Publikujemy odpowiedzi na pytania zadane przez Was giełdom kryptowalut

Zgodnie z komunikatem z dnia 16.07.2019 publikujemy odpowiedzi na Wasze pytania skierowane do giełd kryptowalut. Spośród giełd wymienionych w wezwaniu, maile do nas przesłały w tej sprawie następujące podmioty: BitBay, Bitclude, Coindeal, Coinquista i Coxi.io. Dziękujemy wszystkim za przesłanie odpowiedzi. Jednocześnie informujemy, że nie otrzymaliśmy odpowiedzi od Tokeneo.

Odpowiedzi giełd umieszczamy w kolejności alfabetycznej (względem nazwy Firmy). W związku z obszernością materiału zamieszczamy jump-listę, abyście mogli szybko „przeskoczyć” do interesujących Was odpowiedzi.

Raz jeszcze podziękowania dla g100 za pomoc i wsparcie w zorganizowaniu niniejszej inicjatywy.

Podobnie jak za każdym razem, zachęcamy Was do dyskusji. Jeżeli macie jakiekolwiek wątpliwości, dodatkowe pytania, piszcie na redakcja@bithub.pl

Table Of Contents

1. Kim są (imię i nazwisko, funkcja) główne osoby odpowiedzialne za giełdę pod względem operacyjnym?

BitBay

Obecnym operatorem platformy BitBay jest Pinewood Holdings Limited, z siedzibą na Malcie.
Prezesem Pinewood Holdings Limited jest Paweł Sobków. Z racji pełnionej funkcji, zajmuje się bieżącą działalnością operacyjną, w tym procesem uzyskania licencji. Paweł Sobków, będący doświadczonym managerem wysokiego szczebla, prowadzi działania związane z ekspansją międzynarodową oraz upublicznieniem spółki.

Korzystamy również z doświadczenia i osiągnięć twórcy marki BitBay – Sylwestra Suszka. Obecnie występuje on w roli ambasadora BitBay w Polsce oraz doradcy w zakresie tradingu i funkcjonalności platformy.

Giełda zawdzięcza swój sukces pracy ponad 200 osób z różnych krajów. Naszą platformę tworzy kilka teamów programistów odpowiedzialnych za różne moduły giełdy i rozwiązania mobilne. Nieustannie pracują oni nad rozwojem i optymalizacją naszych produktów. Ponadto, korzystamy z doświadczenia specjalistów z zakresu tradingu (by tworzyć przydane narzędzia i udogodnienia dla klientów) oraz ekspertów w zakresie bezpieczeństwa i AML. Codzienne funkcjonowanie giełdy nie byłoby możliwe bez naszego supportu, który z zaangażowaniem odpowiada na pytania klientów.

Zdjęcia naszego zespołu chętnie publikujemy w mediach społecznościowych. Zachęcamy do odwiedzenia nas na naszym Instagramie @bitbay. 

Uczestniczymy również w wielu wydarzeniach za granicą i w Polsce, podczas których można nas spotkać osobiście.

Bitclude

Dyrektorem giełdy jest Jakub Wierzcholski. Był on jedną z pierwszych osób, które propagowały technologię Blockchain w Polsce. Jest twórcą jednej z pierwszych prywatnych kopalni bitcoin oraz założycielem i dyrektorem KryptoPay, popularnej bramki płatniczej Bitcoin działającej nieprzerwanie od 2013 roku i obsługującej klientów z ponad 80 państw z całego świata Odpowiada on w BitClude za prowadzenie rozwoju technologicznego. Ścisłe kierownictwo giełdy uzupełnia Tomasz Limiszewski. Od siedmiu lat jest zaangażowany w rozwój innowacji w tym opartej o technologię blockchain. Odpowiedzialny jest między innymi za wizerunek firmy w mediach, planowanie polityki rozwojowej oraz rozwój biznesowy BitClude.

Coindeal

Założyciele giełd i UBO’si to Adam Bicz, Kajetan Maćkowiak i Filip Dzierżak-Bodnar.Te osoby są jawne od samego początku, ich zdjęcia i życiorysy są dostępne na stronie giełdy.
Oczywiście, za giełdę odpowiedzialnych jest dużo więcej osób, łącznie ponad 150 osób pracuje na rzecz giełdy (przy Bitmarkecie podobno około 10, co pokazuje różnicę skali).
Zrobimy niedługo zdjęcie części osób, stare zdjęcie sprzed roku dostępne poniżej (uwaga, część osób już z nami nie współpracuje, a jest wiele nowych).

Zachęcamy też do zobaczenia nagrań na Youtube:
https://www.youtube.com/watch?v=LSA1_4JU7OE
https://www.youtube.com/watch?v=6FvGS6FSGQo
https://www.youtube.com/watch?v=uvdi24YANQQ
https://www.youtube.com/watch?v=p5f_oEn-1HA

Coinquista

Ireneusz Pukin – Prezes Zarządu

Coxi.io

Daniel Nowak – właściciel i prezesPatryk Kempiński – project manager

2. Jaka jest struktura właścicielska i kim są główni beneficjenci (osoby fizyczne i prawne) zysków wypracowywanych przez giełdę?

BitBay

Jedynym udziałowcem Pinewood Holdings Limited, a tym samym beneficjentem rzeczywistym, jest Paweł Sobków.

Bitclude

Giełda posiada jednego beneficjenta rzeczywistego zgodnie z rozumieniem K.S.H. Jest nim Dyrektor Giełdy Pan Jakub Wierzcholski. Giełda posiada również grupę inwestorów posiadających małe pakiety udziałów, chcą oni jednak pozostać anonimowi, z uwagi na fakt braku ich bezpośredniego powiązania z branżą technologii blockchain. 

Coindeal

Jeśli chodzi o beneficjentów – jak wyżej, wymienione w pierwszym pytaniu trzy osoby

Coinquista

Paweł Jankowski – 360000 akcji,Ireneusz Pukin – 320000 akcji,
Wojciech Sielicki – 129000 akcji,
Jacek Perliński – 113000 akcji,
Krzysztof Sielicki – 42000 akcji,
Bartosz Mateusiak – 20000 akcji,
Jakub Perliński – 16000 akcji.

Coxi.io

Właścicielem jest Daniel Nowak.

3. Jakie spółki (nazwa, kraj rejestracji, numer w rejestrze, adres do korespondencji) wchodzą w skład grupy? Jakie są pomiędzy nimi powiązania kapitałowe i za jaką część biznesu odpowiadają?

BitBay

Operatorem platformy BitBay jest Pinewood Holdings Limited, z siedzibą 35 Strait Street, Valletta VLT 1434, na Malcie, zarejestrowany pod numerem C 86244.
Nasza działalność została zgłoszona do MFSA (Malta Financial Service Authority) w celu uzyskania licencji Class 4 VFA Service Provider Malcie. Obecnie jesteśmy w okresie przejściowym, w którego trakcie przechodzimy audyt oraz kompletujemy finalną dokumentację, niezbędną do ostatniego etapu procesu licencyjnego. Do momentu zakończenia tego etapu nie będziemy widoczni w rejestrze online. W trakcie tego procesu współpracujemy z licencjonowanym Agentem VFA – Caldeo VFA Advisory Limited.

Bitclude

W skład BitClude wchodzą dwie Spółki. Spółką matką jest BitClude Sp. z o.o. a spółką córką High Frequency Capital Sp. z o.o. Obydwie Spółki mają siedzibę pod adresem Ratajczaka 33/4 61-816 Poznań. BitClude sp. z o.o. jest spółką regulowaną przez Krajowy Nadzór Finansowy i posiada zgodę na prowadzenie działalności płatniczej nr MIP11/2019. Spółka High Frequency Capital jest spółką zajmującą się animowaniem rynków wewnętrznych giełdy na bazie własnych środków w żaden sposób niepowiązanych z środkami Użytkowników.

Coindeal

jeśli chodzi o strukturę właścicielską, spółki i powiązania między nimi:Giełda gdy powstawała była prowadzona (od pierwszego dnia) przez spółkę Verified Trading Solutions Ltd., równolegle do niej została założona firma VTS Swiss GmbH w Szwajcarii (nazwa to skrót od Verified Trading Solutions). Giełda miała zostać przeniesiona do Szwajcarii, ale zdobycie członkostwa w VQF (self regulatory organisation) zajęło dużo dłużej niż planowaliśmy, w dużej mierze nie z naszej winy (m.in. dużo większa ostrożność Szwajcarii, wymiana dyrektorów w VQF itp.), ponadto okazało się że Szwajcaria wyklucza się w dużej mierze z obsługą Stanów, jako że te kraje nie przepadają za sobą.
Samo członkostwo w VQF udało się zdobyć kilka miesięcy temu: https://www.finma.ch/en/authorisation/self-regulatory-organisations-sros/sro-member-search/ (proszę wpisać VTS) 
W Szwajcarii będzie tworzona oddzielna giełda, uproszczona, pod rynek Szwajcarski,
z kontami w Szwajcarskich bankach.

W trakcie funkcjonowania giełdy cypryjskiej powstały nowe przepisy na Malcie, które umożliwiały pozyskanie licencji, na co nie było szansy na Cyprze, w związku z czym została założona spółka Coindeal Limited na Malcie, której jedynym właścicielem jest Verified Trading Solutions Ltd. z Cypru. Wszystkie aktywa zostały przeniesione do spółki Maltańskiej, jak też sami użytkownicy, za ich świadomą zgodą.
Oznacza to, że w razie jakichkolwiek problemów należy dochodzić należności od podmiotu Maltańskiego, ale jeden i drugi podmiot są podmiotami z Unii Europejskiej. Spółka maltańska działa legalnie na mocy przepisów przejściowych, zgodnie z prawem maltańskim
i Unii Europejskiej.
W najbliższym czasie powstanie spółka w Stanach do obsługi klientów ze Stanów, która też będzie pozyskiwać w Stanach niezbędne licencje Money Transmitter Licence. Spółka maltańska jest już zgłoszona do FINCEN w Stanach jako Money Services Business Registration Number: 31000146609933 

Coinquista

Coinquista S.A. z siedzibą w Warszawie, ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000757016, wysokość kapitału zakładowego: 100.000,00 zł (opłacony w całości), NIP: 5272870947, REGON:  381770100.

Coxi.io

Support techniczny (obsługa klienta, weryfikacja, KYC, AML, rozwój platformy)PHU DIANET
Plac Wolności 1/8
98-220 Zduńska Wola
NIP 8291384936
 
Właściciel marki – (depozyty, wpłaty, wypłaty)
Bitcoin Exchange OÜ
numer rejestrowy spółki: 14534780
adres rejestrowy spółki:
Männimäe,
Pudisoo küla, Kuusalu vald,
Harju maakond, 74626

4. Które spółki są dysponentami depozytów krypto i fiat?

BitBay

Wyłącznym dysponentem depozytów w kryptowalutach i walutach fiat (PLN, GBP, EUR, USD) jest Pinewood Holdings Limited.

Bitclude

Zgodnie z treścią Ustawy o Usługach Płatniczych jedynym dysponentem wszystkich depozytów Użytkowników jest BitClude Sp. z o.o. 

Coindeal

Tylko i wyłącznie Coindeal Limited na Malcie.

Coinquista

Coinquista S.A.

Coxi.io

Bitcoin Exchange OÜ

5. Jakie firmy zewnętrzne pośredniczą w płatnościach?

BitBay

Obecnie usługi płatności świadczą dla nas:- w zakresie realizacji przelewów bankowych – Igoria Trade S.A.
– Payment Technology sp. z o.o. odpowiedzialny za wypłaty i wypłaty na poczcie oraz wypłaty w bankomatach.

Posiadamy również umowy z innymi operatorami, których usługi nie są obecnie wykorzystane, ale stanowią alternatywy gotowe do podłączenia.
Jesteśmy w trakcie rozmów z kolejnymi operatorami płatności.

Bitclude

Giełda BitClude współpracuje z większością banków w Polsce oraz kilkoma bankami zagranicznymi. Na dzień dzisiejszy główne rachunki płatnicze prowadzone są dla Spółki przez Santander Bank Polska. W celu zapewnienia wygody Użytkownikom BitClude współpracuje również z kilkoma instytucjami płatniczymi, które udostępniają Spółce swoją infrastrukturę płatniczą. Ze względu na regulaminy i umowy poszczególnych instytucji Spółka nie udziela informacji na ich temat. Wszystkie serwisy pośredniczące są bezpośrednio widoczne w serwisie

Coindeal

Epay, Skrill, Misertango, Payeer, RMCMS, Buycoinnow.com (za pośrednictwem tej strony, pośrednio Visa, Dotpay, Neteller)W płatnościach krypto: Paycoiner.com (firma nie ma dostępu do kluczy prywatnych).

Coinquista

Nie świadczymy usług płatniczych.

Coxi.io

banki / systemy szybkich płatności posiadające licencje KIP

6. W jakim kraju znajduje się infrastruktura komputerowa, na której odbywa się faktyczny handel?

BitBay

Infrastuktura znajduje się w całości w Unii Europejskiej. Korzystamy z rozwiązania hybrydowego public i private cloud.

Bitclude

Z uwagi na bezpieczeństwo infrastruktury Spółka nie podaje lokalizacji serwerów. Właścicielami serwerów jest Spółka BitClude, a ich obsługą zajmuje się jeden z największych i najbardziej renomowanych dostawców tego typu usług na świecie.

Coindeal

Chmura Amazona i serwery OVH – nie jest to jeden kraj i kraj może się zmieniać.

Coinquista

Ze względów bezpieczeństwa wolimy nie odpowiadać na to pytanie.

Coxi.io

Infrastruktura komputerowa jest rozproszona i przechowywana na terenie Unii Europejskiej. Ze względów bezpieczeństwa nie możemy publicznie udostępnić większej ilości informacji.

7. Z jaką częstotliwością są wykonywane kopie zapasowe krytycznych danych (salda, historia transakcji) i jak długo przechowywane?

BitBay

Utrzymujemy pełne HA na całej infrastrukturze, zarówno na poziomie aplikacyjnym i jak i bazodanowym. Wszystkie dane są replikowane w czasie rzeczywistym. We wszystkich głównych modułach została zastosowana metodologia Event Sourcing, dzięki której zapisujemy dodatkowo wszystkie eventy, co umożliwia nam powrócenie do dowolnego momentu w czasie.

Bitclude

Zależnie od rodzaju danych ich kopie są wykonywane w sposób ciągły lub w 15 minutowych interwałach

Coindeal

Bazy danych są duplikowane (Master-Slave) na wypadek awarii pojedynczego serwera, dodatkowo wszędzie używany jest RAID na wypadek awarii pojedynczego dysku, niezależnie od tego tworzone są backupy co około 3h i przechowywane około miesiąca. Cała komunikacja między modułami jest również logowana, co pozwala odtworzyć historię zdarzeń, analogicznie do odtwarzania z kasety. Ponadto, stosowana jest szeroka redundancja danych w ramach infrastruktury mikroserwisów, co oznacza, że daną informację zawsze posiadają 2 moduły bardzo często zarządzane przez oddzielne grupy programistów i adminów – chroni to zarówno przed awarią,, jak i próbami manipulacji danymi (manipulacje ręczne są bardzo trudne, czasochłonne i zostawiają wiele śladów).

Coinquista

Ze względów bezpieczeństwa wolimy nie odpowiadać na to pytanie.

Coxi.io

Dokumentacja księgowa / sald kont jest przechowywana przez okres 5 lat, kopie zapasowe newralgicznych części infrastruktury jest wykonywana na bieżąco.

8. Czy operator giełdy, albo osoby bezpośrednio z nią związane, handluje(-ą) na własnym rynku?

BitBay

Zgodnie z naszym Regulaminem nie jesteśmy market makerem – §1, punkt 4.
„Świadczenie przez BitBay Usług drogą elektroniczną polega na zapewnieniu możliwości kojarzenia Użytkowników za pośrednictwem Serwisu w celu zawierania przez nich transakcji kupna lub sprzedaży kryptowalut dostępnych w Serwisie (dalej: „Usługa”). BitBay nie prowadzi gry na kursach Serwisu – nie jest Animatorem rynku (market makerem). Kursy poszczególnych kryptowalut w Serwisie wynikają z transakcji zawieranych przez Użytkowników bez ingerencji BitBay.”

BitBay ma na celu łączenie klientów, aby dokonywali transakcji między sobą. Nie jesteśmy market makerem i nie prowadzimy handlu na giełdzie. Zostało to również zawarte w audycie przeprowadzonym podczas procesu licencyjnego na Malcie.

Prowizje w kryptowalutach, które zarabiamy jako platforma, wymieniamy korzystając z usługi OTC.

Bitclude

Spółka High Frequency Capital, będąca spółką córką spółki BitClude jest jednym ze źródeł płynności na giełdzie. Spółka ta dysponuje wyłącznie swoimi środkami i nie posiada dostępu do depozytów obsługiwanych przez Spółkę BitClude. Wraz z rozwojem giełdy BitClude udział spółki High Frequency Capital w zapewnianiu głębokości rynków maleje.

Coindeal

Giełda sprzedaje kryptowaluty zarobione przez giełdę (Fee) w celu opłacania swoich pracowników, zawsze po cenach rynkowych, nie doprowadzając do zmiany cen. Giełda nie spekuluje tzn. nie kupuje kryptowalut, chyba że wystawiając oferty bardzo daleko (kilkanascie, kilkadziesiąt procent) od ceny rynkowej aby minimalizować efekty spike’ów (np. tego że cena bitcoina spadnie z 12.000 usd do 2 usd jak miało to niedawno miejsce u naszej konkurencji).
W żadnym razie nie prowadzi spekulacyjnego handlu w celu zwiększania zysków.
Nigdy nie prowadzi handlu środkami użytkowników zawsze są to środki z fee.

Giełda posiada market makerów, czyli firmy zapewniające płynność na wybranych parach.

Coinquista

Tak – w przypadku wymiany środków naliczonych z prowizji.

Coxi.io

Nie. Pracownicy giełdy COXI.IO są zobligowani umową do zakazu handlu na platformie.

9. Czy giełda na dzień 13.07.2019 ma pokrycie całości środków zdeponowanych przez klientów i nie operuje na tzw. rezerwie cząstkowej?

BitBay

Giełda ma pokrycie całości środków zdeponowanych przez klientów.Zostało to potwierdzone w audycie przeprowadzonym podczas procesu licencyjnego na Malcie. Zgodnie z obietnicą złożona przez Pawła Sobkowa podczas spotkania w TJS w dniu 16.07.2019, po zakończeniu procesu, raport z audytu zostanie upubliczniony.
Na bieżąco monitorujemy stany sald w każdej walucie, reagując na jakiekolwiek odchylenie. Nasze systemy, przez całą dobę śledzą wszystkie operacje na platformie i analizują je pod względem potencjalnych nieprawidłowości.
Posiadamy dedykowany support techniczny 24h, który analizuje sytuacje na giełdzie i sieci poszczególnych kryptowalut. Prowizje potrzebne do przesyłu w kryptowalut pokrywane są ze środków własnych spółki, dzięki czemu zabezpieczamy się na wypadek nagłych zmian fee.

Środki fiat naszych Użytkowników są wpłacane na rachunek płatniczy Krajowej Instytucji Płatniczej IGORIA TRADE S.A..Rachunek płatniczy prowadzony przez Krajową Instytucję Płatniczą IGORIA TRADE S.A. jest udostępniany przez Bank BOŚ S.A. Depozyty zgromadzone na rachunkach depozytowych w BOŚ Banku posiadają zabezpieczenie Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Zgodnie z przepisami powszechnie obowiązującymi oraz regulacjami wewnętrznymi Krajowa Instytucja Płatnicza ma zakaz mieszania środków klientów ze środkami uzyskiwanymi w ramach gospodarki własnej. Dodatkowo środki klientów Krajowej Instytucji Płatniczej są z mocy prawa wyłączone z masy upadłości takiej Krajowej Instytucji Płatniczej, o ile taka okoliczność wystąpi.

Dokładamy wszelkich starań, aby wiedza o płynności giełdy nie opierała się tylko na zaufaniu naszych klientów, ale również certyfikatach niezależnych instytucji branżowych. BitBay znajduje się obecnie w procesie licencyjnym na Malcie oraz w trakcie audytu prowadzonego przez firmę Camilleri Galea. Co więcej, przygotowujemy upublicznienie spółki na jednym z największych rynków światowych. W związku z tymi procesami nie możemy przedstawić danych finansowych, jednak działania te jasno wskazują, że posiadamy pokrycie środków, bo inaczej nie zdecydowalibyśmy się na ich podjęcie.

Bitclude

Zgodnie z treścią Ustawy o Usługach Płatniczych giełda musi mieć pokrycie 100% środków Użytkowników. W przypadku BitClude Sp. z o.o. giełda stosuje się do tych przepisów posiadając jednocześnie bufor finansowy

Coindeal

Giełda posiada ponad 100% pokrycie kryptowalut. Możliwe są krótkotrwałe niewielkie (dużo mniejsze niż 0.1%) braki dla wybranych kryptowalut np. ETH wynikające z tego, że ETH jest niezbędne do realizacji wypłat innych kryptowalut, co generuje braki, które trzeba sukcesywnie uzupełniać. Takie braki mogą też powstać w wyniku nagłego wzrostu fee za wypłaty w danej kryptowalucie, którego nie pokrywają opłaty. Co do zasady, te braki zawsze są zrównoważone sporym zapasem kapitałowym posiadanym przez giełdę w postaci własnych BTC.W wyniku ew. upadków procesorów lub banków z którymi współpracujemy (i powstałych
w ten sposób braków FIAT), firma posiada zapasy w postaci BTC w kapitałach własnych
i będzie uzupełniać braki powstałe wskutek takich zdarzeń z tego kapitału.
Środki FIAT są jednak na tyle rozproszone, że upadek żadnego z nich nie spowoduje zagrożenia upadłością.

Coinquista

Nie

Coxi.io

Tak, giełda na dzień 19.07 mu 100% pokrycia środków.

10. Czy środki zdeponowane przez klientów są reinwestowane bez ich wiedzy?

BitBay

Salda klientów są wydzielone od sald operacyjnych giełdy i nie są używane do finansowania działalności spółki. BitBay nie dokonuje też arbitrażu środkami klientów. Takie wymagania nakłada na nas MFSA (the Malta Financial Services Authority). Stan ten został sprawdzony w ramach audytu w procesie licencyjnym.

Bitclude

Zgodnie z Ustawą o Usługach Płatniczych depozyty są nienaruszalne. Spółka jako jedyny podmiot regulowany z branży kryptowalut stosuje się do tych przepisów.

Coindeal

Nie, nigdy. Byłaby to działalność kryminalna. Firma również nigdy nikomu nie oferuje żadnych inwestycji za procent, jak miało to miejsce w Bitmarkecie.

Coinquista

Nie

Coxi.io

Giełda COXI.IO jest platformą do handlu kryptowalutami, a nie funduszem inwestycyjnym. Nigdy nie inwestowaliśmy środków naszych klientów i nie będziemy tego robić, ponieważ jak wiadomo giełdy kryptowalut zarabiają na prowizji od banków i prowizji od wypłat.

11. Jakie są adresy tzw. cold wallets dla głównych kryptowalut BTC, ETH, XRP, LTC, BCH (niepotrzebne skreślić)?

BitBay

Portfele kryptowalut podzielone są na HOT i COLD.

Na „hotach” przechowujemy tylko tyle środków, ile statystycznie jest potrzebne do bieżącego funkcjonowania (nie więcej niż 1% całości środków w danej walucie).

W przypadku Bitcoina nie posiadamy jednego czy paru głównych adresów, na których przechowywane są środki, są one rozdzielone na setki adresów, co wynika z mechanizmu „reszty” (przykład jednego z adresów: 33tQnHgbjWyMAtjTdvSvk3GdwceSB3rDwc). Od 4 lat jesteśmy jednym z głównych partnerów firmy BitGo. Dzięki wzajemnej współpracy udało się wypracować rozwiązanie, które pozwala nam realizować politykę cold walletu. Co więcej, BitGo obejmuje środki naszych użytkowników ubezpieczeniem do wysokości 100 milionów dolarów. Jest to jedyne ubezpieczenie tego typu na rynku, chroniące depozyty również w przypadku ataku hakerskiego.

Dla innych walut, gdzie możemy wskazać jedne z głównych adresów (poniżej lista):
LTC  – 'LgpmALvjMDxGjucstK8Ug4wsLjfStPtiwt’
BTG – 'GWLfrAc8iobZUEmsxp7gN2eJmeX44bYxi3′
BCH – '3B1LdzZCKVnbgvVX7wYfqNcdFC741LoiTs’
XRP – 'raQdHWyyD7GAdG2Vn1PzGVmos4RviskgZe’
ETH – '0x0ff24158220a14398f047a80a513617ddc4f5289′
LSK –  '13892601275403076526L’
XLM –  'GDIJGFOJ35XVGHDJTROCE45H4PNWEXKVNBL3X5PMAEXDPB7RBXDEKIQV’
TRX –  'TNqnzeqHzK638FPy2KVTARF1Fng4rh1Hov’
XIN –   'XIN-777R-YQD2-DJ47-2Q76M’

Bitclude

Podawanie adresów cold wallet w przypadku giełd umożliwiających obrót kryptowalutami oraz walutami FIAT nie wnosi nic w sprawie bezpieczeństwa środków. Do prawidłowego przedstawienia sytuacji środków Użytkowników wymagane jest pokazanie zarówno depozytów w walutach narodowych oraz wszystkich rodzajów portfeli kryptowalutowych. BitClude obecnie pracuje nad rozwiązaniem, umożliwiającym zdalne oraz transparentne audytowanie zdeponowanych środków.

Coindeal

Główny cold wallet to: https://www.blockchain.com/pl/btc/address/33A1F2mUDajW7VTWxoqtBatAaRvdohFNKcHot wallet (adres typu native segwit) to https://btc.com/bc1qhzsyf8n3xnnvac86ja0tpju8jlggj7yq02xduj
Ponadto, posiadamy cold wallety pomocnicze z mniejszą liczbą środków, jak też każdy adres przychodzący (przyjmujący wpłaty) jest cold walletem, jako że nie jest podpięty do systemu informatycznego i jest pre-generowany offline, a wgrywany do systemu jest jedynie klucz publiczny (adres).
Na tę chwilę 98.6% posiadanych przez firmę Bitcoinów znajduje się na coldwalletach, więc w przypadku katastrofalnego włamania firma może utracić maksymalnie 1.4% środków (wartość ta waha się między 0 a 3%).
Co ważne, bitcoiny stanowią około 70% wszystkich środków w krypto (nie licząc FIAT
i stablecoinów) posiadanych przez giełdę (patrząc po rynkowej ich wartości).
Pozostałe cold wallety udostępnimy wtedy, gdy najwięksi konkurenci podadzą chociaż adres dla BTC.
Podkreślam jednak, że większość adresów wpłat jest cold walletami i kradzież środków
z nich nie jest możliwa dopóki środki z nich nie trafią na hot wallety.

Coinquista

Nie podjęliśmy jeszcze decyzji czy będziemy udostępniać tę informację do publicznej wiadomości, czy też oprzemy się na tzw. audytach zewnętrznych, które potwierdzą zgodność sald kont klientów ze stanami portfeli.

Coxi.io

Ze względów bezpieczeństwa nie ujawnimy publicznie adresów portfeli kryptowalut, na których są zdeponowane środki klientów. Chcielibyśmy nadmienić, że giełda na co dzień operuje hot walletami, na których jest zdeponowane maksymalnie 10% wszystkich środków posiadanych przez giełdę (wartość ta zmienia się w zależności od miesięcznej średniej wpłat i wypłat. Ze względu na to, że giełda operuje nie tylko kryptowalutami ale również i walutami FIAT udowodnienie rzeczywistego stanu depozytów w cold walletach jest wręcz niemożliwe. Jesteśmy jednak otwarci na audyt, który mogłaby przeprowadzić profesjonalna firma zewnętrzna.

12. W jaki sposób będą pokrywane nieprzewidziane straty wynikające z kradzieży, awarii itp.?

BitBay

W przypadku kradzieży, awarii czy innych przyczyn strat leżących po stronie BitBay, ich skutki będą pokrywane ze środków własnych spółki (w które nie wliczają się w żadnym razie depozyty klientów).

Środki w kryptowalutach, również w przypadku ataku hakerskiego, są zabezpieczone ubezpieczeniem BitGo do wysokości 100 milionów dolarów.

W przypadku środków w fiat, są one przechowywane na rachunku Krajowej Instytucji Płatniczej IGORIA TRADE S.A. w BOŚ Banku i posiadają zabezpieczenie Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, a także, z mocy prawa wyłączone są z masy upadłości takiej Krajowej Instytucji Płatniczej,

W przypadku awarii posiadamy również rozproszone rezerwy środków fiat w innych miejscach.

Stale pracujemy nad zabezpieczeniem naszej platformy. Udoskonalamy systemy monitorujące stany sald oraz operacje na giełdzie, które analizuje procesy na platformie pod względem potencjalnych nieprawidłowości. Przechodzimy regularne audyty i testy bezpieczeństwa.

Bitclude

Spółka posiada wewnętrzne środki na obsługę ew. zadłużenia względem Użytkowników. Portfele kryptowalutowe są ubezpieczone do łącznej kwoty roszceń równej 100 milionów dolarów. Spółka BitClude z racji na pozycję osiągnięta z uwagi na posiadane zezwolenie KNF może współpracować bezpośrednio z bankami, niwelując w ten sposób ryzyko współpracy z operatorami płatności. 

Coindeal

Z kapitałów własnych, w przypadku jeśli to nie wystarczy, ze środków kont prywatnych UBO
i firm powiązanych z UBO, zdeponowanych na giełdzie (np. konta prywatne założycieli, czy firm których są współzałożycielami). W ostateczności z największymi depozytariuszami zostanie podjęta próba dobrowolnego zablokowania części ich środków pod zastaw udziałów lub ich sprzedaż. Szansa, aby doszło do takich zdarzeń jest minimalna, jako że zbyt duża część środków znajduje się na cold walletach (włącznie z kapitałem własnym). Warto tutaj również podkreślić, że w przypadku sytuacji typu podwójna wypłata, posiadamy wszystkie dane takiej osoby, włącznie z potwierdzeniem adresu zamieszkania, co oznacza, że mamy możliwość dochodzenia zwrotu takich środków przez policję/prokuraturę. Jest to podstawowa metoda odzyskiwania środków. System wypłat jest tak skonstruowany, że co do zasady sytuacja podwójnej wypłaty nie jest możliwa (np. na bitcoinie, ethereum, ripple). Istnieją kryptowaluty gdzie jest to możliwe (nie korzystające z UTXOs ani “nonce”), ale są one mniej popularne i są na nich relatywnie niewielkie środki. Zdarzają się też błędy ludzkie, ale w takich sytuacjach praktycznie zawsze udaje nam się odzyskać środki.

Awarie są minimalizowane poprzez redundancję – przykładowo oprogramowanie walletów (w rozumieniu kont użytkowników) jest zdublowane i napisane na dwa różne sposoby. Ponadto operacje na jednym z tych walletów (wewnętrznym, niewidocznym dla użytkownika) realizowane są synchronicznie – dzięki temu prawdziwe saldo użytkownika nigdy nie będzie ujemne, a ew. błąd w oprogramowaniu w jednym z nich powoduje niespójność z drugim
i blokadę wydawania środków. Chroni także przed atakami hakerów którzy nie wiedzą,
co pokazuje ukryty wallet. Takie podejście niejednokrotnie uchroniło nas przed stratami, choć minimalnie zmniejsza wydajność systemu. 

Coinquista

Za pośrednictwem specjalnie powołanego funduszu, który będzie tworzony z części zysków wygenerowanych przez Spółkę, a jego celem będzie zgromadzenie środków odpowiadających saldom tzw. hot wallet lub ubezpieczenia.

Coxi.io

Giełda posiada dodatkowo fundusz gwarancyjny, na który trafia 10% miesięcznych wypracowanych zysków netto z tytułu prowizji od handlu.

Komentarze