PMI – dobre wieści z Chin

7 106

PMI – dobre wieści z Chin

Dzisiaj jest dzień publikacji PMI na całym świecie i jak dotąd dane są mieszane a kulminacja nastąpi w USA. W nocy pojawiły się pewne pozytywne wiadomości z Chin i Australii, ponieważ gospodarki obu krajów zanotowały wzrost produkcji, a dodatkowo chiński przemysł zanotował pierwszy wzrost produkcji od lutego.

Tempo wzrostu było najszybsze od listopada 2020 r. i gwałtowne, a wiele firm łączy wzrost z powrotem do bardziej normalnych operacji i ponownym otwarciem linii produkcyjnych po złagodzeniu ograniczeń COVID-19. Co więcej, pojawiły się dobre wieści dla sektorów gospodarki obarczonej ryzykiem Covid, ponieważ chiński rząd ogłosił program stymulacyjny o wartości 45 miliardów dolarów na opłacenie projektów infrastrukturalnych.

Jak dotąd w Europie główny odczyt EZ (Euro Zone – strefa euro) był nieznacznie wyższy niż konsensus analityków. Chris Williamson, główny ekonomista biznesowy w S&P Global Market Intelligence, powiedział:

„Produkcja w strefie euro zaczęła spadać w czerwcu, przy czym produkcja spadła po raz pierwszy od dwóch lat w obliczu gwałtownego spadku popytu. Zamówienia na towary spadały w coraz szybszym tempie w ciągu ostatnich dwóch miesiącach, spadając w czerwcu we wszystkich badanych krajach z wyjątkiem Holandii, a nawet tutaj tempo wzrostu wyraźnie osłabło w ostatnich miesiącach”.

W niemieckim raporcie było prawie tak samo, chociaż liczby dały płaski odczyt w porównaniu z oczekiwaniami i poprzednimi.

W Wielkiej Brytanii wzrost produkcji spowolnił do niemal stagnacji, a liczba nowych zamówień spadła po raz pierwszy od stycznia 2021 r. Głównym problemem wydawały się niedobory surowców, wojna na Ukrainie i presja inflacyjna.

Z plusów raportu wynika, że ​​wzrost liczby miejsc pracy został zarejestrowany w czerwcu osiemnasty miesiąc z rzędu. Zwiększone zatrudnienie wiązało się z wyższą wydajnością, niedoborami personelu i wysiłkami na rzecz zmniejszenia zaległości w pracy (które spadły drugi miesiąc z rzędu). Poziom zatrudnienia wzrósł w sektorach dóbr konsumpcyjnych, pośrednich i inwestycyjnych oraz u małych, średnich i dużych producentów.

PMI dla przemysłu w Wielkiej Brytanii (czerwiec) 52,8 (szac. 53,4; poprzedni 54,6)

Strefa euro S&P Global Manufacturing PMI czerwiec F: 52,1 (szac 52,0; poprzedni 52,0)

Niemcy S&P Global/BME Manufacturing PMI czerwiec F: 52,0 (szac. 52,0; poprzedni 52,0)

China Caixin Manufacturing PMI czerwiec: 51,7 (szac. 50,2; poprzedni 48,1)

Australia PMI dla przemysłu, czerwiec F: 56,2 (poprzednio 55,8)

Dobre wieści z Chin mogą pozytywnie wpłynąć dzisiaj na końcówkę dnia sesyjnego w USA przy założeniu, że dane zza oceanu nie będą rozczarowujące.

I jak do godziny pisania tego tekstu wszystko wskazuje na nieśmiałe przygotowywanie się do obrony okrągłego poziomu 20 000 $ na Bitcoinie.

Może Cię zainteresować:

Komentarze