Podwyżki stóp Fed mogą pogorszyć sytuację – Inflacja w 2023 może wzrosnąć powyżej 10%

Podwyżki stóp Fed mogą pogorszyć sytuację – Inflacja w 2023 może wzrosnąć powyżej 10% – Peter Schiff

Jest już prawie po Świętach, czas w miejscu nie stoi. Powoli trzeba wrócić do rzeczywistości, a ta nie rysuje pozytywnych scenariuszy. Demonem, który będzie nam towarzyszył przez wiele miesięcy i będzie testował granice wytrzymałości nie jednego z nas jest inflacja.

Niektórzy komentatorzy przewidują początek końca podwyżek stóp procentowych i już się cieszą na myśl o spodziewanych rezultatach zapoczątkowania „gołębiej” polityki FOMC.

Ale są też tacy i to ze znacznym dorobkiem, którego zlekceważyć nie warto, którzy zapowiadają nie tylko większą inflację ale także groźne wydarzenia na rynkach w nadchodzących miesiącach.

Jednym z nich jest Peter Schiff – (ur. 23 marca 1963 w New Haven) – amerykański ekonomista, prezes Euro Pacific Capital, doradca ekonomiczny Rona Paula – kandydata na prezydenta Stanów Zjednoczonych w 2008, komentator ekonomiczny w stacjach telewizyjnych CNBC i Fox, przedstawiciel austriackiej szkoły ekonomii.

Według Petersa Schiffa – inflacja, która w czerwcu osiągnęła najwyższy poziom 9,1 proc., ma dalej rosnąć w 2023 roku. Peter Schiff jest głównym strategiem rynkowym w Euro Pacific Asset Management, który prawidłowo przewidział krach na rynku nieruchomości w 2008 i wysoką inflację w 2022.

„Nie zbliżymy się do 2 procentowej inflacji” – powiedział.

„Być może spadniemy poniżej 7 procent, zanim przekroczymy 10 procent, ale myślę, że wybijemy szczyty z 2022 przed końcem 2023 rok do roku”.

Rezerwa Federalna podniosła stopy procentowe w ciągu roku o 425 punktów bazowych, starając się powstrzymać inflację, ale Schiff powiedział, że może to pogorszyć sytuację.

„Rosnące stopy procentowe w rzeczywistości przekładają się na wyższe ceny konsumpcyjne” – wyjaśnił.

„Jeśli prowadzę firmę… muszę płacić odsetki od mojego długu. Cóż, jeśli stopy procentowe pójdą w górę, jest to koszt prowadzenia działalności. Być może będę musiał podnieść ceny, żeby to pokryć.

Schiff rozmawiał z Davidem Linem, producentem w Kitco News.

Walka z inflacją

Schiff, który walczył o miejsce w Senacie w 2010 roku, powiedział, że sposobem na powstrzymanie inflacji będzie roztropność fiskalna.

„Jeśli chcemy przestać opodatkowywać ludzi poprzez inflację, musimy albo opodatkować ich w inny sposób, albo ograniczyć wydatki” – powiedział.

„Innymi słowy, musimy zrównoważyć budżet”.

Dodał jednak, że przyjęcie takiej polityki jest mało prawdopodobne, ponieważ nie uzyska ona poparcia politycznego.

„Problem polega na tym, że nie jest to dobra kampania, aby zdobyć głosy” – zauważył.

„Politycy zawsze wybierają łatwiznę. Chcą wydawać pieniądze, a potem chcą zrzucić winę za inflację na kogoś innego”.

Choć podkreślił, że stopniowe podnoszenie stóp procentowych może spowodować wzrost inflacji, Schiff podkreślił, że gdyby stopy były wystarczająco wysokie, inflacja spadłaby. Zależność jest nieliniowa.

„Inną rzeczą, która musi się wydarzyć, jest to, że stopy procentowe muszą wzrosnąć do poziomu przekraczającego stopę inflacji o wygodny margines” – powiedział.

„Potrzebujemy ludzi, aby przestali wydawać pieniądze i zaczęli oszczędzać… jeśli utrzymasz stopy procentowe poniżej stopy inflacji, nikt nie będzie na tyle głupi, by oszczędzać. Każdy wyda swoje pieniądze, gdy tylko dostanie je w swoje ręce”.

Przeczytaj także : Co powiedzieć rodzinie przy świątecznym obiedzie o kryptowalutach w 2022 roku

Regulacje rynku kryptowalutowego

W odpowiedzi na ostatnie wydarzenia, takie jak upadek FTX, prawodawcy zaproponowali regulacje dotyczące sektora kryptograficznego. Schiff przekonuje, że dalsze regulacje nie zapobiegną oszustwom.

„Oszustwo na FTX i tak by się mogło wydarzyć nawet gdyby wprowadzono regulacje” – powiedział. Ale rynek poradzi sobie z takimi nadużyciami i z powodzeniem mógłby to zrobić sam, bez specjalnego prawodawstwa.

„Jeśli przypomnimy sobie pierwotny schemat Ponziego, to zobaczymy, że schemat [Charlesa Ponziego] nie przetrwał nawet roku. Nie było tam wtedy żadnych regulatorów. Rynek szybko położył kres Ponziemu, zanim zbyt wielu ludzi straciło zbyt dużo pieniędzy”.

Może Cię zainteresuje :

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze