Pojemność Lightning Network przekroczyła 2 miliony dolarów

W niedzielę 23 grudnia odnotowano, że pojemność Lightning Network Bitcoina przekroczyła 2 miliony dolarów.

14 352 unikalnych kanałów

Wg danych dostarczonych przez prowadzącą bitcoinowe statystyki stronę bitcoinvisuals.com, pojemność sieci LN BTC odnotowała w 2018 roku spektakularny wzrost. Stało się to pomimo dominującego aktualnie rynku niedźwiedzia.

Od 23 grudnia kanały węzłowe, obsługujące protokół skalowania Lightning Network, były w stanie obsłużyć 496,8 BTC,  osiągając tym samym praktycznie poziom 500 BTC. W tym czasie ta ilość miała wartość około 2 miliony dolarów. Liczba unikalnych kanałów, które łączą węzły sieci po raz pierwszy, wzrosła znacząco w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, osiągając ilość 14 352.

Skalowalność jest jednym z największych problemów w sieci bitcoin. Pomimo ciężkiej pracy deweloperów i wielu ulepszeń dokonanych w ciągu ostatnich dziesięciu lat, ekosystem czasami nie jest w stanie poradzić sobie z rosnącą liczbą użytkowników i transakcji, co może drastycznie wydłużyć czas oczekiwania na transakcje z paru minut – nawet do kilku dni.

BTC Lightning Network to „druga warstwa sieci”, który działa na bazie łańcucha blokowego BTC. Funkcjonuje podobnie, jak karta płatnicza dla systemu bankowego. Jej celem jest rozwiązanie problemów związanych ze skalowalnością za pomocą kanałów płatności – bezpiecznych i szybkich sposobów przeprowadzania transakcji między wieloma użytkownikami, bez rejestrowania ich na blockchain do momentu zamknięcia kanału.

Wzrosty mimo spadków

Koniec 2018 roku dostarczył kilka raportów pokazujących, że niektóre firmy związane z kryptografią są generują zyski pomimo trwającej, jak to się określa w pewnych kręgach, „krypto zimy”. Dotyczy to chociażby faktu nieprzerwanie rosnącej liczby bitomatów, których w samym tylko grudniu, uruchomiono na całym świecie ponad 209 sztuk.

Kanadyjska firma wydobywcza BTC o nazwie Hut 8, osiągnęła rekordowy poziom 13,5 mln USD w trzecim kwartale 2018 r. A japoński gigant IT GMO poinformował, że jego działalność w zakresie krypto – w tym produkcja urządzeń górniczych – wzrosła w tym samym okresie o 2,6 mld jenów (22,8 mln USD).

Co sądzicie na ten temat? Zapraszam do komentowania.

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze