Polska zarobiła miliard złotych dzięki Bitcoinowi, nawet o tym nie wiedząc

Warszawska konferencja dotycząca walut cyfrowych i związanych z nimi zagadnień prawnych przyniosła nam nie lada ciekawostek i koncepcji, na które warto zwrócić uwagę. Między innymi: szacunkowy przychód Państwa Polskiego z kryptowalut i bitcoina za 2017, 2018 i 2019 rok. 

Waluty Cyfrowe 4.0

W ubiegły piątek 13-go grudnia w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie odbyła się konferencja p.t. “ Waluty Cyfrowe 4.0. Problemy definicyjne i regulacyjne”.

Jak mówi sam tytuł wydarzenia, spotkanie to dotyczyło aspektów prawnych w zakresie walut wirtualnych, walut cyfrowych, kryptowalut, blockchaina i DLT. Poruszono tam m.in. kwestie tokenizacji papierów wartościowych, opodatkowania kryptowalut, legalności ICO. Mgr Agata Kaczyńska-Kral z UW podjęła i zaproponowała rzetelnie opracowaną prawną siatkę pojęciową dla blockchaina i nie tylko.

Jesteśmy niezwykle radzi z faktu, że takie wydarzenia jak Waluty Cyfrowe 4.0 zaczynają odbywać się cyklicznie, a kwestie regulacji tego sektora są podejmowane publicznie przez najwybitniejsze umysły w kraju. 

Zachęcam do sprawdzenia zapisu live z konferencji. Kryptowaluty jeszcze w Polsce nie umarły. 

Miliard złotych z kryptowalut dla Polaków

Jedną z populistycznych ciekawostek zwracających uwagę usłyszeliśmy z ust dr Krzysztofa Piecha. To profesor ekonomii i bitcoinowiec, który od wielu lat rozwija i zmaga się z przemysłem blockchainowym w Polsce. Przybliżył on nam szacunkowy przychód Państwa Polskiego z kryptowalut, zarówno za rok 2017 i 2018. Podczas swojego wystąpienia powiedział:

Technologia [blockchain] i kryptowaluty mogą być dość wydajnym źródłem dochodów budżetowych. Z moich szacunków wynika, że w 2017 roku budżet państwa zyskał około 100 milionów złotych na tej branży. W 2018 roku zabezpieczył środki o wartości ponad miliarda złotych.

Jeśliby wierzyć tym szacunkom, to skąd miałyby się wziąć tak ogromne przychody Państwa w stosunkowo tak niszowej branży? W listopadzie, dla tygodnika TVP, dr Piech powiedział, że wynika to “z samego podatku VAT od zużywanej energii” elektrycznej w polskich kopalniach kryptowalut. Co więcej, doktor twierdzi, że “polski skarb państwa nawet nie wie o tym”.

Niestety, jak Pan Krzysztof przewiduje, rok 2019 już nie będzie taki dochodowy z uwagi na działania “tępiące” polski biznes kryptowalutowy. 

Myślę, że w tym roku to będzie dochód rzędu kilku milionów złotych, ale to już na życzenie Ministerstwa […].

Na konferencji omawiano również opublikowany w październiku obszerny, ponad 200-stronicowy “przegląd zastosowań technologii blockchain w wymiarze sprawiedliwości w wybranych państwach”. Wytrwałych zachęcamy do lektury i dzielenia się wnioskami w komentarzach. 

Od Redakcji

Czy zapisaliście się już do newslettera Bithub i odebraliście swój Kurs Analizy Technicznej Bitcoina i Kryptowalut Alternatywnych? Możecie to zrobić z poziomu strony głównej naszego serwisu lub poniższego artykułu:

Zachęcamy również do głosowania w nominacjach do nagród Nexus 2019. Oddaj swój głos już teraz i weź udział w losowaniu kryptowalutowych gadżetów!

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx