Polska | Tarcza Antykryzysowa i deficyt budżetowy

W puli zostało 17 miliardów

Do końca lipca został tydzień a w puli dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw w ramach Tarczy Antykryzysowej zostało 17 miliardów złotych. Dla mikro pozostało 7,2 mld złotych, zaś dla małych i średnich firm – 9,4 mld złotych. Kto chętny?

Dane PFR

Według danych Polskiego Funduszu Rozwoju do tej pory z Tarczy skorzystało ok. 327 tysięcy przedsiębiorstw. Wartość przekazanych środków to 58,3 mld złotych. Według branż największą pulę środków – 47,5 mld złotych otrzymał przemysł, handel, budowlanka, transport i usługi hotelarsko – gastronomiczne.

Trójka na podium

Trzy województwa, którym udzielono największej pomocy to przede wszystkim mazowieckie – 50,4 tysiąca firm otrzymało wsparcie na kwotę 10,5 mld złotych. Drugie miejsce zajmuje województwo śląskie – 39,5 tys. Firm wspartych na kwotę 6,9 mld złotych. Trzecie miejsce przypadło dla województwa wielkopolskiego, gdzie 40 tysięcy firm sięgnęło po 6,6 mld złotych z programu. Przedsiębiorcy deklarują, w 70,5%, że są w stanie przetrwać nadchodzące miesiące – tak wynika z badania przeprowadzonego przez SW Research dla PFR.

Co słychać w deficycie budżetowym?

Niestety każdy kij ma dwa końce i trzeba również spojrzeć na przewidywany deficyt budżetowy. Szacuje się, iż w tym roku wyniesie on aż 100 mld złotych. Nie jest to wielkie zaskoczenie. Programy pomocowe kosztują, a gdy przychodzi do działania na rzecz ochrony miejsc pracy, to w krótkim okresie trzeba zapłacić, by doczekać lepszych czasów.

Jeszcze jedno 100 mld

Nie zapominajmy, że programy pomocowe to nie tylko sam PFR, ale również inne podmioty takie jak BGK, który odpowiada za np. Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Pracy, Fundusz Ubezpieczeń Społecznych w ramach Funduszu Przeciwdziałania Covid-19. Tutaj również mówimy o kwocie 100 mld złotych. Sumując mamy już 200 mld.

Przewiduje się, iż deficyt będzie sięgał ok. 8% PKB. Trwają prace nad nowelizacją Stabilizacyjnej Reguły Wydatkowej (SRW), o czym pisaliśmy tutaj. Ma to na celu stworzenie jeszcze większej przestrzeni fiskalnej to podejmowania wydatków. Ile trzeba wydać, by opanować covidowy nieład? Zapraszam do dyskusji w komentarzach.

źródła:
https://linkd.pl/se2e
https://linkd.pl/se2f

Komentarze