Tokeny refleksyjne – kto wie co to jest ?

4 043

Co to są tokeny refleksyjne i jak działają?

Segment rynku kryptograficznego DeFi intensywnie się rozwija i proponuje nowe i ciekawe rozwiązania umożliwiające w praktyce osiąganie dodatkowych dochodów.

Tokeny refleksyjne umożliwiają posiadaczom uzyskiwanie pasywnych zwrotów z opłat transakcyjnych poprzez proste trzymanie swoich aktywów.

Yield farming, wydobywanie płynności i staking stały się powszechnymi praktykami na rynku kryptograficznym ze względu na niezwykły wzrost ekosystemu DeFi w ostatnich latach. Funkcje te umożliwiają użytkownikom zarabianie odsetek od ich własnych zasobów kryptograficznych poprzez blokowanie ich jako depozytów na określone okresy.

Koncepcja brzmi zachęcająco, ale wiąże się z jednym dużym ryzykiem: potencjalnym spadkiem wartości zablokowanych aktywów. Innymi słowy, użytkownicy zaliczą straty wyrażone w dolarach amerykańskich, jeśli wartość aktywów spadnie w okresie blokady.

Te niedogodności sprawiły, że „tokeny refleksyjne” stały się realnym rozwiązaniem. Teoretycznie token refleksyjny eliminuje konieczność blokowania, jednocześnie oferując korzyści podobne do stakingu.

Czym są tokeny refleksyjne?

Projekty wspierające tokeny refleksji pobierają podatek karny (liczony w procentach) od każdej transakcji. Dalej przekazują opłatę wszystkim posiadaczom tokenów w zależności od procentu posiadanych przez nich aktywów.

W rezultacie posiadacze tokenów refleksyjnych nie muszą blokować swoich aktywów na określony czas, aby zdobyć nagrody. W większości przypadków zarabiają niemal natychmiast, gdy dokonywana jest transakcja, z funkcjami regulowanymi przez inteligentną umowę.

Ponadto użytkownicy mogą zdeponować swoje tokeny refleksyjne w umowach pożyczkowych stron trzecich i farmach plonów, aby uzyskać dodatkowe zyski. Ale chociaż połączenie zachęt do trzymania i obstawiania teoretycznie zmniejsza presję po stronie sprzedającej, nie miało to miejsca w przypadku większości aktywów refleksyjnych.

Popularne tokeny refleksyjne

Niektóre z najpopularniejszych tokenów refleksyjnych to:

  • SafeMoon (SAFEMOON),
  • BabyFloki (BABYFLOKI),
  • FlyPaper (STICKY),
  • MinersDefi (MINERS)
  • EverGrow Coin (EGC).

Na przykład cena EverGrow Coin (EGC) spadła o prawie 98% po osiągnięciu szczytowego poziomu 0,0000039298 USD w listopadzie 2021 r. Ten projekt pobiera 2% opłaty sieciowej i dystrybuuje je w postaci tokenów Binance USD (BUSD) wśród posiadaczy EGC.

Powyższy tygodniowy wykres EGC pokazuje niedźwiedzi trend cenowy towarzyszący bardzo niskim wolumenom obrotu, co sugeruje, że kupowanie i sprzedawanie w jego sieci ustało po wczesnym szumie. Mniejszy wolumen oznacza mniejsze nagrody dla posiadaczy EGC, co mogło skłonić ich do sprzedaży swoich aktywów.

Ryzyko związane z tokenami refleksyjnymi

Tokeny refleksyjne dają posiadaczom korzyść w postaci zwiększenia pasywnych dochodów dzięki natychmiastowej dystrybucji nagród. Niemniej jednak niosą one ze sobą określone ryzyko, które może mieć wpływ na rentowność inwestorów.

Podatek transakcyjny

Projekty naliczają podatek od transakcji, gdy użytkownicy kupują i sprzedają tokeny refleksyjne. Innymi słowy, kupujący po raz pierwszy zazwyczaj płacą opłatę transakcyjną, którą mogą odzyskać tylko wtedy, gdy projekt zostanie przyjęty. W rezultacie inwestorom może zająć miesiące, zanim zobaczą zyski.

Potencjalne oszustwa

Potencjalni oszuści mogą nadużywać rosnącego zainteresowania tokenami refleksyjnymi, tak jak w przypadku każdego innego tokena cyfrowego. Mogą nakłonić inwestorów, aby zapłacili początkowe podatki od transakcji, tylko po to, by porzucić projekt w połowie i uciec ze wszystkimi zainwestowanymi środkami.

Nierówne zwroty

Tokeny refleksyjne nie gwarantują stałych zwrotów, biorąc pod uwagę, że zyski zależą od dziennego wolumenu aktywów. Istnieje możliwość, że token może generować zerowe zyski w przypadku braku aktywności w jego sieci.

Może Cię zainteresuje :

Komentarze