Polska giełda kryptowalut zawiesza działalność z powodu wypowiedzenia rachunku bankowego

1 333

Wypowiadanie rachunków bankowych to dzisiaj chleb powszedni wielu giełd i kantorów kryptowalut na całym świecie. Wczoraj, tj. 18 kwietnia dowiedzieliśmy się o wypowiedzeniu kolejnego rachunku bankowego polskiej giełdzie kryptowalut, tym razem od Alior Banku. Polska giełda kryptowalut EasyCoin.pl przez wypowiedzenie rachunku bankowego przez Alior Bank, zawiesza swoją działalność z dniem 30.04.2018r. 

EasyCoin to młoda platforma, która została uruchomiona w grudniu 2016 roku, z siedzibą w Sopocie. Największym atutem giełdy były niskie prowizje transakcyjne oraz wysoki poziom bezpieczeństwa transakcji – wszystkie wypłaty realizowane są tylko i wyłącznie z „zimnego portfela”. Zimny portfel twórcy giełdy tłumaczą jako transakcję wychodzące z urządzenia, które nie ma dostępu do sieci, a sam fakt ochrony i przelewania środków na „zimny portfel” był tajemnicą platformy.

Platforma Easycoin otrzymała w grudniu zeszłego roku wypowiedzenie rachunku bankowego od banku Pekao S.A. Tym razem cios od Alior Banku zakończył kolejny, innowacyjny biznes w Polsce.

Twórcy giełdy napisali w oświadczeniu na forum.bitcoin.pl:

Drodzy Użytkownicy!

Z przykrością informujemy, iż w związku z kolejnym wypowiedzeniem rachunków bankowych (Alior Bank) podjęliśmy decyzję o zawieszeniu działalności giełdy EasyCoin.pl z dniem 30.04.2018r. Obecna sytuacja prawna i brak regulacji w zakresie kryptowalut niestety nie pozwala nam na prowadzenie firmy w kraju. W związku z wszystkimi wypowiedzeniami umów rachunków straciliśmy także możliwość oferowania naszych usług wymiany walut w serwisie Megawaluta.pl.

Ubolewamy nad faktem, iż Rząd ochoczo wyciąga ręce po podatki od zysku z kryptowalut jednocześnie zabijając branżę regulacjami ze strony banków uniemożliwiając legalne prowadzenie działalności.

W związku z powyższym uprzejmie prosimy wszystkich Użytkowników o wypłatę środków z serwisu do 29.04.2018r. natomiast wypłaty PLN realizowane będą tylko do dnia 24.04.2018r. (Nie będzie możliwości wypłaty PLN po tym terminie)

Bardzo przepraszamy za niedogodności!

Zespół EasyCoin.pl

giełda kryptowalut
źródło: https://www.easycoin.pl/

Giełda kryptowalut Abucoins

W marcu tego roku pisaliśmy o podobnym incydencie w stosunku do giełdy kryptowalut Abucoins, która poprzez wypowiedzenie rachunku bankowego zatrzymała możliwość wpłat w walutach tj. PLN, EUR czy USD. Abucoins poinformowała swoich użytkowników drogą mailową o zaprzestaniu wpłat w walutach FIAT (PLN, USD, EUR). Od marca, wpłaty w tych walutach są niedostępne, a jedyną metodą obrotu na platformie są tylko i wyłącznie kryptowaluty (BTC/ETH, BTC/BCH). Spowodowane jest to wypowiedzeniem i zakończeniem rachunku bankowego.

Oprócz tego, w lutym giełda kryptowalut Abucoins wraz z BitBay zostały wpisane na listę ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego. Spółka Abucoins oraz BitBay dostały zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 150 o usługach płatniczych (nieuprawniona działalność w zakresie świadczenia usług płatniczych lub w zakresie wydawania pieniądza elektronicznego).

Co sądzicie o działaniach banków w sferze walut wirtualnych? Kiedy skończy się wyższość bankowości nad rynkiem kryptowalut? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze