Płynie Tether, płynie po chińskiej krainie…

Eksperci mówią, że amerykańsko-chińska wojna handlowa może być prawdziwą katapultą dla ceny bitcoina pomimo niedawnej obniżki cen. Tymczasem pojawiają się niepokojące wyniki badań, które sugerują, że w pewnych wymiarach chiński trading jest lustrzanym odbiciem amerykańskiego.

Według Olivera Isaacsa, w wyniku wojny handlowej USA-Chiny, cena bitcoina może sięgnąć nawet 25 000 dolarów do końca roku:

Istnieje wiele czynników stojących za ostatnim odrodzeniem [bitcoina]. Są to czynniki geopolityczne, technologiczne i regulacyjne. Efekt wojny handlowej między USA a Chinami doprowadził do nagłego zainteresowania bitcoinem jako zabezpieczeniem inwestycji. ”

Nawet 95% wolumenu jest fałszywe

Ostatnie raporty wskazują, że 85-95% wolumenu obrotu kryptowalutami jest fałszywe. Raporty z badań wykazały, że większość popytu pochodzi ze Stanów Zjednoczonych i wyselekcjonowanych giełd. Badania opierają się na wykorzystaniu różnych technik, od analizy portfela zamówień po rozbieżności w skokach wolumenu.

Gdyby tak było, dobrze wróżyłoby to amerykańskim organom regulacyjnym, które odczułyby komfort, że manipulowanie ceną bitcoina byłoby znacznie trudniejsze do osiągnięcia biorąc pod uwagę, że giełdy kryptowalut są pod ich nadzorem.

Jest jednak pewien problem…

Rzut oka na fundusze przenoszone z użyciem najbardziej znanego stablecoina – Tetheru, pokazuje wyraźnie inną perspektywę. Trendy zrównują się; gdy spada wolumen obrotu, maleje też transfer Tetheru na giełdy i odwrotnie. Szczegóły tego problemu możecie znaleźć w tym raporcie.

W rzeczywistości nawet pojedynczy trade BTC / USDT na nieuregulowanych giełdach w Chinach stanowi niejako lustrzane odbicie w wolumenie względem uregulowanych giełd amerykańskich. Jest mało prawdopodobne, aby podobało się to organom regulacyjnym, przede wszystkim SEC, która nadal opóźnia swoją decyzję w sprawie wielu propozycji dla ETF Bitcoin.

Odzwierciedlone trendy wolumenu obrotu na zaufanych giełdach w stosunku do wartości transakcji z Tetherem na nieuregulowanych giełdach chińskich są warte uwagi. Podobieństwa wyrażają się w wielkości obrotów.

Apetyt na Tether

Popyt rośnie. Na rynku niedźwiedzia w 2018 r. chińskie giełdy odpowiadały za 39% wszystkich znanych wartości transakcji Tether. W bieżącym roku „czerwony smok” odpowiada aż za 60%!

Globalne giełdy, takie jak Binance i Bitfinex, mają udział równy połowie tego, co stanowi 31%. Ten udział spadł z poziomu 47%, który obserwowaliśmy zarówno w 2017, jak i 2018 roku.

Amerykańskie giełdy odnotowały spadek udziału popytu / obrotu Tetherem z 44% w 2017 r. do poniżej 10% w 2018 r. :

Źródło: tutaj

Brak rozbieżności

To nie jest kwestia „keszowania”. Ruchy Tethera w łańcuchu są po prostu ograniczone do kompensowania różnicy pomiędzy wysyłanymi i otrzymywanymi środkami, co wskazuje na cykliczny charakter i pożądane transakcje na wszystkich giełdach:

Źródło: tutaj

Podobny charakter sald netto wysłanych i otrzymanych środków na całym świecie i we wszystkich regionach sugeruje legalne przepływy. Nie ma rozbieżności ani alternatywnych zachowań w ruchu Tetherów wysyłanych na chińskie giełdy w porównaniu z transakcjami wysyłanymi do regulowanych amerykańskich systemów obrotu.

Jak to zatem porównywać?

Bitwise przeanalizował 83 giełdy. Zauważył, że istnieją przykłady wątpliwych wolumenów handlowych, które przypominają proste algorytmy wypełniania księgi zamówień, które dalekie są od honorowanych trendów w handlu giełdowym.

Niemniej jednak, patrząc na transfery na giełdy przy użyciu Tetheru w porównaniu z raportowanymi wolumenami obrotu, widać również trend, który opowiada zupełnie inną historię:

Źródło: tutaj

Trading, wszędzie trading…

Ogromne ilości środków są przenoszone na giełdy w Chinach wyłącznie w celu tradingu. Nawet pojedynczy trade tetherami przeniesionymi na chińskie giełdy będzie równy dziennym wolumenom odpowiadającym 215 milionów dolarów za miesiąc kwiecień (za okres zbadany przez Bitwise). Jest to nadal trzy razy więcej niż na Coinbase i na równi z Binance:

Źródło: tutaj

Jak jest Wasza opinia na powyższy temat? Zapraszam do komentowania!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx