Podaż stablecoinów spadła po raz pierwszy w II kwartale

Całkowita podaż stablecoinów gwałtownie spadła po raz pierwszy w II kwartale

W maju bieżącego roku odnotowano spadek podaży USDC i BUSD, jednak od tego czasu oba stablecoiny odbiły się od dna i są bliskie powrotu do swoich najwyższych poziomów w historii.

Według firmy zajmującej się analizą danych Coinmetrics, całkowita podaż stablecoinów odnotowała największy spadek w historii w II kwartale 2022 roku, przy czym umorzenia stablecoinów wzrosły w wyniku „krótkoterminowej płynności i obaw o niewypłacalność, które nie były obecne podczas paniki w 2020 roku.”

Szef działu badań i rozwoju CoinMetrics, Lucas Nuzzi, przedstawił dane za pośrednictwem Twittera 16 czerwca, z wykresem pokazującym całkowitą podaż stablecoinów od stycznia 2020 r.

„II kwartał to pierwszy raz w historii stablecoinów, w którym całkowita podaż spadła. Nawet jeśli wykluczymy UST, ponad 10 mld zostało wykupionych – bezpośrednio z zasobów – głównych emitentów”.

Na liście znalazły się DAI, USDT, OMNI i TRON, SAI, USDK, PAX. Podczas gdy USDC Circle i BUSD Binance zostały zebrane na osobnym wykresie. Oryginalny wariant UST Terry nie został uwzględniony na wykresie.

Nuzzi zauważył, że Tether odnotował najwięcej umorzeń ze wszystkich scentralizowanych emitentów stablecoinów gdyż z całkowitej podaży USDT zniknęło z zarządu w kwietniu i maju 7 mld USDT i prawdopodobnie było to spowodowane działaniami szerokiego rynku, a nie jednego gracza.

„Ostrość tego spadku sugeruje, że stoi za tym pojedyncza jednostka lub mała kohorta” – powiedział.

Implozja ekosystemu Terra, w tym jego natywnego tokena LUNA i stablecoina UST, w maju zbiegła się z odejściem Tethera od dolara amerykańskiego o około 5%. W rezultacie umorzono około 7 miliardów USDT, ponieważ duzi gracze chcieli wyjść z rynku i uniknąć dalszej potencjalnej deprecjacji.

Innym projektem, który odniósł wielki sukces, był DAI MakerDAO, w którym 40% podaży zostało wycofanych w wyniku „największego zdarzenia likwidacyjnego w swojej historii”.

USDC i BUSD również zostały uwzględnione na osobnym wykresie. Stabelcoiny te wykazują gwałtowny spadek podaży o około 5 miliardów w maju, jednak od tego czasu oba odbiły i są bliskie powrotu do swoich najwyższych poziomów w historii około 65 miliardów i 48 miliardów pop.

Ogólnorynkowe warunki rynkowe jakie zaistniały w 2022 roku wyjaśniają dlaczego użytkownicy stablecoinów w ciągu ostatnich kilku tygodni byli zdecydowani odejść od ryzyka.

Branża kryptograficzna odnotowała już w tym roku poważne turbulencję:

– krach ekosystemu Terra o wartości około 40 miliardów dolarów,

– walkę o uniknięcie niewypłacalności częściowo z powodu zgłoszonych likwidacji przez platformę pożyczkową Celsius i firmę kapitału wysokiego ryzyka Three Arrows Capital z powodu ekspozycji na Terra

– spadające ceny aktywów i potencjalnie niezrównoważonych modeli biznesowych wielu firm z branży.

Tether, który jest również narażony z powodu Celsjusza poprzez inwestycje kapitałowe w wysokości 10 milionów dolarów w 2020 roku i pożyczkę w wysokości 1 miliarda dolarów, którą udzielił firmie w zeszłym roku, wydał w poniedziałek oświadczenie, w którym zauważył, że spadająca cena tokena rodzimego Celsjusza i problemy z płynnością firmy pozostaną „ bez wpływu” na jego rezerwy.

Firma stwierdziła, że ​​jej działalność pożyczkowa z Celsiusem „zawsze była zabezpieczona”.

Może Cię zainteresuje:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx