metaverse.

Zainteresowanie władz finansowych kryptowalutami i aprobata głównych giełd nadaje ton regulatorom na całym świecie. Podczas gdy niektóre kraje koncentrują się na zaostrzeniu kontroli, eksperymentalne podejście Dubaju i niedawno udzielone zielone światło propozycji rynków Unii Europejskiej w zakresie kryptowalut mogą służyć jako punkt odniesienia dla innych regionów.

Może Cię zainteresuje:

Komentarze