Polkadot przedstawia plany na najbliższe miesiące

Twórcy blockchainu Polkadot (DOT) opublikowali nową „mapę drogową”, która toruje drogę do szeregu istotnych zmian w jego działalności w nadchodzących miesiącach.

Rob Habermeier, współzałożyciel Polkadot, powiedział w oświadczeniu, że Parity Technologies, podmiot stojący za blockchainem, opracował szereg rozwiązań mających na celu usprawnienie działalności Polkadot.

Twórcy skupili się na takich kategoriach jak skalowalność, staking, wzmocnienie i łączność między parachainami, zarządzanie Relay Chain oraz łączność do innych ekosystemów.

Współzałożyciel blockchain wyjaśnia, że planowane modyfikacje umożliwią Polkadot rozszerzenie lub pozyskanie następujących zdolności:

Parathreads

Parathreads to parachainy typu pay-as-you-go, które pozwalają na uruchomienie blockchaina z łatwością inicjowania inteligentnego kontraktu. Inicjatywa ma na celu obniżenie barier przystąpienia do ekosystemu Polkadot. Parathready zostaną zrealizowane w pierwszym i drugim kwartale 2023 roku.

XCMv3

Uniwersalny język przeznaczony do komunikacji między łańcuchami, który może być obsługiwany w ekosystemie blockchain lub poza nim, będzie miał swoją trzecią główną wersję do końca 2022 roku. Trzecia wersja ma zapewnić dodatkową funkcjonalność kontraktom i aplikacjom wdrażanym w parachainach, uwzględniając wsparcie dla łączności z sieciami zewnętrznymi, ulepszone opłaty za transakcje oraz NFT.

Weights V2

Weights V2 to mechanizm za pomocą którego transakcje i działania Substrate są mierzone względem pojemności bloku. Mechanizm zostanie zaktualizowany do drugiej wersji a wraz z nim wprowadzone pojęcie wag wielowymiarowych, które mierzą nie tylko czas wykonania, ale także ilość stanu dostępnego dla danej operacji. Nowa wersja ma być gotowa do użycia w połowie października 2022 roku.

Kolektywne parachainy

Zespół Common Good Parachains pracuje nad ostatecznymi testami nowego parachaina Polkadot Collectives, którego premiera ma nastąpić w październiku 2022 roku.

Most Polkadot – Kusama

Most Polkadot – Kusama ma ruszyć przed końcem roku. Będzie miał na celu wysyłanie wiadomości do innych parachainów w celu przetworzenia.

Pule nominacyjne i szybki unstaking

Polkadot kontynuuje również swój marsz w kierunku przyszłości pełnej blockchainów typu proof-of-stake, z pulami nominacji. Pule nominacyjne poszerzą skalę potencjalnych uczestników stakingu. Użytkownicy będą mogli tworzyć bez ograniczeń pule stakingowe dla innych użytkowników.

Staking

Staking Dashboard ma ułatwić zwykłym użytkownikom naukę oraz przegląd zarobków ze stakingu. Wkrótce ma wyjść otwarta wersja beta.

Slashing

Funkcja zadebiutuje prawdopodobnie pod koniec tego roku. Osoby wysyłające nieważne bloki otrzymają karę o wartości całego stakingu. Ma to na celu poprawić bezpieczeństwo ekonomiczne całej sieci.

Tekst powstał na podstawie publikacji: cryptonews

Może Cię zainteresuje:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze